SafeGroup

Pełna wersja: Grub:windows 7 i ubuntu; nie chce opalić windowsa
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Zainstalowałam Windowsa 7, potem zainstalowałam najnowszą wersję Ubuntu(12.04). I podczas załączania komputera w momencie, gdy wyświetla się grub z wyborem systemu, po wybraniu Windowsa po chwili komputer wraca z powrotem do okienka z grub''em i nie załącza sytemu. Ubuntu włącza się normalnie. Jak rozwiązać ten problem?

Eugeniusz

Hm...
Cześć, jestem Eugeniusz. Tak naprawdę to mam na imię Adam, a Eugeniusz to mój pseudonim artystyczny. Witaj na forum!
Otwórz proszę za pomocą gedita plik /boot/grub/grub.cfg skopiuj jego zawartość na wklej.org - link daj na forum.
Następnie otwórz terminal i wpisz polecenie: sudo fdisk -l (to litera l, jak lalka).
Piszę ekstremalnie prosto, ledwie się znamy i nie wiem jaki jest twój poziom obsługi Ubuntu.
Ja zaproponuję coś jeszcze aby pominąć takie grzebanie. Otwórz konsolę/terminal czy jak się to nazywa w ubuntu i wpisz pierwsze dwa jak jeszcze nie aktualizowałeś systemu:
Kod:
sudo apt-get update

Kod:
sudo apt-get upgrade

jeśli tak to tylko jedna komenda:
Kod:
sudo update-grub2

Zapyta o hasło i teraz uruchom i sprawdź czy poprawnie odpala Windows 7. Czasami trzeba zaktualizować system oraz od nowa kazać grub stworzyć listę systemów na komputerze.
Dzięki działaSmile jednak najprostrze rozwiązania są najlepszeWink.
Dzień Dobry,
mam taki sam problem co skrzacik . Mianowice nie uruchamia się system Windows 7 po zainstalowaniu Ubuntu. Posiadam wersję 11.04. Rozwiązanie proponowane przez buriniestety u mnie nie zadziałało. Co ciekawe przed wpisaniem komendy
Kod:
sudo update-grub2

plik grub.cfg jest pusty. A przed wpisaniem powyższej komendy jego treść była następująca

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

.
Umieszam jeszcze informacje uzyskane po wpisaniu komendy sudo fdisk -l:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

.
Moglibyście mi pomóc?
Poczytaj:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Przejrzałem artykuły na tych stronach. Dotyczą one zmiany kolejności wyświetlania systemów w grubie, lub dodawaniem systemów do gruba. Ja natomiast w pliku grub.cfg mam dodany system windows 7. Przypomnę, że mam problem z wejściem do systemu. Tzn. gdy podczas uruchamiania systemu, wyświetla się lista systemów, wybieram Windows 7 a następnie pojawia się ekran z migającym "_" w lewym górnym rogu, taki stan trwa 2 sekundy, po czym przekierowuje mnie z powrotem do wyboru systemu. Mój plik grub.cfg (po wpisaniu sudo gedit /boot/grub/grub.cfg wyświetla się treść) :

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

.
Nie jestem dobry w gruba, ale dobra sprawdzimy te warianty, które znam. Najpierw sprawdź czy masz zainstalowane:
Kod:
sudo apt-get update

rozumiem, że nie ma nic do aktualizacji po tym? jeśli jednak mimo wydania komendy:
Kod:
sudo apt-get upgrade

coś pozostaje to mocniejsza i powinno ruszyć:
Kod:
sudo apt-get dist-upgrade

Kod:
sudo apt-get install os-prober

Później daj znowu:
Kod:
sudo update-grub

i powiedz czy znajduje "Found Microsoft Windows 7 on /dev/sda1". Jeśli tak uruchom ponownie i sprawdź czy odpala się poprawnie. Jeśli nie to próbujemy przeinstalować grub:
Kod:
sudo grub-install /dev/sda

Restart i sprawdź znowu.Więcej pomysłów na razie nie mam i moja wiedz się tutaj kończy - uderzałbym na jakieś forum linuksa, bo problem może być głębszy.

Pod ubuntu znalazłem jeszcze coś takiego:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

możesz spróbować w ostateczności automatu.
kysiek napisał(a):Przejrzałem artykuły na tych stronach. Dotyczą one zmiany kolejności wyświetlania systemów w grubie, lub dodawaniem systemów do gruba. Ja natomiast w pliku grub.cfg mam dodany system windows 7

Artykuły dotyczą konfiguracji GRUB-a. A to, że w plliku grub.cfg widnieje wpis dla Windows 7, to nie znaczy, że jest on poprawny. Wystarczyło przeczytać, przeanalizować i wiedziałbyś czy to z wpisami w tym pliku jest problem, czy leży on gdzie indziej.
Takie pisanie, że Windows się Tobie nie uruchamia nie zawiele mi mówi, dlatego prosiłem, abyś poczytał.