SafeGroup

Pełna wersja: OpenSuse 11.4 opinie, screeny, ustawienia
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3

andrzej76

OpenSuse 11.4 z KDE 4.7, nic się nie wiesza, chodzi na razie stabilnie i szybko, na screenie dodane niektóre repozytoria.( bez 3 repo które musimy dodać z KDE nie będzie w wersji 4.7 bo nie da rady, zostaje wtedy standardowe 4.6, najnowsze KDE 4.7 będzie w wersji 12.1)

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Uploaded with

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Uploaded with

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Uploaded with

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Mam pytanie czy na płycie DVD z OpenSuse sątylko do wyboru środowiska KDE i Gnome czy także inne środowiska jak XFCE . Czy też może XFCE trzeba doinstalować po instalacji systemu z internetu?
Pytam bo nigdzie nie znalazłem samego obrazu płyty DVD OpenSuSe ze środowiskiem XFCEa bynajmniej nigdzie nie było napisane że obraz DVD zawiera także środowisko XFCEWink
Co prawda na tej stronie jest do pobrania wersja LiveDC z XFCE:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

ale LiveCDprawdopodobnie nie ma języka Polskiego i ma mała liczbę oprogramowania Sad

Eugeniusz

Na płycie DVD openSUSE jest KDE, GNOME, Xfce no i icewm.

Dzięki za szybką odpowiedź.
Zamierzam zainstalować OpenSuse z XFCE na starym komputerze dlatego zapytałem o to. Ale przeglądając różne środowiska graficzne Linuksa zobaczyłem, że jest jeszcze coś takiego jak LXDE, które podobno jest jeszcze lżejsze od XFCE czy to prawda?
No i czy też ono jest na płycie DVD OpenSuSe czy już trzeba ręcznie "dociągnąć" je z repozytorium?
Mam jeszcze jedno pytanie czy środowiska takiej jak XFCE, LXDE i IceWM są w OpenSuSe spolszczone tak jak KDE i Gnome?

Eugeniusz

Andy napisał(a):Ale przeglądając różne środowiska graficzne Linuksa zobaczyłem, że jest jeszcze coś takiego jak LXDE, które podobno jest jeszcze lżejsze od XFCE czy to prawda?

Tak, jest jeszcze lżejsze. Na jakim komputerze chcesz zainstalować linuksa?
Andy napisał(a):No i czy też ono jest na płycie DVD OpenSuSe czy już trzeba ręcznie "dociągnąć" je z repozytorium?

Chyba jest, całe LXDE to kilka-kilkanaście pakietów (programów).
Andy napisał(a):Mam jeszcze jedno pytanie czy środowiska takiej jak XFCE, LXDE i IceWM są w OpenSuSe spolszczone tak jak KDE i Gnome?

Wszystkie są spolszczone, nie jeste tylko pewny do icewm.

andrzej76

Pod tym adresem do pobrania w wersji LXDE openSuse 11.4

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Pod tym adresem w wersji XFCE ale openSuse 11.3 (w wersji 11.4 nie ma tego środowiska).

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Tu z kolei ze środowiskiem Enlightenment w wersji openSuse 11.4

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Dodano: 26 sie 2011 16:50

Tak to teraz wygląda

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Uploaded with

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Uploaded with

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Uploaded with

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

szacunek dla Ciebiei jeszcze raz dzięki za wyjaśnienia.
Eugeniusz napisał(a):Na jakim komputerze chcesz zainstalować linuksa?

Procesor P4 2.8 Giga


Dzięki wielkie za linki i szacunek za pozytywne podejścietzn. nie odsyłanie do Dr Googla. Taka postawa zachęca do wybrania OpenSuSe Wink
Anglojęzycznych stron nie przeszukiwałem dokładnie bo zależało mi na Polskiej wersji językowej i liczyłem, że OpenSuSe ma jakieś "distra" robione przez polskich użytkowników jak np: Ubuntu i jego odmiany robione przez zwolenników różnych środowisk graficznych.
Jedno pytanie czy te linki, które podałeś są do wersji Multi Language? I jest język Polski

Eugeniusz

Andy napisał(a):Procesor P4 2.8 Giga

A RAM, bo to jest też stosunkowo ważne. Jeślimasz 1GB i więcej, możesz zainstalować KDE, GNOME.

andrzej76

Nie wiem jak to się ma do wersji ze środowiskiem Enlightenment , w pozostałych powinien być język polski którego zmieniasz wciskając F2 jak pokaże się ekran z wyborem co chcesz zrobić(instalować, wypróbować bez instalacji), sprawdzę to dokładnie za chwilę i będę wiedział, daj mi kilka minut, a społeczność Suse też jest, jak najbardziej, robią , modyfikują , raportują błędy w tej dystrybucji, generalnie polscy użytkownicy bardzo dużo robią dla tego wydania Linuxa, mają swój kanał IRC do podyskutowania, itp.

Ja mam wersję z KDE, najpierw standardowe było 4.6.0, teraz wrzuciłem najnowsze czyli 4.7.41, zero problemów kompletnie, zero zawiech, mulenia, itp., w innych to się zdarzało, nieraz często aż w końcu wywalało nieraz distro, szczególnie po dorzucaniu czegoś niestabilnego i najnowszego, tutaj na openSuse 11.4 nic takiego się nie dzieje, a różne rzeczy robię na nim, więc jak dla mnie jak na razie rewelacyjne distro, oby tak dalej. Nie chwalę , każdy ma inne odczucia, inny komputer, trzeba zainstalować, zobaczyć, nie bać się modyfikować, potem stwierdzić fakty za i przeciw.U mnie jak na razie wszystko na tak i za openSuse.

Zobacz na ten filmik, to jest na zwykłym HDD!!! Uwierzysz?

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

andrzej76 napisał(a):sprawdzę to dokładnie za chwilę i będę wiedział, daj mi kilka minut,

Nie ma sprawy poczekam Smile
andrzej76 napisał(a):Zobacz na ten filmik, to jest na zwykłym HDD!!! Uwierzysz?
Ciężko mi w to uwierzyć, ale wierzę i mam nadzieje, że mój Linuks też będzie taki szybki Smile
Eugeniusz napisał(a):A RAM, bo to jest też stosunkowo ważne.
1 Giga

andrzej76

Ramu 1 GB powinno starczyć, bo mi pobiera między 300 a 500MB na KDE, także na XFCE czy LXDE będzie pobierała dystrybucja znacznie mniej, co do języka polskiego, muszę zapytać dokładnie kolegów z forum Suse, bo nie jestem pewien czy w tych wersjach jest nasz ojczysty, i jak to się przedstawia dokładnie, jak wytrzymasz do jutra do godz. 12 (maksymalnie) bedę wiedziałco i jak, zresztą postaram się temat jezyka ogarnąć jak najszybciej. Lol

Jeśli nie będą koledzy z forum openSuse wiedzieć dokładnie, zrobię tak, iż pobiorę te 2 wersję i zbootuję, i będę wiedział czy jest jęz. polski czy nie, by Cię o tym powiadomić, no problem.
andrzej76 napisał(a):jak wytrzymasz do jutra do godz. 12 (maksymalnie) będę wiedział co i jak

Andrzej76pewnie, że wytrzymam. Na konkretne informacje nawet i do niedzieli mogę poczekać Smile
andrzej76 napisał(a):Jeśli nie będą koledzy z forum openSuse wiedzieć dokładnie, zrobię tak, iż pobiorę te 2 wersję i zbootuję, i będę wiedział czy jest jęz. polski czy nie, by Cię o tym powiadomić, no problem.

Super i wielkie dzięki za pomoc.
W takim razie będę czekał i nie musisz się spieszyć wytrzymam nawet do niedzieli Smile

andrzej76

Za chwilę się zabiorę za sprawdzanie, niedługo dam odpowiedź co i jak.


Dodano: 27 sie 2011 21:30

A więc wyjaśniam w czym rzecz:

Pobieramy obraz iso z openSuse 11.4 w wersji DVD ( 4.7GB) , przy instalacji gdy pojawi się pierwsza plansza wciskamy F2 i zmieniamy język na polski, klikamy na instalacja i przechodzimy do niej, w dalszej części instalacji pojawi się komunikat, jakie środowisko graficzne chcemy użyć, mamy do zaznaczenia;
a) GNOME
b)KDE
c) inne, i tu są wersje XFCE, LXDE itp
Zaznaczamy interesujące Nas środowisko graficzne i przechodzimy do dalszej instalacji.

Reasumując, w wersji GNOME, KDE, LXDE, XFCE z obrazem systemu 4.7GB DVD system po zainstalowaniu powinien być po polsku w 100%, jak by były problemy, w programie z pakietami oprogramowania Yast powinny i raczej są paczki z językiem polskim , które możemy pobrać i zainstalować, ewentualnie po kilku czy kilkunastu minutach system zaproponuje aktualizację w której będą paczki z jęz. polskim i sam je dociągnie, po restarcie będzie cały już w Naszym Ojczystym.

W każdej wersji środowiska openSuse 11.4 instalowanej z płyty Live CD( około 700MB) nie będzie języka polskiego.

Tyle udało mi się co do kwestii języka w openSuse 11.4, może nie dużo, ale coś się już wyjaśniło.

Konto usunięte

andrzej76 napisał(a):W każdej wersji środowiska openSuse 11.4 instalowanej z płyty Live CD ( około 700MB) nie będzie języka polskiego.


Jeżeli podczas instalacji z takiej płyty wybierzemy język polski to i owszem, zaraz po instalacji go nie będzie, ale wystarczy zrobić update no i po reboocie będzie już po polsku.

andrzej76

andrzej76 napisał(a):po kilku czy kilkunastu minutach system zaproponuje aktualizację w której będą paczki z jęz. polskim i sam je dociągnie, po restarcie będzie cały już w Naszym Ojczystym.


Tyczy się właśnie Live CD, ewentualnie jak są problemy z językiem polskim z DVD, ja akurat instalując z DVD 4.7GB nie miałem problemu, wszystko jest cacy i po polsku.
ja wczoraj chciałem zainstalować ale nie dało instalator żądał sformatowania całego dysku potem nawet zrobiłem acronisem pustą partycje ale nadal nic bez całkowitego formatu się nie dało

andrzej76

zord napisał(a):bez całkowitego formatu się nie dało


Dokładnie, inaczej jest ciężko, bo botloader nie wejdzie i nie uruchomisz, lub w ogóle nie zainstalujesz. Smile
to lipa stracił bym ponad 300 giga danych z fedorą takich problemów nie miałemWall
andrzej76 napisał(a):...

Reasumując, w wersji GNOME, KDE, LXDE, XFCE z obrazem systemu 4.7GB DVD system po zainstalowaniu powinien być po polsku w 100%, jak by były problemy, w programie z pakietami oprogramowania Yast powinny i raczej są paczki z językiem polskim , które możemy pobrać i zainstalować, ewentualnie po kilku czy kilkunastu minutach system zaproponuje aktualizację w której będą paczki z jęz. polskim i sam je dociągnie, po restarcie będzie cały już w Naszym Ojczystym.

W każdej wersji środowiska openSuse 11.4 instalowanej z płyty Live CD( około 700MB) nie będzie języka polskiego.

Tyle udało mi się co do kwestii języka w openSuse 11.4, może nie dużo, ale coś się już wyjaśniło.


andrzej76
Jeszcze raz wielkie dzięki. Teraz już wiem, że mogę spokojnie zainstalować środowisko XFCE albo LXDE z płyty DVD i będzie po Polsku Smile i co najważniejsze od razu są one dostępne przy instalacji i nie brak ich ściągać po instalacji z sieci i instalować ręcznie.

Ale, ale ...
Zaniepokoiły mnie wypowiedzi Zordaczy to oznacza, że jak będę instalował OpenSuSe na drugim dysku (Drugim fizycznym dysku, nie drugiej partycji) to oznacza, że będę musiał formatować partycję na dysku na którym mam Windows i nie tylko systemową ale i te na których mam dokumenty i inne dane?

Eugeniusz

Wybierasz manualne partycjonowanie i robisz z dyskiem co Ci się żywnie podoba. Jak partycje linuksowe przygotujesz wcześniej, to openSUSE z automatu zaproponuje ich użycie (o odpowiedni sposób, jak np. utworzysz partycje 10 i 20GB to mniejsza pójdzie na system a większa na /home).
Stron: 1 2 3