SafeGroup

Pełna wersja: Chiny narzucają swoje prawo w Hongkongu
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Hongkong to część Chin, która do 1997 roku była pod władaniem Wlk. Brytanii...potem po zakończeniu dzierżawy na mocy umowy międzypaństwowej wrócił do Chin. Powrót nie był łatwy ze względu na ogromne różnice kulturowe i cywilizacyjne, więc tym bardziej zmiany o których mowa są trudniejsze do zaakceptowania przez mieszkańców Hongkongu, o czym świadczyły ubiegłoroczne bunty i rozruchy krwawo tłumione przez służby chińskie.
Niestety Chiny nie odpuściły...właśnie wprowadzono zmiany w prawie o bezpieczeństwie

Cytat:Chińskie władze do ostatniej chwili trzymał w tajemnicy treść nowych przepisów, przewidujących kary nawet dożywotniego więzienia za działalność wywrotową, separatystyczną, terrorystyczną i zmowę z obcymi siłami w celu podważenia bezpieczeństwa państwa.
Hongkońscy prawnicy podkreślają, że przepisy szeroko i nieprecyzyjnie definiują przestępstwa, pozostawiając duże pole do interpretacji, a ostatnie słowo należeć będzie do władz Państwa Środka. To z kolei zachęca Hongkończyków do autocenzury.
„Dla waszego bezpieczeństwa kasujemy wszystkie wiadomości (…) Proszę, uważajcie na to, co mówicie” - napisał administrator grupy na komunikatorze Telegram, popularnej wśród zwolenników demokracji. Telegram i forum internetowe LIHKG wymieniane były jako główne platformy komunikacji uczestników masowych antyrządowych protestów, które wstrząsały Hongkongiem przez całą drugą połowę 2019 roku.
Sympatyzujący z ruchem demokratycznym prawnik poprosił dziennikarza agencji AFP o usunięcie zapisu wszystkich rozmów, jakie przeprowadzili na komunikatorze WhatsApp. Inne osoby deklarowały przejście na komunikator Signal, uznawany za bardziej bezpieczny – podała francuska agencja.
Urzędnicy twierdzą, że nowe prawo nie działa wstecz i dotyczy tylko wąskiego grona osób zagrażających bezpieczeństwu państwa. Hongkończycy mają jednak świadomość, że podobne przepisy wykorzystywane były w Chinach kontynentalnych do prześladowania dysydentów i krytyków Komunistycznej Partii Chin.
https://www.cyberdefence24.pl/panika-w-s...-hongkongu


Informacje w temacie również np. tu
https://www.national-geographic.pl/aktua...eruje-azyl
https://tvn24.pl/swiat/nowe-prawo-w-hong...cy-4627173
https://www.rynek-lotniczy.pl/wiadomosci...-8982.html
A spodziewał się ktoś innego rozwiązania? Grin
(06.07.2020, 19:04)M\cin napisał(a): [ -> ]A spodziewał się ktoś innego rozwiązania? Grin
Przez wiele lat Hongkong jednak się wyróżniał autonomią na tle innych części Chin.
OP nie napisał wszystkiego. Umowa międzypaństwowa zapewniała wyjątkowe jak na Chiny prawa obywatelom Hongkongu. Nie chce mi się szukać dokładniejszej informacji:
Cytat:Tamto oświadczenie, podpisane przez brytyjską premier Margaret Thatcher i chińskiego premiera Zhao Ziyanga, gwarantowało byłej kolonii autonomię i utrzymanie „odrębnego stylu życia”, wolności słowa, braku cenzury, prawa do zgromadzeń i strajków, ale też niezależnych sądów i służby cywilnej na 50 lat okresu przejściowego.

https://wyborcza.pl/7,75399,22038642,chi...z-nas.html