SafeGroup

Pełna wersja: BrickerBot - historia 'Chemioterapii Internetu' według domniemanego autora
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Temat jakoś mi umknął zupełnie, jakby został pominięty przez polskie media IT... albo przynajmniej te, które ja czytam. A jest, przynajmniej dla mnie, ciekawszy niż Cyberpunkowa fikcja...

W dużym skrócie - Urządzenia IoT, czyli szeroko rozumiane sprzęty sieciowe, routery, modemy, inteligentne sprzęty domowe potrafią być bardzo, bardzo słabo zabezpieczone. Tyczy się to nie tylko tanich urządzeń domowy, ale też sprzętu używanego w dużych przedsiębiorstwach, wliczając dostawców usług internetowych:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Ktoś, lub grupa ktosiów, postanowiła temu zaradzić poprzez terapię szokową. Dr Cyborkian a.k.a. janit0r miał dosyć mnożących się botnetów typu Mirai, wykorzystujących najgłupsze błędy bezpieczeństwa i zapychających internet gigantycznymi DDoSami... i postanowił je zniszczyć, poprzez odebranie im amunicji. Jego własny botnet włamywał się do urządzeń dostępnych u operatorów internetowych na wielu kontynentach, i zmieniał je w cegły - czy to psując oprogramowanie, czy to doprowadzając do fizycznego uszkodzenia urządzeń.

Żeby nie powiedzieć za wiele, oddaje tutaj głos autorowi:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


A jak jest na prawdę? Nie wiem. Człowiek nie przedstawi swojej prawdziwej twarzy, zakładam, że czekają na niego prokuratorzy w kilku krajach? Robin Hood, psychopata czy ukryta rządowa agencja? Mnie ciekawi... Smile

PS Jakby było wielu nieanglojęzycznych an forum, to mogę dłuższe streszczenie zrobić Smile