SafeGroup

Pełna wersja: Znikający dysk ...
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Poniżej opiszę swoją sytuację - czy ktoś wie jaka może być przyczyna ...

Przeprowadziłem dzisiaj instalację systemu Windows - podczas partycjonowania wybrałem dysk SSD Samsung 830, ale już po instalacji zauważyłem, że ta partycja zastrzeżona przez system z 100 MB miejsca utworzyła się na dysku HDD ... Teraz za każdym razem, gdy uruchamiam komputer przy samym starcie wyświetla się tylko CD-ROM, po czym informacja, żeby podłączyć dysk bootowalny albo włożyć płytę CD do napędu - wystarczy reset i wszystko jest już normalnie wykrywane.

Czy to może mieć związek z tymi 100 MB? Może uszkodzony port SATA na płycie? A może dysk?

andrzej76

Tomasz napisał(a):przez system z 100 MB miejsca utworzyła się na dysku HDD ...


Ona powinna utworzyć się na dysku na którym zainstalowany jest system,( 100MB to partycja BitLockera dla systemu) w Twoim przypadku na SSD Samsung , a nie na HDD. Przy instalowaniu systemu najlepiej jak są odłączone wszystkie dodatkowe dyski czy pendrive-y, nic nie powinno się znajdować w portach usb , prócz myszki jak jest.

Eugeniusz

Możesz podać raport S.M.A.R.T, dlaczego nie... (oczywiście dla HDD).
andrzej76 napisał(a):
Tomasz napisał(a):przez system z 100 MB miejsca utworzyła się na dysku HDD ...


Ona powinna utworzyć się na dysku na którym zainstalowany jest system,( 100MB to partycja BitLockera dla systemu) w Twoim przypadku na SSD Samsung , a nie na HDD. Przy instalowaniu systemu najlepiej jak są odłączone wszystkie dodatkowe dyski czy pendrive-y, nic nie powinno się znajdować w portach usb , prócz myszki jak jest.


Zrobie reinstalacje i tak zrobie ....

Ale zastanawia mnie inna rzecz - dlaczego przy ekranie startowym BIOSu w ogóle nie pokazuje mi się w wykrytych dyskach SSD, jedynie HDD i stacja DVD-ROM? Z czego to może wynikać ... SSD jest podpięte pod SATA3 (AHCI) reszta pod SATA2 . Tak poza tym działa wszystko ok - system normalnie startuje choć zainstalowany na SSD, który nie pokazuje się przy owym ekranie startowym.

andrzej76

Wypnij dysk pod SATA2 i zobacz czy pokaże Ci SSD na SATA3 i reinstal zrób , lub SSD zapodaj na kontroler pod SATA2 i zobacz czy będzie widoczny.Obstawiam że SATA3 jest tu winowajcą.
no pokombinuj z sata i kontrolerami powinien być widoczny z postu jak i z biosu normalnie,jeśli to nie pomoże to zaktualizuj bios bądź z dyskiem coś nie halo
Oczywiście, że po podpięciu pod Sata 2 wyświetla się spokojnie - ale problem jest chyba taki, że ten dysk jest pod Sata 3 .... działa pod Sata 2 również, ale czy to nie spowoduje jego niestabilności/spadku szybkości?

andrzej76

Tomasz napisał(a):działa pod Sata 2 również, ale czy to nie spowoduje jego niestabilności/spadku szybkości?


Spowoduje spadek jego szybkości na jak dużo - nie wiem, stabilny będzie, ale niech się wypowie Łukasz, on może wytłumaczy Ci bardziej fachowo.
Sądzę, że powinno być jakieś inne rozwiązanie niż podłączanie tego na SATA 2. A może w ogóle się nie przejmować tym, że nie wykrywa go w ekranie startowym skoro w BIOSie jest ... i działa.

andrzej76

Podałem Ci Tomasz przykład jak zdiagnozować problem że pod SATA3 SSD nie wykrywa - czy nie widzi go kontroler w kompie czy dysk szwankuje, nie każę Ci go zostawić na SATA2, po prostu sprawdź jak jest widoczny. To Ci przybliży bardziej problem. Grin

Sprawdź S.M.A.R.T tego Samsunga , Gieniu o tym wspomniał.
Gieniu wspominał o SMART dla HDD Wink

Jak mówiłem pod SATA 2 - się wyświetla.

Bardzo możliwe, że ktoś znalazł rozwiązanie problemu, poniżej wypowiedź użytkownika z innego forum wraz z informacją o nim.
walker13150 napisał(a):Kierując się doświadczeniami z własnej płyty asusa i szybkim spojrzeniem w specyfikacje twojej obstawiam, że sata2 i sata3 są obsługiwane przez inne kontrolery, a tylko jeden z nich wyświetla się w biosie. Nie ma co robić krzyku ^^

Dziwne tylko że wyświetla urządzenia sata2, portów ich masz tylko dwa (czarne) i są obsługiwane przez jmicrona, więc na zwykły rozum wypadałoby żeby bios pokazywał satę3 z kontrolera amd z sześcioma brązowymi wejściami.


Przy okazji informacja, że moja płyta to ASUS Sabertooth 990FX. I według specyfikacji ze strony ASUSA są tam rzeczywiście dwa kontrolery:

Cytat: Kontroler AMD SB950:
6 x port SATA 6Gb/s, brown
Obsługa Raid 0, 1, 5, 10
Kontroler JMicron® JMB362:
2 x port SATA 3Gb/s, czarny
1 x port Power eSATA 3Gb/s, zielony
1 x port eSATA 3G, czerwone