SafeGroup

Pełna wersja: System Safety Monitor i Shadow Defender
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Tak się złożyło, że aktualnie na jednej maszynie na WinXP SP3 mam zainstalowane równolegle Shadow Defender oraz System Safety Monitor. SD jest raczej znany, SSM już może nie tak bardzo, choć kiedyś był jednym z topowych klasycznych HIPSów. Nie będę opisywał szczegółów SSM - powiem tylko tyle, że niestety nie działa na Windows Vista i wyżej i na 64-bitowych i jest już nierozwijany...ale i tak to, co prezentuje i oferuje wciąż jest godne najwyższej uwagi i jak się okazuje szacunku...aha...no i opcjonalnie jest całkowicie po polsku Wink
Do rzeczy...SSM oferuje tryb nauki i niedawno dzięki temu trybowi pracy udało mi się zaobserwować coś do tej pory dla mnie niebywałego...a jak się okazało również zaskakującego dla starych wyjadaczy na Wildersach...i właśnie dla takich chwil warto czasem eksperymentować...huehueCool
- OK...włączyłem więc tryb uczenia, a potem jak zwykle w przypadku testów - tryb wirtualizacji w SD
- następnie uruchomiłem instalator testowanego programu...wtedy był to ThreatFire, ale na potrzeby tego wątku wybrałem nowy AV w chmurze od Kingsoft
- po instalacji, aktualizacji i szybkim skanowaniu i sprawdzeniu tego, co mnie interesowało zwyczajnie zrestartowałem system, bo tak ustawione było wyjście z trybu wirtualizacji
- po restarcie miałem już rzeczywisty system - bez TF (czy ogólnie bez testowanego programu), ale SSM wciąż był w trybie wirtualizacji
- przy wyłączaniu trybu wirtualizacjizgodnie z włączona opcją "Alertuj przy zmianach i plikach tymczasowych w trybie uczenia" pokazało się okienko (zwyczajowe dla tej opcji) z...wszystkimi uruchamianymi procesami w trybie wirtualizacji, które SSM proponowało usunąć lub zachować!!
- SSM zapisał..."wyciągnął"...podejrzał...zdarzenia, które nie powinny się przecież nigdzie zapisać, bo dokonane były na nierzeczywistym systemie !!
I z takim właśnie "stanem" własnego zdziwienia...zaintrygowania...zwróciłem się na forum WS z prośbą o próbę wyjaśnienia tej zaskakującej obserwacji. Podejrzewałem, że albo SSM daje radę w jakiś sposób obejść wirtualizację...albo może mieć to związek z położeniem pliku z konfiguracją programu w położeniu "niedomyślnym" - czyli na dysku D, a nie "normalnie" na dysku systemowym ©. Były różne domysły i jak widać było, opisane zjawisko było nieco zaskakujące...w końcu stanęło na stwierdzeniu/podejrzeniu, że chodzi faktycznie o miejsce zapisu pliku konfiguracyjnego...nie tylko o to, gdzie jest jego kopia, ale także to, że ten plik zastępuje domyślnyz lokalizacji C:\Program Files\System Safety Monitor\Global.cfg .

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Postanowiłem to zweryfikować jeszcze - jeśli wejdę najpierw w tryb wirtualizacji, a potem w tryb uczenia, to również powinienem po restarcie powinienem mieć SSM w trybie uczenia, a przy wyjściu z niego dostać okno z propozycją usunięcia/zachowania reguł dla procesów z trybu uczenia:
- zrobiłem więc tak, a potem na próbę zainstalowałem Kingsoft Coud AV
- wyszedłem przez restart z wirtualizacji
- po restarcie miałem rzeczywisty system...i SSM w trybie nauki wciąż...czyli jak się spodziewałem Smile
- przy wychodzeniu z trybu uczenia dostałem reguły do akceptacji
- na liście stworzonych reguł pojawiły się uruchamiane instalatory

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Całe to zjawisko nie zadziała, kiedy w tryb wirtualizacji wchodzi także dysk z plikiem konfiguracyjnym.
No dobra..."ale co z tego wynika?" zapytacie. Powiem tak...wynika tyle, że
- udało mi się zaobserwować (może nawet odkryć) nieznane i zaskakujące zachowanie dwóch znanych, współpracujących ze sobą programów zabezpieczających
- dzięki temu mogę powiedzieć, że nie znam innego programu poza SSM, który w podobny sposób mógłby "zajrzeć" do trybu wirtualizacjiSD i wyciągnąć z niego jakieś informacje
- jest wg mnie unikalna możliwość dla SSM i wydaje się, że może okazać się czasem przydatna
- no i oczywiście mam w ten sposób niewątpliwą satysfakcję.
Jeśli komuś się zechce sprawdzić w podobny sposób inne monitory/HIPSy we współpracy z SD lub innym wirtualizerem...będzie to na pewno ciekawe i pożyteczne Smile Malware Defender również oferuje możliwość zapisu pliku konfiguracyjnego na innym dysku, niż systemowy, ale nie znalazłem nigdzie informacji o podobnym zachowaniu wobec SD, jak opisany w SSM.
Dla bardziej ciekawskich - wątek na forum WS

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Na początku tego wątku myślałem że przebiłeś sie z SSM przez SD... Potem wczytując się głębiej to zjawisko wydaje mi sie normalne jeżeli program w tym wypadku SSM ma plik konfiguracyjny i na C i na innym dysku to tu i tu trzyma konfiguracje...
Jeżeli tylko jeden plik ma wirtualizacje to program zsynchronizuje to z drugim i dlatego tak jest...
"Całe to zjawisko nie zadziała, kiedy w tryb wirtualizacji wchodzi także dysk z plikiem konfiguracyjnym"
To według mnie było oczywistością no ale to tylko moje zdanie nie jestem profesjonalistą tylko laikiem jeżeli mówie coś źle to z góry przepraszam..
Masz rację...to że nie zadziała w przypadku wirtualizacji dysku z plikiem konfiguracji Smile Problem był w tym, że muszą być spełnione trzy warunki
- musi być opcja zapisu wszelkich działań w trybie nauki (jest zaznaczona na screenie)
- plik konfiguracyjny poza tym, że jest na innym dysku musi być tym plikiem, do którego SSM się odwołuje podczas pracy - to ustala się zapisując konfigurację, a potem importując ją do programu jako własną użytkownika...domyślna wciąż jest w folderze programu na dysku C
- plik ten musi odpowiadać też za monitorowanie/przepisywanie zmian z trybu uczenia do stałych reguł.
Nie wiem, który program to jeszcze oferuje...nie spotkałem się nawet przypadkiem z czymś podobnym do tej pory, a i bieglejsi ode mnie (jeden z nich nawet współpracował z autorem przy rozwoju SSM) mieli początkowo zagwozdkęCool
----------------------
BTW...chyba muszę poprosić, żeby przenieść wątek do innego działu...powinien być raczej w Programy typu: HIPS, SandBoxa nie w Inne . sam nie wiem, czemu od razu tak nie zrobiłem...hmm...