SafeGroup

Pełna wersja: ubuntu czy mandriva
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Po dłuższej walce z samym sobą chyba na nowo powrócę do kolejnego podejścia do linuxa. Nie twierdzę, że ogólnie linux jest taki czy owaki w stosunku do windowsa, bo oba te systemy nie są doskonałe, lecz chcę liznąć czegoś nowego. Odmiana linuxa ma być maksymalnie "klikalna", zero komend i skomplikowanych instalacji czegokolwiek. Tym bardziej, że zapewne zainstaluje też siostrom zamiast windowsa7 na laptopach, oczywiście po wcześniejszym sprawdzeniu z livecd czy wszystko działa. Tak czy owak, wybieram teraz coś dla swojego deskopa. Nie jestem wybredny co do szybkości poszczególnych dystrybucji. Kompa mam na tyle dobrego, że nie musze się o to martwić. Tak więc do rzeczy. Ubuntu czy Mandriva? Takie dwie wersje sobi wyczaiłem. Dobrze by było aby, system miał dobre wsparcie w Polsce w postaci forum/supportu.

Konto usunięte

Z tych dwóch ja bym stawiał na Łubudubu (tj. Ubuntu) - wypromowane, popularne, ma wygodne centrum oprogramowania.
Niemniej jeżeli byłbyś chętny, to mimo wszystko warto spróbować PCLinuxOS - KDE jest o wiele wygodniejsze niż Unity.
Może niezłym wyborem byłby też najnowszy Mint KDE.
KDE, UNITY czy GNOME nic mi to nie mówi poza tym, że to jakieś środowiska graficzne. Czym się to różni, interfejsem?


Dodano: 15 lut 2012, 21:46

I jak to jest z wersjami 32 lub 64bit w linuxie. Czy o to samo chodzi, wykorzystanie ramu w 32bit to max 3,3 GB jak w windzie? Gdzies przeczytałem, że linux 32bitowy moze obsłużyć do 32GB ramu.

Konto usunięte

adrian1877 napisał(a):KDE, UNITY czy GNOME nic mi to nie mówi poza tym, że to jakieś środowiska graficzne. Czym się to różni, interfejsem?


Interfejsem, oraz preferowanymi aplikacjami. Tj. teoretycznie dana działa na wszystkich, ale na niektórych będzie lepiej, na innych gorzej.
Ja polecam KDE bo... jest podobny do Windowsa. Nie wprowadza się w nim (IMO) głupich i nierozsądnych rzeczy, jest za to spójność, spore możliwości personalizacji i naprawdę ładny wygląd.

adrian1877 napisał(a):I jak to jest z wersjami 32 lub 64bit w linuxie. Czy o to samo chodzi, wykorzystanie ramu w 32bit to max 3,3 GB jak w windzie? Gdzies przeczytałem, że linux 32bitowy moze obsłużyć do 32GB ramu.


Jeżeli masz procesor x64, to najlepiej wrzucać wersję 64bit. Jeżeli nie ma takiej wersji, lub po prostu wolisz wersję 32bit a chcesz użyć 4 GB RAM i więcej, to trzeba użyć jądra systemowego z obsługą PAE (Physical Address Extension). Niektóre dystrybucje same to włączą, w innych trzeba ręcznie.
Czyli różnicy nie będzie jeśli użyje wersji 32bit i włącze sobie PAE aby obsłużyło 4GB ramu?
Ciężko jest to powiedzieć. Przy x32+PAE oraz x64 będzie tyle samo ramu widział oraz wykorzystywał, więc raczej w tej kwestii żadna różnica. Ja osobiście korzystam z x64 przy 2 GB i nie widzę różnicy - praktycznie to samo pod obiema architekturami. Korzystam z x64 bo procesor wykorzystuje, więc czemu nie? Przy aplikacjach optymalizowanych pod x64 widać różnicę, ale ciężko dostrzec jak dla mnie.
To mam teraz dylemat. W mandrivie jest KDE?

Konto usunięte

Tak, to domyślne środowisko w wypadku Mandrivy.
nie przesadzaj, tak ciężko zajrzeć na ich stronę albo wiki? Wydanie 2011 to KDE.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Jest jeszcze fork zwany Mageia:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Eugeniusz

Obecnie mam zainstalowaną Mageię 1, ale chyba wrócę do Debiana Wink
Mam takie inne pytanie: jeśli mi się sprawdzi mandriva to myslę o doinstalowaniu linuxa i korzystanie z niego na co dzień. Z racji na sporadyczne zagranie w jakieś wielkie tytuły jak Skirym albo Shogun 2, pozostawie windę. Czy pod systemem plików ext4, ntfs bedzie dostępny? Bo na odwrót to wiem, że nie.

Eugeniusz

Nie zagłębiając się w techniczne szczegóły, będziesz mógł.