SafeGroup

Pełna wersja: Świat szpieguje na potęgę...swoje kobiety
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Dość niepokojące informacje, które ujawnił Avast

Cytat:Czeski producent programów antywirusowych Avast poinformował, że między marcem a czerwcem zainstalowano o ponad 50 proc. więcej złośliwych aplikacji typu spyware i stalkerware. Od marca firma chroni też co miesiąc o 50 proc. więcej użytkowników niż w styczniu i lutym.

Te programy pozwalają całkowicie opanować smartfon osoby szpiegowanej – od maili, poprzez mikrofon, aż do lokalizacji GPS. By je zainstalować, starczy na ogół kilkuminutowy dostęp do telefonu. Przy programach stalkerware, które są nielegalne, jest to bardziej skomplikowane. Chodzi o mSpy, Cerberus, czy też FlexiSpy. Według radia France Info tego ostatniego używał szef meksykańskiego kartelu narkotyków El Chapo do szpiegowania swej żony i kochanek.

Jak czytamy w poniedziałkowym "Le Figaro", problem w tym, że w celu szpiegowania i prześladowania obecnych lub byłych partnerek życiowych używa się programów przeznaczonych do kontroli rodzicielskiej. Firma mSpy przyznała kilka lat temu, że "około połowy jej klientów używa tego programu nie do pilnowania dzieci, ale do śledzenia partnerek czy partnerów życiowych".

Jak twierdzą francuskie stowarzyszenia obrony kobiet, chodzi przede wszystkim o śledzenie partnerek. Według badania ośrodka im. Hubertine Auclert, cytowanego na łamach "Le Figaro", 21 proc. kobiet będących ofiarami przemocy małżeńskiej informowało, że wbrew swej woli było śledzone na odległość przy pomocy szpiegowskiej aplikacji.

Cytowana w dzienniku prezes ośrodka Marie-Pierre Badre zwróciła uwagę na niebezpieczeństwo, jakie stanowią programy do szpiegowania dla życia kobiet, które opuszczają prześladujących je partnerów. "To w takich sytuacjach dochodzi do największej liczby zabójstw kobiet" - wskazała.
źródło cytatu
https://www.cyberdefence24.pl/alarmujacy...we-francji

Tu źródłowe i dodatkowe informacje na blogu Avasta
https://blog.avast.com/stalkerware-use-s...down-avast
https://blog.avast.com/the-stalkerware-threat-avast

O oprogramowaniu "stalkerware" pisaliśmy u nas w kontekście niedawnych testów AV na wykrywanie tego typu szkodliwego oprogramowania...jak widać nie bez kozery, bo trend jest wyraźnie rosnący.
Wracam do tematu, ponieważ KL badał ostatnio ten typ zagrożenia w skali globalnej.

Cytat:Stalkerware jest formą cyberprzemocy oraz globalnym zjawiskiem, które dotyka państwa niezależnie od ich wielkości, społeczeństwa czy kultury. Na szczycie listy krajów, w których problem ten najbardziej dał się we znaki użytkownikom w 2020 r., znajduje się Rosja, Brazylia, Stany Zjednoczone, Indie oraz Meksyk. Tuż za nimi, jako pierwsze państwo europejskie, uplasowały się na szóstym miejscu Niemcy. Pierwszą dziesiątkę zamykają: Iran, Włochy, Wielka Brytania oraz Arabia Saudyjska.
(...)
W Europie na szczycie listy znalazły się Niemcy, Włochy i Wielka Brytania. Polska znalazła się na szóstym miejscu z 444 zidentyfikowanymi ofiarami oprogramowania stalkerware. Europejska lista krajów z największą liczbą ofiar wygląda następująco:
  1. Niemcy: 1 547
  2. Włochy: 1 144
  3. Wielka Brytania: 1 009
  4. Francja: 904
  5. Hiszpania: 873
  6. Polska: 444
  7. Holandia: 321
  8. Rumunia: 222
  9. Belgia: 180
  10. Austria: 153

Więcej w tym temacie, wraz ze wskazówkami i poradami dla użytkowników, poniżej
https://avlab.pl/kaspersky-analizuje-syt...2020-roku/