SafeGroup

Pełna wersja: Google usuwa ze swojego sklepu stalkerware
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Całkiem niedawno pisaliśmy u nas o niepokojącym trendzie wykrytym przez laboratoria Avasta - mowa o nadzwyczaj dużym wzroście nowych instalacji szpiegowskiego oprogramowania typu "stalkerware". Google chyba się trochę przejęło podobnymi sygnałami i zdecydowało o usunięcie z dniem 1 października tego typu aplikacji...mowa oczywiście o tych, które takie możliwości oficjalnie oferują użytkownikom.

Cytat:Chodzi o programy wykorzystujące dostęp do danych użytkownika, żeby śledzić wszystkie jego działania i które mogą np. podsłuchiwać jego rozmowy, czytać wiadomości, przeglądać zdjęcia czy śledzić jego aktywność w ramach innych aplikacji. Zwykle są reklamowane użytkownikom jako programy ułatwiające np. kontrolę dzieci, kiedy te przebywają poza domem, czy pozwalające na udowodnienie partnerowi zdrady. Po zainstalowaniu działają w tle systemu operacyjnego, a osoba obserwowana może nawet nie mieć o tym pojęcia.

W ostatnich latach w Play Store dostępnych były setki tego typu aplikacji, w tym np. SMS Tracker czy Spy Tracker. Jeszcze w lipcu koncern zapowiedział, że zabroni reklam tego typu produktów, zakaz jednak nigdy nie wszedł w życie.

Teraz Google zapowiedział, że od 1 października aplikacje stalkerwarowe instalowane na urządzeniach użytkowników bez ich wiedzy zostaną w Play Store oficjalnie zakazane. Dostępne będą tylko takie programy śledzące, które będą wysyłały do internautów powiadomienia o tym, że są śledzeni i będą wymagały zgody użytkownika na instalację.
https://www.cyberdefence24.pl/google-usu...ego-sklepu