SafeGroup

Pełna wersja: SARDU (Shardana Antivirus Rescue Disk Utility)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Chcę przedstawić program SARDU ...możliwe, że niektórym znany już...niemniej ze względu na możliwość jego zastosowania na systemach posiadających błędy (nie startujących) przedstawiający ogromne możliwości uratowania systemu i własnych danych. Ten program to właściwie narzędzie integrujące kilka innych znanych narzędzi - antywirusowe dyski ratunkowe, narzędzia dyskowe, dystrybucje Linuxa, Windows PE. Program z oferowanych narzędzi tworzy obraz iso, który pozwala na stworzenie płyty CD/DVD lub odpowiednio spreparowanego napędu USB flash-disk.
Program współpracuje ze wszystkimisystemami Windows (także Vista i W7) i nie posiada jakiś szczególnych wymagań systemowych.

Oferowane komponenty:
Antywirusy:
Avira Antivir Rescue System
Bit Defender Rescue CD
Min Dr Web Live CD
F-secure rescue CD
GData 2010
KAV Rescue 2008
Panda Safe CD
VirusBlokAda (VBA) Rescue

Narzędzia:
Floppy 98Se
Clonezilla Live ISO
Gparted Live CD
Offline NT Pwd
Parted Magic
System Rescue CD X86
Ultimate Boot CD

Linux:
Austrumi
Damn Small Linux
NimbleX
Puppy Linux
Slax

Windows PE:
LiveXP
MegalabCD
Bart''s PE
UBCD4Win
VistaPE

Praca z programem jest bardzo prosta:
- Ściągamy program (spakowany jako .rar) stąd

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

i rozpakowujemy go w osobnym folderze.
- Uruchamiamy program " sardu.exe " i otrzymujemy ładne niebieskie okienko z kilkoma polami i zakładkami dzielącymi programy na 4 wyżej wymienione grupy.
- Teraz ściągamy pliki .iso potrzebnych komponentów - można to zrobić na 2 sposoby: bezpośrednio ze strony SARDU (przekierowania do stron producentów pakietów) lub po prostu klikać na poszczególne przyciski w panelach otwartego programu -SARDU automatycznie również przekierowuje na strony producentów do odpowiednich plików.
- Gotowe pliki .iso kopiujemy do folderu ISOw folderze programu.
- Zamykamy i ponownie otwieramy program SARDU - nasze pliki .iso będą automatycznie wykryte przez program, co zobaczymy jako ptaszki przy wykrytych komponentach, a w polu po prawej stronie zobaczymy sumaryczną objętość naszego całego obrazu. Tu uwaga...Nośnik (chodzigłównie o flash-disk), na którym tworzyć będziemy ratunkowe narzędzie powinien być odpowiednio pojemny - waga gotowego pliku .iso może mieć niemal 3 GB- zależy to od ilości instalowanych przez nas komponentów.
- Jeśli chcemy stworzyć płytę CD/DVDklikamy przycisk Crea ISO- program konwertuje wszystkie wykryte pliki do jednego obrazu, który znajdziemy w folderze ISO_CREATA . Pole wykrytego prawidłowego komponentu staje się zielone, niewykrytego zaś czerwone - jeśli ściągaliśmy jego obraz, a pole jest czerwone oznacza to, że obraz jest nieaktywny (zmieniona nazwa, rozszerzenie, błędy samego pliku) i należy ponownie ściągnąć obraz prawidłowy - klikamy w przycisk komponentu.
- Jeśli ma to być samostarujące USBklikamy Crea USB Avviabile . Program znów konwertuje wykryte aktywne obrazy komponentów - aktywne znaczy na zielono, po czym daje komunikat, że wszystkie komponenty są skonwertowane lub że nie wszystkie...ale i tak klikamy OK, bo nie zawsze chcemy mieć wszystkie. Wyskakuje następne okno z wyborem litery napędu USB - wybieramy i program zaczyna kopiować odpowiednio spreparowane pliki na flash-disk. Ta czynność trwa już dłużej, nawet kilkanaście minut. Na koniec dostajemy komunikat, że proces zakończył się pomyślnie.

Na koniec dwie uwagi:
- żeby stworzony dysk ratunkowy zadziałał, BIOS naszego komputera musi być odpowiednio skonfigurowany , czyli tak by automatycznie startować z ratunkowego napędu lub dać nam na starcie w "boot menu" możliwość wyboru napędu,
- uruchamiane narzędzia antywirusowe dają co prawda możliwość aktualizacji bazy wirusów i niektóre pytają czy ją aktualizować...ale mnie nie udało się tego zrobić przy stale działającej sieci bezprzewodowej i tak naprawdę jest to tylko możliwość teoretyczna.
thx za info ichito, nie znałem tego programu ajak wychodzi z opisu bardzo przydatnySmileSmileSmile
Nowa wersja SARDU oznaczona numerem 1.0.7.2 pokazała się wczoraj na Softpedii...lista zmian spora, wśród nich ważna dla nas - jest oficjalnie wreszcie polska lokalizacja Smile
Lista zmian za producentem

"Upgrade syslinux to 3.86
Multiple PE 1.x
Fix Clonezilla
Add Dutch (thanks to Oddy)
Add Spanish (thanks to mlopez)
Add Polish (thanks to SamuraJack)
Add Turkish (thanks to H. Canik)
Change support VBARescue-beta to VBARescue
Fix Gparted
Add link to Forum
Add Link to SARDU on Facebook
Add support to Win XP Recovery disk (Test)
Add support to Win Vista Recovery disk 32/64 bit
Add support to Win 7 Recovery disk 32/64 bit
Add defrag for USB
Added update databases for Avira
Added update databases for BitDefender
Added update databases for F-Secure
Add progress bar
Add Support to kaspersky Rescue Disk 2010
Add Support to Ubuntu/Kubuntu
Add Support to AVG Rescue CD
Add PLoP Boot Manager v5.0
Fix support to Min Dr.Web LiveCD 5.0.x
Fix Partition Wizard
Add SHORT Keys: CTRL+ALT+C for list"

Pobieranie

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

znane jest mi to dobre narzędzie, często pomagało w krytycznych momentach
Kilka dni temu ujrzała światło dzienne nowa wersja SARDU oznaczona jako 2.0.0 Final . Lista zmian za producentem (wytłuściłem zmiany wg mnie najbardziej istotne)

* New graphics- od razu rzuca się w oczy Smile

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

*Autolanguage(i''m searching language not translated)
* New engine for ISO
* New engine for USB
* Folder ISO at user''s choice
* SARDU''s ISO at user''s choice
* Copy of USB not freeze
* New Tab for report
* Add Direct Download for ISO''s
* Fix problem with puppy checkbox
* Fix Ubuntu
* Fix Kubuntu
* Fix Clonezilla
* Fix F-Secure conflict with others software
* Fix Windows Recovery disks with ISO
* Fix Gdata
* Fix Live Inquisitor
* Added ability to block and exit sardu while sardu working
* Fix bug for thirst direct download
* Update Plop to 5.0.11
* Fix other software of parted magic
*Add Redo Backup Live CD
* Add xPUD Linux
* Add Phoronix Test Suite
Changelog

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Strona domowa

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Nie wiem, czy dobrze rozumiem - za "donate" mogę mieć skaner 10 wirusowy?
Może trzeba gdzieś wykupić te aktualizacje.
W SARDU ściągasz i instalujesz tyle narzędzi, ile potrzebujesz i zechcesz...wszystko za free. Dotacja jest dobrowolna...przynajmniej do tej pory nie spotkałem się z ograniczeniem z tej strony. Po prostu spróbuj Smile