SafeGroup

Pełna wersja: Sieci publiczne - Windows 7
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
System operacyjny:
Windows 7 Home Premium (SP1, 64-bitowy)

Zastosowanie:
Zakupy, bankowość, portale społecznościowe, surfowanie po sieci, korzystanie z sieci publicznych.

Specyfikacja komputera:
4 GB RAM, procesor Intel Core i3.

Proszę o poradę w związku z doborem zestawu zabezpieczającego system Windows 7. Zależy mi przede wszystkim na tym, żeby był darmowy i po polsku. Co prawda, biegle mówię po angielsku, ale nie znam niektórych specjalistycznych pojęć zawartych w opcjach konfiguracyjnych i niejednokrotnie utrudnia mi to prawidłowe ustawienie danego programu pod moim kątem. Rzeczą kluczową jest to, że często korzystam z sieci publicznych(głównie w bibliotece na uczelni). Chciałbym dobrać pakiet właśnie pod tym kątem. Jeśli istnieje naprawdę dobra i w miarę prosta w konfiguracji aplikacja, to oczywiście jestem skłonny używać jej w języku angielskim.
Do tej pory używałem pakietu Comodo, firewalla PC Tools, MSE, antywirusa Pandy, Avasta i AVG. Zdecydowanie odrzucam Avasta i AVG. Jeśli chodzi o pakiet Comodo, to rzeczywiście jest dobry, ale podejrzana jak dla mnie jest polityka prywatności Comodo, dlatego też zrezygnowałem z ich pakietu i przeglądarki. Poza tym, nie mają certyfikatu AV-Test. MSE ma słabą wykrywalność. Jak na razie, najlepiej sprawowała się Panda ze względu na dobrą wykrywalność i lekkie działanie.

Niezmienną pozycję ma dla mnie Malwarebytes Anti-Malware, jeśli chodzi o skaner.

Proszę jeszcze o info na temat przeglądarki. Obecnie używam SRWare Iron. Lubię modyfikacje Chromium ze względu na ich minimalizm. Jako dodatek AdBlock z filtrami z tematu:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Czy jest to dobre rozwiązanie do korzystania z publicznego Internetu czy może lepszy będzie Firefox z Ghostery, NoScript, KeyScrambler, itd.?

Z góry dziękuję za propozycje.

ktośtam

MSE nie ma tak niskiej wykrywalności, żeby z góry go skreślać, szczególnie biorąc pod uwagę, że jest wersja natywna na platformę x64.
Do tego jako zaporę poleciłbym Online Armor Free, która poza funkcjami typowymi dla firewalli, jest również naprawdę bardzo szczelnym HIPS-em - ta niestety dostępna jest w j. angielskim.
Dzięki funkcji "Run Safer" możesz uruchomić przeglądarkę w izolowanym środowisku, podczas korzystania z sieci publicznych.
Zamiast OA, możesz też wykorzystać Sandboxie (również dostępne w wersji na systemy x64) i systemowy firewall.
Co do przeglądarki - ilu użytkowników, tyle opinii ale moim zdaniem, wystarczy ABP + zestaw filtrów z tematu, który przytoczyłeś.
Moim zdaniem nie ma sensu jakoś niesamowicie się bunkrować i instalować pierdyliard różnych dodatków, spowalniając tym samym przeglądarkę.
Więc reasumując, moja propozycja, to:
MSE (pomimo wszystko daj mu szansę) + OA Free lub Sandboxie i FW systemowy.
Resztę zostaw tak jak jest.
Wiem, że dla SRWare Iron Chrome Web Store jest zablokowany i z tego powodu doradziłbym Ci przejście na Chrome. Unikalne ID przy instalacji zostało już (przynajmniej miało zostać) przez Google zlikwidowane a inne opcje, które pseudo-szpiegują użytkownika można samemu wyłączyć.
Kod:
http://www.srware.net/en/software_srware_iron_chrome_vs_iron.php

Jak widzisz na tym porównaniu 3/4 opcji jest "depends on config" czyli można je samemu wyłączyć. Po zmianie na Chrome mógłbyś normalnie używać rozszerzeń takich jak Ghostery, Adblock, Do not track plus. Płatna wersja Keyscramblera Pro i Premium działa z dużo większą liczbą aplikacji w tym Chrome i posiada więcej atutów niż darmowa Wink

edit1: co do "pierdyliarda dodatków spowalniających przeglądarkę", o których pisze facecik - mam komputer z konfiguracją z 2009 roku (wtedy nie była to najnowsza więc jest pewnie starsza) i używając Chrome z dodatkami takimi jak HTTPS Enforcer, Adblock, DoNotTrack+, Ghostery i WOT nie odczuwam spowolnienia komputera, przeglądarka działa szybko i po uruchomieniu jest od razu gotowa do działania. Ty masz nowszą konfigurację i więcej ramu (u mnie tylko 2GB) więc przy paru dodatkach nic nie powinno się stać. Możesz też poczytać na forum, ktoś pisał o tym, że adblock może spełniać funkcję Ghostery.

Jeśli używasz swojego komputera w różnych miejscach to rozumiem, że to notebook. Może w takim razie szyfrowanie całego dysku albo partycji systemowej Truecryptem? W razie kradzieży Twoje dane są zabezpieczone hasłem i osoby trzecie nie mają do nich dostępu.

Nie wspomniałeś nic o backupie danych - tutaj dodałbym coś i od czasu do czasu robił "kopię" systemu, tak w razie jakieś awarii.

MBAM w spokoju wystarczy jako skaner na żądanie, nie warto zajmować wolnej przestrzeni innymi skanerami.

Ja jeszcze ustawiłbym UAC na najwyższy poziom.
vlchd napisał(a):Wiem, że dla SRWare Iron Chrome Web Store jest zablokowany...


Nic nie jest blokowane. Można normalnie korzystać z rozszerzeń.
ktostam napisał(a):Więc reasumując, moja propozycja, to:
MSE (pomimo wszystko daj mu szansę) + OA Free lub Sandboxie i FW systemowy.
Resztę zostaw tak jak jest.

Czytałem dużo dobrego o tym firewallu i miałem go wypróbować. Poczekam jeszcze na odpowiedzi innych użytkowników i - jeśli nie będzie innych propozycji - pewnie się na niego zdecyduję. Opcja Run Saferwydaje się być bardzo atrakcyjną.

ktostam napisał(a):Moim zdaniem nie ma sensu jakoś niesamowicie się bunkrować i instalować pierdyliard różnych dodatków, spowalniając tym samym przeglądarkę.

W tej kwestii akurat zgadzam się z vlchd . Również nie odczuwam spowolnienia pracy.

vlchd napisał(a):Płatna wersja Keyscramblera Pro i Premium działa z dużo większą liczbą aplikacji w tym Chrome i posiada więcej atutów niż darmowa

No, właśnie - płatna. Chyba wrócę do Firefoxa i darmowej wersji.

vlchd napisał(a):Jeśli używasz swojego komputera w różnych miejscach to rozumiem, że to notebook. Może w takim razie szyfrowanie całego dysku albo partycji systemowej Truecryptem? W razie kradzieży Twoje dane są zabezpieczone hasłem i osoby trzecie nie mają do nich dostępu.

Brałem to poważnie pod uwagę, ale obawiałem się spowolnienia pracy. Poczytam jeszcze o jego działaniu i możliwe, że się zdecyduję.

vlchd napisał(a):Nie wspomniałeś nic o backupie danych - tutaj dodałbym coś i od czasu do czasu robił "kopię" systemu, tak w razie jakieś awarii.

Mam do tego bardzo dobry, firmowy program Samsunga, dlatego nie wspomniałem.
W takim razie taka jedna mnie wprowadziła w błąd. Jeśli normalnie jest dostęp to co to za stwierdzenie, że FF mógłby być lepszy? Do Chroma nie ma takich dodatków?


edit1:

Masz w miarę dobry komputer, z szyfrowaniem nie powinno być problemów. Gdzieś w necie jest lista procesorów, które "współpracują" z TC i nie ma przy nich żadnego spowolnienia.
vlchd napisał(a):W takim razie taka jedna mnie wprowadziła w błąd. Jeśli normalnie jest dostęp to co to za stwierdzenie, że FF mógłby być lepszy? Do Chroma nie ma takich dodatków?

Nie napisałem, że jest lepszy, tylko że chyba wrócę do niego ze względu na darmowego KeyScramblera, który działa tylko z IE, Firefoxem i Flockiem.
Jeśli nie podoba Ci się polityka prywatności Comodo to ta sama polityka w przypadku Google też może szwankować Smile Co do dodatków... sądzę, że rzeczywiście jeśli używasz filtrów adblock+ które podałeś instalacją ghostery jest opcjonalna. Ja tam jednak wolę używać podstawowych filtrów blokujących reklamy i ghostery sądzę, że to lepsze rozwiązanie. Z innych dodatków z czystym sumieniem mogę Ci polecić SpeedDial2 co prawda nie ma nic wspólnego z zabezpieczeniem ale doskonale organizuję nam nową kartę.. polecam! A słyszałeś o TrafficLight ;] ?
Wracając do tematu zabezpieczeń myślę, że wszelkie wątpliwości rozwieje nam kolega ichito który świeci doświadczeniem w takich sprawach Smile Online Armor rzeczywiście w twoim przypadku powinien sprawować się najlepiej... Jeśli chcesz mogę odstąpić Ci licencje na Emsisoft Mamutu (licka na rok) jeśli zajdzie z końcem tematu taka potrzeba. Co do skanerów na żądanie HitmanPro może mile Cię zaskoczyć szczególnie szybkością działania jak i wykrywalnością.
Street napisał(a):Jeśli nie podoba Ci się polityka prywatności Comodo to ta sama polityka w przypadku Google też może szwankować Smile

Już od dawna nie korzystam z usług Google''a. Włącznie z wyszukiwarką.

Cytat: Od siebie mogę polecić Avire2012 free bo jeśli mówimy tu o darmowym antywirusie to jest jak dla mnie najlepsze a wręcz jedyne słuszne rozwiązanie. Jedynym minusem dla Ciebie jest fakt iż jest po angielsku, ale Avira jest na tyle intuicyjnym i przyjaznym dla użytkownika programem, że nie powinieneś mieć z nią najmniejszych problemów, a w razie co możesz zapytać się na forum

W takim razie biorę również Avirę pod uwagę do zestawu. Nawiasem jeszcze mówiąc, z moim angielskim nie jest źle, wręcz przeciwnie, tylko jeśli mam wybierać pomiędzy polskim i angielskim, to wybieram język ojczysty ze względu na prostszą - wtedy - konfigurację.
Przydał by się jakiś VPN ponieważ większość loginów i haseł do stron da się przechwycić w takich sieciach
z darmowych to np do wyboru ShellfireVPN, proXPN, SecurityKISS
zord napisał(a):Przydał by się jakiś VPN ponieważ większość loginów i haseł do stron da się przechwycić w takich sieciach
z darmowych to np do wyboru ShellfireVPN, proXPN, SecurityKISS

Dzięki za info. Kiedyś myślałem o wykupieniu konta w CyberGhost, ale może któryś z tych darmowych będzie wystarczający.
Seb napisał(a):
zord napisał(a):Przydał by się jakiś VPN ponieważ większość loginów i haseł do stron da się przechwycić w takich sieciach
z darmowych to np do wyboru ShellfireVPN, proXPN, SecurityKISS

Dzięki za info. Kiedyś myślałem o wykupieniu konta w CyberGhost, ale może któryś z tych darmowych będzie wystarczający.


Ja mam CyberGhost ale nie korzystam. Chcesz?

Dusiek

Może jeszcze ExpatShield