SafeGroup

Pełna wersja: 8.8.8.8: Google uruchamia publicznie dostępny serwer DNS
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

lunaticdreams

8.8.8.8: Google uruchamia publicznie dostępny serwer DNS



Trudno zapamiętać adres IP resolwerów DNS własnego dostawcy? W ramach swojego projektu uczynienia Sieci szybszą, Google uruchomiło publiczny serwer nazw internetowych. Ma bardzo ciekawy adres IP: 8.8.8.8.

Sieciowi inżynierowie Google''a są pewni - bez szybkiego DNS-u nie będzie szybkiej Sieci. Przeciętny użytkownik dziennie wykonuje setki zapytań do resolwerów, złożone strony wymagają wielu odwołań, zanim zostaną załadowane. Szybsza infrastruktura DNS ma pomóc każdemu internaucie.

DNS-owy serwer Google''a jest pod wieloma względami eksperymentalny. Jak pisze odpowiedzialny za projekt Prem Ramaswami, w jego budowie postawiono na trzy aspekty - szybkość, bezpieczeństwo i poprawność wyników.

W celu przyśpieszenia zapytań zaimplementowano wstępne pobieranie (prefetching). Zanim wygaśnie czas życia rekordu DNS, jest dla wielu popularnych domen regularnie, asynchronicznie i niezależnie od żądań użytkowników odświeżany. Dzięki temu Google Public DNS jest w stanie obsłużyć wiele żądań w czasie podróży pakietu tam i z powrotem.

Publiczny DNS nie korzysta z rozszerzeń bezpieczeństwa DNSSEC, ale utrudnia podrobienie odpowiedzi, poprzez randomizację i włączanie do pakietów dodatkowych danych.

Google podkreśla też, że publiczna usługa zachowuje się dokładnie tak, jak można tego oczekiwać od serwera DNS - nie wprowadza ona żadnych przekierowań, blokowania czy filtrów. Wszystko jest w pełni dostępne.

Aby wypróbować usługę DNS od Google''a, należy ustawić adresy serwerów nazw na 8.8.8.8 (podstawowy) i 8.8.4.4 (zapasowy). Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się tutaj.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Oczywiście pozostaje kwestia ochrony prywatności - Google i tak posiada o nas dużo danych. Czy powinno posiadać jeszcze więcej? Gigant zapewnia, że gromadzi wyłącznie te dane, które są niezbędne dla rozwiązywania ewentualnych problemów, nie zapisuje też w permanentny sposób żadnych informacji pozwalających na zidentyfikowanie użytkownika. Szczegółowe informacje o polityce logowania można znaleźć tutaj.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



i teraz dzięki gogle będzie nam się żyło lepiej,ale bzdury.....................
google przeraża mnie tym swoim szpiegowaniem nas...............
sprawdziłem szybkość i powiem szczerze, strony wczytują się wolniej niż przy DNS od mojego dostawcy neta (aster).

Konto usunięte

Na pewno aktualizują się znacznie szybciej, niż dnsy od operatorów takich jak TP, Dialog czy nawet OpenDNS.
W niektórych wypadkach pomocne, np. ja nie potrafię używać tych standardowych Grin