SafeGroup

Pełna wersja: Rejestr samobójców - czy państwo zapewni ochronę takich danych?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Wyjątkowy aspekt ochrony danych, choć to w sumie dane poniekąd medyczne i powinny też takim regułom ochrony podlegać. Niestety wbrew zapewnieniom ministerialnym ta ochrona może nie być aż pewna, o czym pisze na swoich łamach Fundacja Panoptykon - poniżej fragment

Cytat:Jak donosi Rzeczpospolita, działający przy Ministerstwie Zdrowia zespół roboczy do spraw prewencji samobójstw i depresji podjął uchwałę, w której zdecydował o rozpoczęciu prac nad stworzeniem Krajowej Bazy Danych na rzecz Monitorowania i Profilaktyki Zachowań Samobójczych. Mają się w niej znaleźć informacje o osobach, które próbowały odebrać sobie życie.
(...)
Konsultant krajowy psychiatrii podaje, że w 2019 r. samobójstwo w Polsce popełniło 5 255 osób (aż 4,5 tys. z nich to mężczyźni). Rzeczpospolita podaje, że „zdaniem zasiadających w zespole psychiatrów, psychologów, toksykologów, policjantów i strażaków informacja, że pacjent, zatrzymany lub ofiara przestępstwa już raz targnęli się na własne życie, mogłaby pomóc zapobiec kolejnemu takiemu zdarzeniu”. Jednak tworzenie rejestru wpisuje się w nurt łatwych, pozornie dobrych rozwiązań (nazywanych technosolucjonizmem), odciągając przy tym uwagę od tego, co trudniej naprawić, np. niewystarczającej dostępności opieki psychiatrycznej i psychologicznej, zwłaszcza dla dzieci.

Tworzenie państwowego rejestru prób samobójczych niesie przy tym ogromne ryzyko stygmatyzacji osób, które miałyby się w nim znaleźć. Dostanie się informacji o próbie samobójczej w niepowołane ręce może mieć daleko idące skutki, np. może stać się kluczowym argumentem dla sądu rozstrzygającego o opiece nad dzieckiem. Kilka lat temu Facebook udowodnił też, że informacja o stanie psychicznym ma wartość komercyjną.
źródło cytatu

https://panoptykon.org/rejestr-niedoszlych-samobojcow

Problem jest na tyle istotny, że sprawę obszernie skomentował również serwis Z3S, reagując szczególnie na zapewnienia, że projekt jest bezpieczny dla objętych nim osób

Cytat:Konsultant zapewnia, że takie dane w jego ocenie winny być dostępne tylko niektórym osobom lub służbom zajmującym się ratowaniem życia bądź zdrowia. Profesor Gałecki mówi, też:

    Nie słyszałem o wycieku wrażliwych danych z rejestrów NFZ czy ZUS, a rejestr prób samobójczych mógłby być chroniony podobnymi zabezpieczeniami.

Profesor zajmuje się psychiatrią, więc nic dziwnego, że nie słyszał. A myśmy o takim wycieku słyszeli. Kilka razy.
(...)
W 2006 roku ZUS złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie wycieku bazy 250 tysięcy klientów ZUS, której to posiadaniem nieoczekiwanie pochwaliła się osoba prywatna. Na etapie śledztwa ZUS zapewniał o szczelności systemu i komentował tylko, że „prawdopodobnie zawiodło najsłabsze ogniwo, czyli pracownik”. Istniało niebezpieczeństwo, że wśród danych są informacje o stanie zdrowia klientów Zakładu.

Zaufana Trzecia Strona skierowała zapytanie od następującej treści do Ministerstwa Zdrowia: „w Rzeczpospolitej ukazała się informacja dotycząca uchwały w sprawie konieczności podjęcia prac nad Krajową Bazą Danych na rzecz Monitorowania i Profilaktyki Zachowań Samobójczych. Proszę o informację, na jakim obecnie etapie są te prace oraz jaki podejmowany jest wysiłek, aby opracowywana baza była szczególnie chroniona i dostępna tylko w szczególnych wypadkach. Kto i kiedy, wg obecnie prowadzonych prac, miałby dostęp do takich danych oraz w jaki sposób byłyby one chronione”.

Ministerstwo odpowiedziało jeszcze tego samego dnia i wypowiedź cytujemy w całości: „W odpowiedzi na Pani pytanie w sprawie Krajowej Bazy Danych na rzecz Monitorowania i Profilaktyki Zachowań Samobójczych w imieniu Rzecznika Prasowego informuję, że liczba osób, które popełniają samobójstwo w Polsce rocznie jest większa niż liczba kobiet, które umierają na raka piersi, jest również większa od liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. Szacuje się jednocześnie, że liczba prób samobójczych jest co najmniej kilkakrotnie większa od liczby zgonów z powodu samobójstwa.
Reszta tekstu w linku poniżej

https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/nie...amobojcow/