SafeGroup

Pełna wersja: Darmowy (najlepiej) zestaw na słaby laptop
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
System operacyjny:
Microsoft Windows XP Professional 32-Bit

Zastosowanie:
nic nadzwyczajnego
internet: zakupy, banking, poczta, njusy - używam FireFoxa 12
po za tym: oglądanie filmów, słuchanie muzyki, nie gram (za słaby sprzętGrin)

Specyfikacja komputera (opcjonalne):

Model TOSHIBA Satellite A105

Processor Intel® Core™2 CPU T5500 @ 1.66GHz

Total Memory 1024MB

Total Hard Drive 149GB

Display 1280 x 800 pixels, true colour

zainstalowałem Malwarebytes Anti-Malware (teraz jest promocja i można za darmo przez 15-dni testować wersje PRO), który załącza się wraz ze startem systemu. do firefoxa doinstalowałem KeyScrambler, nie wiem czy dobrze, bo zalazłem coś takiego:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

.co dodać to tego, bo za 12 dni kończy mi się okres testowy na Malwarebytes Anti-Malware i co proponujecie do firefox jakby co? z góry dzięki.

Eugeniusz

Hej,
Mam Toshibę M45-S355 (albo 359) z gorszym procesorem (1.86GHz Pentium Mobile, bo twój jest chyba dwurdzeniowy?) i 1GB RAM, więc sprzęt nieco podobny do Twojego.
Powiem tak, na takim komputerze możliwości są poważnie ograniczone. Trzeba wziąć pod uwagę że aplikacje użytkowe (Office, odtwarzacze multimedialne, Firefox) rozrastają się i pochłaniają coraz więcej pamięci RAM. Na przykład ja korzystam z Office 2003, bo szkoda mi RAM na Outlooka 2010 Tongue.

Propozycja jest taka: darmowe Sandboxie, lekki firewall (polecam PC Tools Firewall Plus lub Sunbelt Personal Firewall), do tego niech będzie darmowy MBAM i ten Keyscrambler.

andrzej76

Do firefoxa można dodać:
- adblock (dodać w nim polskie blocklisty + easy privacy list, Fanboys list , Fanboys tracking list)
- ewentualnie dodatek do niego Ghostery i go ustawić

Z programów zabezpieczających darmowych proponował bym MSE ( Microsoft Security Essential 4) w nowej wersji jaka teraz wyszła, Avast Free 7 lub Avira Free.( chyba najlepiej).
Do tego można dodać jakąś darmową zaporę - Comodo Firewall , Privatefirewall (po angielsku) , Outpost Firewall Free, nie proponuję Online Armor Free bo jest ciężkawą zaporką i może to wywołać pewne problemy z systemem.

McAlex

z lekkich microsoft ,nowa wersja avg,panda cloud, ewentualnie avast. Parasolki nie Polecam gdyż ten program jużnie jest lekki jak kiedyś.comodo też odradzam - mocno go odczuwałem ( mam podobny komputer)
ok adblock dodany i Ghostery zaraz też będzie. PC Tools Firewall Plus czytałem, ze jest dość lekki, niewiele uwagi wymaga i nie trzeba być hakerem klasy Wizard by zrozumiećGrin czyli coś dla mnie. co do Sandboxie muszę się trochę zorientować, bo w "piaskownicach" nie jestem rozeznany. MBAM darmowe zarzucę po 12 dniach. dzięki wielkie, pozdrawiam.


Dodano: 30 kwie 2012, 21:35

zapominałbym anty-virus (real-time) avast będzie w miarę skuteczny i lekki? czy z piaskownicą, firewallem i MBAM na rządnie to wystarczająca linia obrony?

andrzej76

dylemat1 napisał(a):zapominałbym anty-virus (real-time) avast będzie w miarę skuteczny i lekki? czy z piaskownicą, firewallem i MBAM na rządnie to wystarczająca linia obrony?


Avast będzie lekki i w miarę skuteczny. Myślę że sandbox, firewall i MBAM - to dobra linia obrony. Tylko musisz właśnie znać zasady działania piaskownicy.

Nie narzucam który zestaw jest lepszy, zdecyduj , zainstaluj - zobaczysz co Ci i twojej maszynie odpowiada najbardziej:
1. Avast + PC Tools Firewall Plus ( tutaj też może być MBAM po okresie testowym w wersji free, będzie na skanowanie komputera na żądanie)
2. Sandbox + PC Tools Firewall Plus + MBAM Free
dylemat1 napisał(a):co do Sandboxie muszę się trochę zorientować, bo w "piaskownicach" nie jestem rozeznany

Sandboxie zawsze się przyda WinkZabezpieczy przeglądarkę i skutecznie posprząta uboczne efekty jej pracy.
Oferuje również możliwość uruchomienia i przetestowania np. nieznanego programu bez zaśmiecania systemu.

dylemat1 napisał(a):zapominałbym anty-virus (real-time) avast będzie w miarę skuteczny i lekki?

Tak. Ewentualnie jeśli nie Avast to MSE- pisał o nim Andrzej , jako o propozycji AV, w którymś z postów powyżej.

dylemat1 napisał(a):czy z piaskownicą, firewallem i MBAM na rządnie to wystarczająca linia obrony?

Przy zachowaniu odrobiny zdrowego rozsądku będzie więcej niż wystarczającąWink

Na wszelki wypadek zawsze możesz zaopatrzyć się w darmowy program do kopii zapasowych - Kervier 1-Click Restore Free- prosty w obsłudze, skuteczny i szeroko komentowany na forum.
Ja natomiast avasta bym ci nie polecił ponieważ nie jest wcale taki lekki. Mam trochę lepszego laptopa i był on dużo bardziej odczuwalny niż Avira, której obecnie używam. W takim wypadku spróbuj MSE ze względu na opinie o najnowszej wersji, które są dobre i mówią o tym iż jest on bardzo lekki dla systemu. Co do reszty zgadzam się z opcjami wypisanymi powyżej przez pozostałych użytkowników.

Konto usunięte

Ja bym zrezygnował z antywirusa realtime, a zostawił tylko MBAM na żądanie. Poza tym, jeżeli chcesz zaoszczędzić nieco pamięci ram, to wywal adblocka i wrzuć adfendera. Nie jest tak skuteczny, ale Firefox bez adblocka bierze wyraźnie mniej pamięci.
Może zamiast zasobożernego Firefoxa zainteresujesz się inną przeglądarką?
Np comodo dragon z dodatkami ghostery+ adblock+ Smile
Miquell napisał(a):Kervier 1-Click Restore Free
to to podstawa!

Konto usunięte

Przy takiej ilości raku używanie wszelkich pochodnych chrome nie ma najmniejszego sensu, bo z pamięci nic nie zostanie. W porównaniu do firefoxa chrome czy dragon wypadna naprawdę blado przez osobne procesy. Lepsza byłaby wiec chyba opera, ale ona z kolei nie zapewnia tak rozbudowanych dodatków do ochrony prywatności. Wybór autora tematu Wink
Avast 7 jest trochę cięższy, niż 6, a MSE na XP też różowo nie wygląda...próbowałem na swoim i RAMu zjada około 60 MB w 2 procesach.
Do Firefoxa przede wszystkim NoScript, AdBlock i BetterPrivacy...Ghostery może też być, ale wg mnie nie jest aż takim zasadniczym dodatkiem.

andrzej76

TrafficLight do Firefoxa od Bitdefendera - zapomnieliście już? Wtedy nie potrzeba kilku dodaków, do niego tylko adblock.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

lukasamd napisał(a):[...] ale ona z kolei nie zapewnia tak rozbudowanych dodatków do ochrony prywatności.[...]

Nie jest tak źle, Ghostery jest, Adblock też. Z ochrony jest np. WOT.