SafeGroup

Pełna wersja: Problem z Grubem - Ubuntu i Win7
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam !
Ostatnio stwierdziłem, że Ubuntu już nie będzie mi potrzebny i chciałem zainstalować inna dystrybucję, więc po prostu przez zarządzanie dyskami w Windowsie usunąłem partycję z Linuxem, zapominając, że bootloaderem jest grub. I teraz mam wielki problem, gdyż nie wiem jak naprawić MBR, bo podczas uruchamiania się laptopa nie mogę wejść do Biosa, a na ekranie pojawia się <code>error: no such partition</code> i mam konsolę grub rescue, z której moge wykonywać polecenia, ale nie działają komendy z linuxa. Próbowałem opcji z Super Grub Disk oraz z ubuntu livecd, próbowałem też wkładać płytę od windowsa, by podczas instalacji systemu wybrać opcję " napraw " ale bios nie chciał startować z płyty, gdyż w biosie miałem HDD ustawione jako pierwsza opcja ładowania. I mam teraz wielki problem. Proszę o jakąkolwiek pomoc ; )

Pozdrawiam Maks.

Konto usunięte

Ustaw w biosię ładowanie z CD, a następnie uruchom komputer z płyty z Windowsem / z płyty naprawczej Windows.
Wybierasz opcję naprawiania i albo sam wykryje co jest nie tak i zrobi za Ciebie co trzeba, albo przechodzisz do wiersza poleceń i wklepujesz:

bootrec.exe /fixmbr
bootrec.exe /fixboot

(za każdym razem zatwierdzasz enterem)
Po tym komputer powinien ruszać prawidłowo.

Jeszcze jeden sposób to np. uruchomienie komputera z płyty z programem EASEUS Partition Master i wybór w nim aby partycja z Windowsem była aktywna + przebudowa mbr dla loadera Windows.
Cytat: I teraz mam wielki problem, gdyż nie wiem jak naprawić MBR, bo podczas uruchamiania się laptopa nie mogę wejść do Biosa


Zrobiłbym dawno to, co napisałeś ale właśnie problem tkwi w tym Biosie .

Konto usunięte

Sorki, nie doczytałem.
Można wiedzieć dlaczego nie możesz do niego wejść? Hasło? Jakieś inne blokady?
Hmm. z tym biosem to był mój błąd po prostu byłem przyzwyczajony, że w komputerze wchodziłem do biosa naciskając insert, a tutaj musialem nacisnac delete.
Lecz mam nastepny problem, jak wkładam płyte z windowsem i startuje z płyty to pojawia się : <code>CDBOOT: Couldn''t find BOOTMGR</code> i dalej znowu error: no such partition. Na innym laptopie płyta się normalnie bootuje.

Konto usunięte

Jeżeli masz jakąś płytkę z Linuksem, np. właśnie Ubuntu, to sprawdź czy po jej włożeniu będzie odpowiednio bootował. Jeżeli nie, to znaczy że w BIOSie coś jeszcze trzeba zmienić.
Włożyłem płyte z ubuntu malinowa mandarynka bodajże 10.10

ISOLINUX 4.01debian-20100714 ETCDisolinux: Disk error 20, AX = 4297, drive EF

Boot failed: press a key to retry

zaraz sprawdze tą płyte na drugim lapku.

edit:
płyta na drugim lapku wystartowała, więc sprobowałem jeszcze 2 razy na tym " uszkodzonym " i za 3cim razem wystartował.
Jakieś podpowiedzi co wpisać by zmienić bootloader''a na windowsowskiego ?

andrzej76

Jeśli nie można załadować żadnego systemu, to wyjąć baterię podtrzymującą CMOS i odczekać może pomoże wyzerowanie CMOS i uda się wejść do bios.
płyta na drugim lapku wystartowała, więc sprobowałem jeszcze 2 razy na tym " uszkodzonym " i za 3cim razem wystartował.
Jakieś podpowiedzi co wpisać by zmienić bootloader''a na windowsowskiego ?
To jak zainstalowałeś Ubuntu skoro nie możesz wejść do biosu i przestawić opcji bootowania?
Eru :
Cytat: Hmm. z tym biosem to był mój błąd po prostu byłem przyzwyczajony, że w komputerze wchodziłem do biosa naciskając insert, a tutaj musialem nacisnac delete.


Bez OT proszę ; )
Rozumiem, że ustawiłeś bootowanie na napę DVD + wsadziłeś płytę z Win7 i nacisnąłeś jakikolwiek przycisk, żeby płyta wystartowała?
Tak, płyta od Windowsa nie startuje. Linux startuje.

Jest jakiś sposób by rozwiązać problem z poziomu linuxa ?

Eugeniusz

Napęd jest uszkodzony i nie chce czytać płyt DVD.
Aby skasować Ubuntu możesz:
1) Zainstalować jeszcze raz Ubuntu
2) Za pomocą Easeus Partition Master przywrócić bootloader W7
3) Skasować Ubuntu
lub użyj SGD

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

podobny temat był poruszany w

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

wątku,
jeśli to jest Grub 2 to można go także odinstalować z płyty Live CD
Kod:
sudo apt-get remove grub2 grub-pc

Eugeniusz

Problem w tym że nie ma partycji Ubuntu, więc siłą rzeczy nie ma plików konfiguracyjnych, czyli nie ma jak przywrócić GRUB-a.
Fix00ser napisał(a):jeśli to jest Grub 2 to można go także odinstalować z płyty Live CD

Eeeeeyyyy po co?
to tylko dodatkowe info jak prawidłowo należało odinstalować tego loadera, gdy Tux znajdował się jeszcze na nośnikuNone2
Jeśli posiadasz "dysk naprawy systemu Windows 7" to możesz z jego pomocą naprawić bootloader''a. Należy wybrać opcję "wiersz polecenia" i następnie wydać polecenie bootsect.exe /nt60 all /mbr . W przypadku problemów z napędu dvd, proponuję utworzyć dysk naprawy systemu Windows na pendrive. W tym celu uruchom "wiersz polecenia" (cmd) jako administrator, a następnie wpisz polecenia:
> diskpart
> lis dis (odczytaj nr swojego dysku pendrive np. 1)
> sel dis 1
> cle
> cre par pri
> sel par 1
> act
> for fs=ntfs
> assign

Przekopiuj zawartość dysku naprawy z cd/dvd na pen''a. Pozostaje jeszcze ustawić w biosie bootowanie USB HDD jako pierwsze.