SafeGroup

Pełna wersja: Karty SIM - nowe zasady
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Dla przypomnienia i wyjaśnienia 

Cytat:25 lipca weszły w życie przepisy ustawy antyterrorystycznej, nakładające na każdego, kto chce aktywować kartę SIM, obowiązek podania danych osobowych. No właśnie, chodzi tu o aktywację, a nie kupno.

Od rana niemal wszystkie serwisy informacyjne zasypują nas informacjami, jakoby kupno karty SIM wymagało podania danych osobowych i okazania dowodu osobistego. Jeśli nie jest to nieprawda, to przynajmniej grube niedopowiedzenie.

Kupić kartę SIM możemy bowiem bez problemu. Zresztą, sam zrobiłem to dziś rano. Nikt o dane osobowe, ani też o dowód mnie nie zapytał. Prawa również przy tym nie złamał. Co nie zmienia faktu, że po włożeniu do telefonu, karta nie zadziałała.

W całym zamieszaniu dotyczącym pre-paidowych kart SIM chodzi bowiem nie o ich kupno, ale o aktywację. Aktywację, której dokonuje operator telekomunikacyjny, a nie sprzedawczyni w kiosku czy saloniku prasowym.

Bo to operatora, a nie sprzedawczynię z kiosku, obowiązują przepisy prawa telekomunikacyjnego, które znowelizowała przyjęta niedawno ustawa o działaniach antyterrorystycznych. (podkreślenie moje - ichito)

Jeśli chciałbym teraz, aby kupiona przeze mnie karta SIM została aktywowana, muszę ją wcześniej zarejestrować, udając się do salonu wybranego operatora.

To tam, a nie w kiosku, zostanę poproszony o podanie swoich danych osobowych i okazanie dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości.

Przy okazji, jeśli macie kartę SIM, którą kupiliście już jakiś czas temu, ale jeszcze jej nie zarejestrowaliście, to czas na to macie do 1 lutego 2017 roku. Po tym czasie, wasz operator zostanie zobowiązany do ich dezaktywacji.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Ja kiedyś zarejestrowałem pracownik polkomtela spisał dane z dowodu, potem były 2 wymiany karty SIM ostatnia kilka miesięcy temu, za każdym razem musiałem wylegitymować się dowodem osobistym.
Niestety nic to nie dało i mimo że mają komplet moich danych numer nadal według nich jest nie zarejestrowany i musiał bym po raz 4 iść do salonu i zarejestrować, to jakaś chora sytuacja jest.
Czyli już pomału nie będzie anonimowych numerów telefonu Grin
Eeee tam wielkie mi halo. Nie pamiętacie jak kilkanaście lat temu oprócz dowodu trzeba było nosić operatorowi zaświadczenia o zarobkach i kopie umowy o pracę żeby kupić se komóre Smile
Zaraz pojawi się rynek wtórny takich kart zarejestrowanych na jakiegoś słupa spod monopolowego. Oczywiście odpowiednio droższych.
Już pojawiły się próby obejścia i zarzuty wobec T-mobile, które pozwala na połączenia z nierejestrowanych kart...operator tłumaczy się, że to zgodne z prawem, ponieważ pozwala na wykonanie telefonu do operatora w celu sprawdzenia karty lub ewentualnie informacji, jak kartę zarejestrować. Na stronie T-mobile jest taki przewodnik dla posiadaczy nowych kart

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]