SafeGroup

Pełna wersja: "Game Over" - nowy wariant ZeuS-a
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

ktośtam

FBI, w jednym z

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

, poinformowało o odkryciu nowego wariantu znanego już trojana - ZeuS-a. Podobnie jak poprzednie odsłony szkodnika, również i ta ma za zadanie wykradzenie poufnych danych powiązanych z bankowością elektroniczną.

Schemat działania nowego wariantu ZeuS-a jest następujący:
1. ofiara otrzymuje email z banku informujący o problemie z ostatnią transakcją i proszona jest o kliknięcie na odnośnik znajdujący się w wiadomości
2. po kliknięciu na link, bez wiedzy ofiary instalowane jest szkodliwe oprogramowanie
3. po instalacji szkodnika wykradane są poufne dane dotyczące bankowości elektronicznej
4. maszyna ofiary staje się zombie - częścią botnetu wykorzystywanego do ataków DDoS

Jak wynika z raportu FBI, przestępcy wykorzystują wykradzione dane w celu zakupu kamieni szlachetnych oraz zegarków renomowanych firm, które później są sprzedawane - w ten sposób prane są pieniądze zdobyte w wyniku działania ZeuS-a.
Aby ten proceder mógł kwitnąć, przestępcy zatrudniają niczego nieświadome osoby, oferując pracę chałupniczą polegającą na otwarciu konta bankowego, przyjmowania przelewów z różnych banków a później transferowania otrzymanych pieniędzy, za pomocą różnych instytucji finansowych, za granicę.
Osoby, które podejrzewają, że stały się ofiarami cyberprzestępców, są proszone o jak najszybsze poinformowanie swojego banku oraz zgłoszenie tego faktu do FBI za pomocą

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

.

Źródło:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

,

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Ciekawe kiedy pojawi się w Polsce . Jeżeli w ogóle się pojawi Smile Oczywiście czekamy na próbkę.
może się pojawiać już na niego czekam, ostatnio moje DWPF nie ma co robićSmile
DW i tak zapewne ochroni przed działaniem Smile

andrzej76

Waves97 napisał(a):DW i tak zapewne ochroni przed działaniem


Oby Panowi oby. Te nowe złośniki mają w sobie zaimplementowane coraz to nowsze metody infekcji komputera, nie jest tak łatwo i prosto to wyeliminować , jak chociażby z pół roku temu. Tak czy siak - kibicuję zawsze programowi zabezpieczającemu by był lepszym od złośnika i go zneutralizował , wyleczył, usunął.
Należy pamiętać, że żaden bank nie wysyła wiadomości do użytkownika i nie prosi o klikanie odnośników, oraz podawania danych do logowania.

ktośtam

rafikrafiki napisał(a):Należy pamiętać, że żaden bank nie wysyła wiadomości do użytkownika i nie prosi o klikanie odnośników, oraz podawania danych do logowania.

My o tym wiemy, ale niestety spora część "zwykłych" użytkowników sieci jest wciąż mało świadoma zagrożeń, jakie nań czyhają w niezbadanych czeluściach Internetu, o czym może świadczyć chociażby ilość zaproszeń do aplikacji "Mój Kalendarz" jakie otrzymałem na FB, pomimo tego, że ostrzegałem znajomychprzed tym. Niektórzy wciąż wolą uczyć się na własnych błędach.
Ktosiu no właśnie. Rafikrafiki użytkownicy forum zapewne wiedzą o takich zasadach bezpieczeństwa. Ci którzy są zwykłym Kowalskim czy Kowalską nie uważają.