SafeGroup

Pełna wersja: Filtry prywatyzujące na urządzenia mobilne - sprzętowe i softwarowe
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Właściwie całkiem przypadkiem podczas błądzenia po sieci wpadły rzuciły mi się na oczy informacje na temat filtrów prywatyzujących. Co to jest?...odpowie nam Wikipedia

Cytat:Filtr prywatyzujący – filtr nakładany na monitor lub ekran notebooka, który sprawia, że obraz na ekranie jest widoczny wyłącznie dla osoby siedzącej naprzeciw ekranu.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Filtr_prywatyzujący

Postanowiłem temat nieco podrążyć, bo wydaje mi się, że leży on nieco odłogiem w porównaniu do innych zagadnień związanych z ochroną prywatności i danych. Na pewno niejednokrotnie byliście w sytuacji, kiedy pracując na laptopie czy smartfonie w miejscu mniej lub bardziej publicznym mieliście wrażenie, że ktoś wam zagląda przez ramię i próbuje zerknąć, co tam ciekawego na ekranie macie...możliwe, że ta niepewność zamieniła się kiedyś w rzeczywiste podglądanie waszej aktywności i zawartości ekranów. To niemiłe uczucie, bo każdy chyba w takim momencie czuje nawet nie dyskomfort, ale czasem wręcz rozdrażnienie czy wściekłość.
Problem dotyczy nie tylko prywatnych osób i prywatnych treści...zrozumiałe jest, że każdy kto używa urządzenie służbowe z danymi wrażliwymi związanymi z pracą zawodową, aktywnością polityczną lub jakąkolwiek inną nieprywatną może zostać narażony na taki rodzaj ataku...bo taki rodzaj ataku faktycznie funkcjonuje i został dawno opisany jako tzw. "shoulder surfing" czyli właśnie podglądanie przez ramię.

Problem jest na tyle ważny, że spore koncerny zajmują się tematem ochrony przed takimi atakami, rozwijając rozwiązania sprzętowe czyli specjalne nakładki, ekrany czy folie, które powodują, że tylko patrząc mniej więcej na wprost na ekran można swobodnie przeglądać jego zawartość, natomiast patrząc z boku ekran staje ciemny i nieczytelny. Jako przykład podam dwie firmy
3M
http://solutions.3mpoland.pl/wps/portal/...atyzujacy/
Fellowes
http://www.fellowes.pl/produkty/opis,142...rdowe.html

Poza sprzętowymi rozwiązaniami mamy jeszcze rozwiązania programowe, które mają podobne zastosowanie czyli nakładają na ekran przesłony, wzory geometryczne czy przyciemniające filtry. To, co wskażę poniżej jako przykład z pewnością nie wyczerpuje tematu, więc jeśli macie ochotę dodawajcie kolejne i stworzymy w ten sposób małą bazę dla potencjaclnych zainteresowanych.

BlackBerry Privacy Shade
https://play.google.com/store/apps/detai...vacyfilter
[Obrazek: 21-tzzxEnztuz3bIUWGYV7P49WA3QaLS3FSv7PuP...p1IxU=h900]Privacy SCREEN
https://play.google.com/store/apps/detai...vacyscreen
[Obrazek: 533oRMSklqlivuU1Wye060gr6qtLDKrpZqJMPaqu...v5n58=h900]

Filtr prywatności ekranu
https://play.google.com/store/apps/detai...ilter.free
[Obrazek: pqiC0ucc9UduMZWOFgy3kQdCEK7wtCbD_KsFY3v3...o7vqA=h900]

Private view protector
https://play.google.com/store/apps/detai....peepguard
[Obrazek: GVl9fSJyKBXou5ryEdFrxjIjlzzL6elNvN5HCpsw...OfG7A=h900]

Screen filter
https://play.google.com/store/apps/detai...oft.Filter
[Obrazek: aHuViZzlVLAq5PgCD3c_Hah0YG4f9IxziAxUl3I1...lb5ww=h900]