SafeGroup

Pełna wersja: KOntrola sieci Wi-Fi
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Mam mały problem i w związku z tym pytanie...mam 3 kompy w domu: jeden podłączony do stałego łącza z ruterem i modemem oraz 2 laptoki bazujące na sygnale z tego stacjonarnego komputera. Chciałbym spytać, czy jest jakiś program free do zainstalowania na komputerze stacjonarnym, który przejąłby funkcje rutera m.in. blokowanie innych komputerów chcących korzystać z naszej sieci. Problem powstał stąd, że nie pamiętamy hasła do ustawień rutera, a mój syn nie lubi za bardzo, jak mu coś grzebię...zwłaszcza w sprzęcie Smile Podobne funkcje określania zaufanych komputerów sieci domowej ma OA czy Norton, ale nie mam tych softów na tym kompie i raczej ich nie przewiduje teraz.
Hard reset? Po co się bawić aż tak bardzo. Mam taką samą sieć a wszystko puszczane przez router (tylko ja mieszkam na wsi, więc i tak by mi się nikt nie włamał), a zabezpieczenie to WPA2 (silne hasło min 12 znaków, ja mam średnie bo mi w domu by wymiękli), dozwolone tylko określone Mac, dozwolone 3 kompy w sieci, zmieniony standardowy zakres IP, tylko stacjonarny może się połączyć po LAN z router, zmienione standardowe hasło na routerze, a resztę jak ktoś chce i jest paranoikiem to też se może włączyć DHCP ręczne, SSID ukryte itp, itp. Grin

Oczywiście jeszcze ważne kopia ustawień routera na kompie tak jak by zgłupiał.

Nie lubię się bawić, choć jak ktoś zapoda coś ciekawego to może potestuje Suspicious
buri mądrze godo, tak bd najprościej.
Buri zakłada możliwość wejścia w ustawienia rutera...u mnie ich nie ma, bo gdzieś "zapodziały się"dane do logowania Smile Ale znalazłem darmowy program Connectify , który chyba spełnia moje oczekiwania:
- jest Win7...a macierzysty komputer na tym systemie pracuje
- pokazuje wszystkie komputery korzystające z sieci i pozwala lub blokuje ich dostęp
- ustanawia hasło do sieci
- i stosuje szyfrowanie WPA2-Personal (AES)

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Hard reset nie oznacza grzebania w ustawieniach routera. Większość routerów posiada specjalny przycisk do resetowania ustawień w takim przypadku jak opisałeś ichito. Jedyne co musisz zrobić to odnaleźć przycisk, sprawdzić (najlepiej na necie) jaka jest procedura resetu(ile czasu przytrzymać itp) i sprzęt wraca Ci do ustawień fabrycznych, co umożliwi Ci skonfigurowanie routera od nowa na standardowych danych do logowania.

Poza tym wydaje mi się, że korzystanie z takich programów pośredniczących jak ten co opisujesz może dodatkowo spowolnić sieć dla komputerów, które łączą się od tego stacjonarnego.
kombinujesz, każdy router da się przywrócić do fabrycznych ustawień. Włączony komp aby reszta miała internet? zbędny dodatek do rachunku za prąd.
''specjalny przycisk''

albo malutką dziurkę...wsuwasz np ołówek i reset Wink
Ok Buri...a jak już zresetuję, to jak się dostanę do ustawień skoro żadnego hasła nie pamiętam i nie mam go jak odtworzyć? Jestem pewien, że mam "klienta" na sieci na doczepkę, bo już nawet namierzyłem jego MAC adres i bardzo mi to nie pasuje. Komp nie jest cały czas włączony...włączony jest tylko ruter i modem na osobnej listwie.
...OK spróbuję guziczka lub "małej dziurki" Smile
dobijasz, ale powiem Ci Grin po hard reset ustawienia wracają do fabrycznych tzn. hasło takie jakie dał producent (jest w instrukcji, choć zwykle to login: admin, hasło: admin). Skoro już wiesz, że ktoś się podpiął to raczej zrobił bym to sprawnie z maszyny podłączonej do Lan, zmiana hasła oraz loginu routera, blokada połączenia przez wi-fi, później reszta zabezpieczeń.
Kurna!! Buri...proszę się ze mnie nie nabijać...w końcu wiekowy ze mnie facet Smile Oczywiście ustawienia po ewentualnym resecie będą robione z komputera stacjonarnego bezpośrednio połączonego przez stałe łącze do sygnału.
Spoko nie nabijam się Smile Tak z przekąsem tylko napisałem, taki zgredek się z człowieka robi gdy kolejny raz pada proste pytanie.
Ja też specjalista nie jest, ot tak tylko przeczytałem jak się zabezpiecza sieć wi-fi. Jeśli ktoś Ci się pakuje to te zabezpieczenia co wymieniłem będą najlepsze:
Cytat: zabezpieczenie to WPA2 (silne hasło min 12 znaków, ja mam średnie bo mi w domu by wymiękli), dozwolone tylko określone Mac , dozwolone 3 kompy w sieci, zmieniony standardowy zakres IP, tylko stacjonarny może się połączyć po LAN z router, zmienione standardowe hasło na routerze

Najważniejsze by się na router nie dostał, reszta to tylko dobre utrudnienia.
ichito a po wszystkim zrób sobie backup ustawień i w razie następnego problemu i resetu routera naprawa stanu rzeczy zajmie Ci chwilę Smile