SafeGroup

Pełna wersja: Pomoc w wyborze firewalla.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Brat,przyleciał,przywiózł laptopa i odleciał.Przedtem coś w nim porobił i powiedział ze w nim jest xp i juz mam sieć.I że mam sobie zainstalować avire i jakis firewal.I ze jak wróci to resztę zrobi.
Znalazłam na tym forum informacje o avirze,zainstalowałam i myśle ze z tym chyba nie mam problemu ale firewal przerasta moje mozliwosci.
Nie bardzo rozumiem o co chodzi.Mama równiz,tym zajmował sie brat.
Co mam to zainstalowac i jak?Sad
Witaj Aniu.

Przeczytaj

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

. Wyjaśni on Tobie w bardzo przystępny sposób co to jest Firewall, jak się nim posługiwać itp. W powyższym temacie masz wymienione najpopularniejsze darmowe, a zarazem najlepsze firewalle. Jeśli będziesz miała trudności w obsłudze programu który wybierzesz - pytaj, na pewno pomożemy Smile

Jurek

Ania napisał(a):Brat,przyleciał,przywiózł laptopa i odleciał.Przedtem coś w nim porobił i powiedział ze w nim jest xp i juz mam sieć.I że mam sobie zainstalować avire i jakis firewal.I ze jak wróci to resztę zrobi.
Znalazłam na tym forum informacje o avirze,zainstalowałam i myśle ze z tym chyba nie mam problemu ale firewal przerasta moje mozliwosci.
Nie bardzo rozumiem o co chodzi.Mama równiz,tym zajmował sie brat.
Co mam to zainstalowac i jak?Sad


Polecam Ci jeden z trzech firewalli:

1. Comodo Firewall z Defense+ PL :

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


W trakcie instalacji nie wybieraj antywirusa oraz innych komponentów, tylko firewall i Defense+


2. Outpost Firewall Free 2009 :

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Spolszczenie (beta 2):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



3. Online Armor Free ENG :

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Na domyślnym poziomie ustawień, najlepszą ochronę antywirusową (HIPS) zapewnia Online Armor. Jeżeli znasz trochę angielski, to polecałbym Ci ten firewall.

Pozdro
Dziekuje,bede próbować.
Skoro jesteś początkującą osobą, nie mającą zbytniego pojęcia, to sugeruję abyś zainstalowała Outposta Free, wyłączyła w nim HIPS, czyli Host Protection i pozostała przy samym firewallu. HIPS w Twoim wypadku może więcej stworzyć dodatkowych problemów niż pomóc chronić system. Oczywiście podobnie możesz postąpić z pozostałymi tj. Comodo i Online Armor. Jednak w moim osobistym odczuciu Outpost będzie łatwiejszy, ze względu na troszkę mniejszą ilość opcji, a co za tym idzie - mniej skomplikowny interfejs i dużą bazę gotowych reguł. Myślę, że jeśli znasz choć trochę j. ang. to nie musisz nawet instalować do niego spolszczenia.

Po instalacji zaznacz / odznacz opcje jakie tutaj Ci sugeruję:
Załącznik 1:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Załącznik 2:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

(tutaj wg uznania)

Załącznik 3:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

- przez kilka dni powinnaś pozostać na tym ustawieniu, czyli Rules Wizard. W tym czasie będziesz mogła swobodnie tworzyć reguły do swoich aplikacji, które będą łączyły się z internetem. Tworzenie reguł nie jest tutaj skomplikowane, gdyż w dużej mierze ogranicza się tylko do akceptowania komunikatów pytających Ciebie czy zezwalasz danemu programowi na połączenie. Wystarczy, abyś wtedy kliknęła myszą na "OK".Gdy już komunikaty firewall nie będą się pojawiały, tzn. utworzysz reguły dla wszystkich, najważniejszych programów, wtedy należy przestawić suwakiem poziom firewalla na Block Most. W tym wypadku nie będą się pojawiały nowe zapytania. Pamiętaj, aby wrócić do opcji Rules Wizard, gdy zechcesz dopuścić jakiś nowy program do sieci i po utworzeniu reguły ponownie wracasz do Block Most.
Załącznik 4:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

- przełączenie na Block Most w opcjach.
Załącznik 5:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

zmiana poziomów w tray''u Rules Wizard (tarcza niebieska)
Załącznik 6:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Block Most - tarcza zielona
Możesz też zaraz po instalacji uruchomić wszystkie najważniejsze programy i utworzyć do nich reguły.

Załącznik 7:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Tutaj wyłączasz HIPS.


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

-> stąd możesz sobie pobrać film, w którym użytkownik Outposta opisuje jego funkcje w dość przystępny sposób dla osoby początkującej.
Bierz Online Armor. Jeśli tylko znasz angielski na poziomie komunikatywnym to nie powinno być problemów. Na początku trochę będzie się pytał o różne rzeczy ale potem gdy już nauczy się wszystkich reguł nie powinno być z nim problemów. Jego plusem jest to że praktycznie nie wymaga ingerencji w ustawienia. Domyślna konfiguracja zapewnia dobrą i skuteczną ochronę
Fakt jak posiadalem dawniej wersje 3.0 Online Armornic nie trzeba bylo prawie ruszac wszystko bylo juz poustawione, latwy w obsludze chodz jak wspomnial mbm86 na poczatku zadaje pytania , ale tez jest z Comodo dopiero sie uczy regulSmile
Tak, tak Panowie OA jest super, tylko weźcie pod uwagę, że tego komputera ma używać również jej mama. Sam z doświadczenia wiem ile trzeba się natłumaczyć osobie, która rzadko ma styczność z komputerem i wiem też, że nawet najbanalniejszy, jednoznaczny komunikat sprawia ogromne kłopoty.Jestem też przekonany, że nawet jak pojawi się podejrzany komunikat, to i tak niedoświadczona osoba najprawdopodobniej zaakceptuje go, bo go nie zrozumie nawet jakby był po polsku albo też go nawet nie przeczyta. Lepiej na początku ograniczyć się do samego firewalla, później można spróbować z HIPSem, jak nabiorą troszkę doświadczenia.
ja dla takiej osoby wybrałbym outpost free jako FW bez hipsa
W sumie racja , wiec niech bierze Outposta z gotowymi regułami
Niestety chociaż podstawowa wiedza w tej kwestii jest potrzebna, w przeciwnym razie nawet najlepszy FW nie zabezpieczy PC przed zagrożeniami.

Jurek

yngve napisał(a):Skoro jesteś początkującą osobą, nie mającą zbytniego pojęcia, to sugeruję abyś zainstalowała Outposta Free, wyłączyła w nim HIPS, czyli Host Protection i pozostała przy samym firewallu. HIPS w Twoim wypadku może więcej stworzyć dodatkowych problemów niż pomóc chronić system.


Z całym szacunkiem yngvenie mogę się z Tobą zgodzić.
Outpost Firewall na domyślnym poziomie konfiguracji Host Protection - "Normal", bardzo rzadko się odzywa i posiada obszerną bazę programów, które automatycznie dodaje i konfiguruje. Moja córka która nie jest zaawansowanym użytkownikiem bardzo długo używała Outposta z hipsem oraz Avirą Personal i nie miała żadnych problemów.
Polecanie komuś wyłączenie Host Protectiona nie jest przemyślaną decyzją, ponieważ wtedy, tylko AV chroni przed wirusami a wiadomo, że jest to bardzo zawodna ochrona.

OA i Comodo także posiadają łatwe w użyciu HIPSy na domyślnym poziome ustawień z tym, że Online Armor w tym przypadku jest najbardziej skuteczny.
Jurek napisał(a):
yngve napisał(a):Skoro jesteś początkującą osobą, nie mającą zbytniego pojęcia, to sugeruję abyś zainstalowała Outposta Free, wyłączyła w nim HIPS, czyli Host Protection i pozostała przy samym firewallu. HIPS w Twoim wypadku może więcej stworzyć dodatkowych problemów niż pomóc chronić system.


Z całym szacunkiem yngvenie mogę się z Tobą zgodzić.
Outpost Firewall na domyślnym poziomie konfiguracji Host Protection - "Normal", bardzo rzadko się odzywa i posiada obszerną bazę programów, które automatycznie dodaje i konfiguruje. Moja córka która nie jest zaawansowanym użytkownikiem bardzo długo używała Outposta z hipsem oraz Avirą Personal i nie miała żadnych problemów.
Polecanie komuś wyłączenie Host Protectiona nie jest przemyślaną decyzją, ponieważ wtedy, tylko AV chroni przed wirusami a wiadomo, że jest to bardzo zawodna ochrona.

OA i Comodo także posiadają łatwe w użyciu HIPSy na domyślnym poziome ustawień z tym, że Online Armor w tym przypadku jest najbardziej skuteczny.


jurek zrozum twoja córka daje radę sobie
ale kto inny nie da rady i na tym polega różnica
wystarczy zwykły darmowy antywirus np avira takiej osobie
poco jej hipsy jak i tak klika gdzie popadnie i nie czyta komunikatów
do tego FW systemowy lub Outpost free jako lepszy wariant
ostatnio instalowałem mojemu znajomemu taki zestawik
ale od razu zaznaczył że nie ma zamiaru klikać i chce automat
hipsy piaskownice i inne tego typu programy go nie interesują bo jest zielony i nie ma czasu się uczyć obsługi
co z tego że mu tłumaczyłem że źle robi uparł sie i tyle

Jurek

polak900 napisał(a):jurek zrozum twoja córka daje radę sobie
ale kto inny nie da rady i na tym polega różnica
wystarczy zwykły darmowy antywirus np avira takiej osobie
poco jej hipsy jak i tak klika gdzie popadnie i nie czyta komunikatów
do tego FW systemowy lub Outpost free jako lepszy wariant
ostatnio instalowałem mojemu znajomemu taki zestawik
ale od razu zaznaczył że nie ma zamiaru klikać i chce automat
hipsy piaskownice i inne tego typu programy go nie interesują bo jest zielony i nie ma czasu się uczyć obsługi
co z tego że mu tłumaczyłem że źle robi uparł sie i tyle


HIPS Outposta jak napisałem powyżej jest łatwy i wygodny w użyciu na domyślnym poziomie ochrony. Po zainstalowaniu spolszczenia jeżeli czasem wystąpi pytanie, jest ono w przystępny sposób sformułowane z podpowiedzią.
Dla mnie PolakHIPS jest znacznie ważniejszy od zapory sieciowej.

Jeżeli ktoś chce mieć całkowity automat, to powinien zainstalować NIS lub ESET SS a jeżeli ma to być skuteczna ochrona, to DW lub GW ale to już z innej beczki Smile
tak tylko że o kupowaniu licencji na te pakiety IS nie ma mowy a cracki go nie interesują
DW, GW odpada pisałem dlaczego, chociaż DW byłby ok ale nie to nie
A może tak PC Tools Firewall? Ta zapora nigdy nie była zbyt upierdliwa i kłopotliwa, a teraz tym bardziej może warto spróbować, bo wyszła niedawno wersja 6 ima sporo zmian na lepsze...tak bardzo, że nawet na jakimś forum była opinia, że ta nowa wersja jest lepsza od Online Armor )...no i jest całkowicie po polsku!!

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Ale Pc Toolspowodujekonflikt z systemem i niektorymi programami moze cos poknocic, lepiej tego uniknacSmile

Jurek

LikwidatoR napisał(a):Ale Pc Toolspowodujekonflikt z systemem i niektorymi programami moze cos poknocic, lepiej tego uniknacSmile


Dokładnie, jak też inne produkty tej firmy Grin
Jurek napisał(a):Z całym szacunkiem yngvenie mogę się z Tobą zgodzić.
Outpost Firewall na domyślnym poziomie konfiguracji Host Protection - "Normal", bardzo rzadko się odzywa i posiada obszerną bazę programów, które automatycznie dodaje i konfiguruje. Moja córka która nie jest zaawansowanym użytkownikiem bardzo długo używała Outposta z hipsem oraz Avirą Personal i nie miała żadnych problemów.
Polecanie komuś wyłączenie Host Protectiona nie jest przemyślaną decyzją, ponieważ wtedy, tylko AV chroni przed wirusami a wiadomo, że jest to bardzo zawodna ochrona.

OA i Comodo także posiadają łatwe w użyciu HIPSy na domyślnym poziome ustawień z tym, że Online Armor w tym przypadku jest najbardziej skuteczny.



No cóż Jurek ,nasze zdania różnią się... Wink

Uważam, że nie każdy od razu musi robić Fort Knox z komputera. Jeśli natomiast Ania i jej mama stwierdzą, iż sobie poradzą, to jak najbardziej je zachęcam do stosowania HIPS. Wybór należy do nich.

Dam Ci przykład mojej mamy, która wydaje mi się jest inteligentną, dość pojętną osobą, jednak nie lubi komputerów i nie ma do tego drygu, samozaparcia itd. Mówi mi, że jest już za stara i szkoda jej czasu na szczegółową naukę obsługi komputera. Dla niej wystarczającym wysiłkiem jest już sama nauka obsługi myszy, klawiatury, Worda, Skype, przeglądarki, nagrywarki, czytania, redagowania i wysyłania maili. Do tego dochodzi podstawowa obsługa AV i firewalla. Więcej niestety nie chce i nie jest wstanie opanować, ma już tym wystarczające problemy. To jest już naprawdę bardzo dużo informacji do przyswojenia dla takiej osoby. Ja nie widzę tutaj miejsca na HIPS. Aha, wspomnę jeszcze, że na początku zostawiłem HIPSa, jednak następnego dnia usłyszałem w słuchawce telefonicznej - "(...) ojj, pomyliłam się i nie to wcisnęłam (...) i chyba się coś poblokowało (...)". Efekt był taki, że musiałem jechać 150km w środku tygodnia, żeby to wszystko poustawiać.
Uczuliłem ją aby robiła kopie zapasowe wszystkich ważnych dokumentów. Nie ściągała i nie instalowała programów, z nieznanych jej źródeł. Zrobiłem jej obraz partycji systemowej. Efekt - jak dotychczas przez rok czasu nie złapała infekcji i myślę, że nie złapie.

Drugi przykład... Chcąc sprawdzić prawidłową reakcję mojego kolegi na zagrożenie w ramach testu podmieniłem mu plik instalacyjny programu na "niespodziankę", zmieniając jej odpowiednio nazwę. Kolega oczywiście był o tym poinformowany i wiedział o podmianie, ale nie wiedział kompletnie, o który plik chodzi. ... i wiecie co? Udało mu się zainfekować mimo, iż był informowany przez HIPS Comodo.

Stąd też uważam, że HIPS raczej nie uratuje przed niebezpieczeństwem początkujących użytkowników. Mało tego będzie powodował więcej problemów niż z niego będzie pożytku.


Cytat: Jeżeli ktoś chce mieć całkowity automat, to powinien zainstalować NIS lub ESET SS

Wszystko ok... ale czy tak naprawdę jest to konieczne? Dla mnie to zbędne wydawanie kasy.


Cytat: a jeżeli ma to być skuteczna ochrona, to DW lub GW ale to już z innej beczki Smile

"Inna beczka", ale godna polecenia.

Jurek



Sprawiasz wrażenie jakbyś nigdy nie używał Outposta Smile
Stron: 1 2