SafeGroup

Pełna wersja: Cobbler - szyfrowany notatnik (kontener)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Od jakiegoś czasu nosiłem się z zamiarem opisania tej aplikacji...i jakoś tak schodziło aż w końcu zrobił to za mnie ktoś inny Grin
Pełny opis programu poniżej. Jej autorem jest Firas Salem (aka Sven Faw) - ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa pracujący m.in. dla BNP Paribas, którego inną aplikację -

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

- gościliśmy już na naszym forum

Cytat:Cobbler to niewielki program pozwalający szybko tworzyć zaszyfrowane notatki. Jego działanie opiera się o wykorzystanie standardów SHA-1 oraz AES128, co ma gwarantować maksymalne bezpieczeństwo jak na domowe warunki. Uruchomienie programu rozpoczyna się od ustanowienia głównego hasła do aplikacji, którym będzie ona zabezpieczona przed niepowołanym dostępem. Niestety na tym etapie program nie podpowiada jak długie i skomplikowane hasło okaże się wystarczająco bezpieczne – trzeba więc zdać się na własną intuicję i aby zwiększyć bezpieczeństwo, stworzyć możliwie długą sekwencję, najlepiej losowych znaków, wykorzystując przy tym znaki specjalne i cyfry. Nie jest to jednak oczywiście obowiązek.

Po zalogowaniu się hasłem, można przystąpić do tworzenia notatek. Pole robocze przypomina najprostszy notatnik, zresztą program nie próbuje nawet udawać narzędzia bardziej zaawansowanego – sprawdzi się wyłącznie do notowania drobiazgów. Nad oknem edycji dostępna jest bardzo wygodna wyszukiwarka. Na bieżąco podczas wpisywania w nią znaków informuje o liczbie dopasowanych słów, dodatkowo podświetlając je w tekście innym kolorem. To bardzo ułatwia nawigację na co dzień. Inną dostępną tu opcją jest możliwość przejścia do zaszyfrowanego pliku danych, który zapisany jest na dysku komputera. Naciśnięcie dedykowanego przycisku przeniesie nas do właściwego katalogu na dysku, gdzie aplikacja przechowuje swoje dane.

Na koniec warto dodać, że tego rodzaju szyfrowanie plików jest nie do złamania w domowych warunkach, ale nie należy zapominać, że przy odpowiednio dużym nakładzie pracy ekstremalnie wydajnych maszyn, każde hasło może zostać złamane.

źródło

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Sam autor tak określa swoją aplikację

Cytat:It's primarily a desktop-based secure notes application, with a focus on strong security and data integrity. One use case among others is to store website passwords in it (which I personally do, as explained earlier), but it does not have all the features found in typical password managers - nor is it intended to.

źródło

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Program dba o nasz bezpieczeństwo nie tylko ustanawiające hasło główne i skuteczne szyfrowanie, ale także wymazując po sobie używaną pamięć podręczną czy posiadając specyficzne właściwości kontenera (pliku) zapobiegające wyciekowi danych. Ponadto dla naszej wygody oferuje skróty klawiaturowe pozwalające na manipulowanie wpisanymi linijkami tekstu.

[Obrazek: cobbler-password-manager.png]
za Ghacks.net

Program jest darmowy, obsługuje Windows od 7 wzwyż.
Strona programu (i innych aplikacji autora)

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Dyskusja na Wildersach

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Recenzja na Ghacks

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

A nie lepiej kupić sobie papierowy notatnik i zapakować go w celofan? Grin
TW: Czasy się zmienają i paradoksalnie lepiej w domu na biurku trzymać luźno hasło niż na dysku Tongue
Raz skorzystałem i pewnie już z tego wynalazku nie skorzystam. Po pierwsze dlatego, że powiedzieć o nim prosty, to trochę mało... Smile
Dwa - spowodował mi błąd eksploratora windows (na Windows 7) do tego stopnia, że nie dało się po zamknięciu Cobblera uruchomić menadżera zadań.
A z pozytywnych rzeczy - uruchomił mi moduł Avasta, o którym dotychczas myślałem, że jest jedynie zwykłą atrapą. A tu proszę:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Póki co trudno mi o godne zastępstwo dla CintaNotes Pro (zwłaszcza, że można go teraz zdobyć w promocji).
Hmmm...nie wiedziałem, że potrafi namieszać w systemie aczkolwiek problem z Avastem jest chyba znany.
Natomiast poniżej na szybko znaleziony listy i opisy podobnych aplikacji (szyfrowanie notatek)

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Och, sporo tego. No to teraz mam testowania na miesiąc. Smile