SafeGroup

Pełna wersja: dnsapi.dll zainfekowany?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam, zwracam się do Was z małym pytaniem - podczas cotygodniowego skanu HitmanPro program wykrył infekcję w pliku dnsapi.dll w folderze System32 i SysWOW64. Sprawa jest o tyle dziwna że Windows Defender oraz Kaspersky Virus Remowal Tool nie wykrywają kompletnie nic, infekcja znajduje się w folderze, do którego uprawnienia posiada tylko administrator (pracuję na "zwykłym" koncie użytkownika, admina wykorzystuję tylko do diagnostyki) i do tego data modyfikacji pliku wskazuje na 23 czerwca, czyli ponad miesiąc temu. ProcesExplorer z włączonym Virustotal nie pokazuje niczego dziwnego pracującego w tle. Wrzuciłem plik do VT i tylko 4 skanery uznały to jako wirus. Czy możliwe że to fałszywy alarm?

Skan z folderu System32:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Skan z folderu SysWOW64:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Wygląda na to, że to fałszywy alarm. Powinieneś zrobić logi by upewnić się, że środowisko jest niezainfekowane.
Przejrzałem trochę temat na answers.microsoft.com i podobno niektóre antywirusy w przeszłości (w tym Windows Defender) uznawały plik jako szkodliwy i jest to błąd. Logi zrobię kiedy przeskanuję system kilkoma antywirusami i dam znać jak efekty. Jeśli żaden z nich nie znajdzie nic, to uznam to za fałszywy alarm.
Jeśli nie dasz logu to na bazie czego ma być zrobiony audyt systemy ... tu nie ma wróżbitów
Przed napisaniem posta należy zapoznać się z regulaminem..
Przeanalizowałem plik, nie zauważyłem wcześniej że został utworzony 22 lipca o 11:24. Skany Comodo, Kaspersky oraz Mcafee Stinger nic nie wykazały. Z tego co pamiętam w tym momencie instalowałem nową aktualizację z Windows Update, był to jakiś pakiet zajmujący ponad 200 mb. Ściągałem też grę o tron z torrentów, ale zakładam że plik mkv nie może być zainfekowany, a na pewno nie zrobiłby nic bez uprawnień admina. Dziennik zdarzeń w tym czasie wysypał mnóstwo ostrzeżeń, jak zawsze podczas aktualizacji. Myślę, że problem rozwiązany, ale dla pewności wrzucę logi. System to Windows 8.1 x64.

FRST

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

ADDITION

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Shortcut

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Pliki są prawidłowe podpisane przez Microsoft (infekcji brak).