SafeGroup

Pełna wersja: Check Point ZoneAlarm Free Antivirus + Firewall -recenzja
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Kiedy mówimy o bezpłatnych rozwiązaniach antywirusowych, zazwyczaj na myśl przychodząnam trzy popularne oprogramowania , których nazwy rozpoczynają się od litery A .
A gdyby tak zmienić przyzwyczajenia?

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Program , który postanowiłem opisać , znacząco wykracza poza granice ochrony konkurencyjnych wydań , gdyż zawiera w sobie więcej niż moduł samego antywirusa. Wyposażony w silnik skanu real-time Kasperskyego, zaporę oraz ochronę sieciową własnych technologii ZoneAlarm Antivirus + Firewall firmy Check Point , zdaje się chcieć mocno namieszać na rynku rozwiązań zabezpieczających. Nie bez znaczenia są otwarte porównania jakie czyni producentz konkurentami tak popularnymi w USA:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Dzięki tym zabiegom Check Point chce pozyskać jak najwięcej klientów Symanteca (Norton) oraz Intela (McAfee) .

Choć darmowa wersja pakietu ZoneAlarma nie jest aż tak funkcjonalna jak oferujący podobny zestaw modułów Comodo Internet Security, to z pewnością nie można obok omawianej aplikacji przejść obojętnie, tym bardziej,że w starciu z malware stanowi mocną barierę ochronną.

Ale do rzeczy....

Proces instalacji w miarę szybki i prosty. Pakiet ZA nie posiada polskiej wersji językowej, jednak komunikaty jakie wyświetla są proste w zrozumieniu nawet dla osoby , której z angielskim „nie po drodze”. Domyślnie instalowany oprócz głównych modułów ochronnych jest także toolbar, działający w przeglądarce Internet Explorer i Firefox.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Program sam przeprowadza konfigurację, od użytkującego nie są wymagane żadne dodatkowe akcje. Po zakończeniu procesu ukazuje się interfejs pakietu.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Główne okno zostało podzielone na 3odnośniki prowadzące do opcji;

-Antivirusa
-Firewalla
-Ochrony sieciowej

Absolutnie nic trudnego w obsłudze. W prawym górnym rogu znajdują się odnośniki do dodatkowych funkcji ZoneAlarma.GUI jasne i zrozumiałe. Ustawienia modułów bardzo czytelne.

Funkcjonalność.

Antivirus,

czyli silnik real-time zapożyczony od Kasperskyego. O tym,że sam fakt pobierania definicji rosyjskiego producenta zapewnia omawianemu pakietowi olbrzymią wykrywalność , nie muszę pisać. Skaner na żądanie jest bardzo skuteczny, od najnowszych edycji KAV odróżnia go nieco mniejsza detekcja heurystyczna, co ZA stara sięnadrobićpozostałymi modułami.
Skaner w czasie rzeczywistym zapewnia pełną kontrolę plików znajdujących się w systemie Windows. Dodatkowo sprawdzany jest także każdy pobierany element , dzięki czemu produkt Check Point zapewnia ochronę również przed malware pobranym z sieci. Jak zapewne łatwo się domyślić, wersja darmowa pakietu ma ograniczoną funkcjonalność w stosunku do płatnych wydań. Mianowicie, antivirus ZonaAlarma umożliwia:
  • skan heurystyczny wykorzystujący zaawansowane technologie ZA
  • kontrolę plików spakowanych
  • automatyczne leczenie wykrytych zagrożeń


    [Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


  • sprawdzanie aplikacji w czasie ich otwierania, zapisywania i wykonywania ( nie ma opcji zmiany tejże konfiguracji w darmowym wydaniu)
  • stosowanie wykluczeń skanu
  • dodatkowy skan behawioralny, blokujący najbardziej podejrzane akcje takie jak znane zachowania robaków komputerowych czy próby manipulowania systemem.

    [Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Oczywiście sam zaawansowany heurystycznie skaner w czasie rzeczywistymjest tylko cząstką ochrony tak funkcjonalnego pakietu. Sam w sobie zapewnia jednak naprawdę silną gałąż detekcji.

UWAGA! W omawianej bezpłatnej wersji, automatyczna aktualizacja silnika wirusów następuje raz na 24 godziny!!

Zapora

Teraz czas napisać o module, z którego słynie producent. Firewall lubi pytać o decyzje, dodatkowo połączono go z kontrolą zachowań (HIPSem). Oznacza to ,że w praktyce, pakiet do automatycznych nie należy.
Strefy sieci zostały podzielone na publiczną i bezpieczną. Każda domyślnie ma przydzielony odpowiedni poziom kontroli , dzięki czemu Firewall blokuje ataki hakerskie wymierzone w PC.
Zapora pakietu nie działa równocześnie z Windows Firewallem, ale jest za to bardziej funkcjonalna (posiada nawetmożliwość blokowania bezpiecznych serwerów Smile) .Niebezpieczne sieci są regulowane większymi ograniczeniami.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


W ustawieniach ZA nie zabrakłokonfiguracji częstotliwości alertów. Użytkownicy bardziej zaawansowani otrzymują w ten sposób do swej dyspozycji bardzo czułego HIPSa , drastycznie sprawdzającego każdą funkcjonującą aplikację.Ci z kolei, którzy cenią sobie spokój, mogą powiadomienia pakietu ograniczyć do minimum.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Kontrola aplikacji,

połączona z Firewallem ocenia uruchomione programy, reaguje w momencie podjęcia ataku oraz blokuje podejrzane zachowania.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Oba moduły mają służyć behawioralnemu blokowaniu zagrożeń oraz zapobieganiu atakom hakerskim. Ciekawym jest, że dostępny zupełnie za darmo pakiet , oferuje aż tyle funkcji ochronnych. Wszystko to czyni system użytkownika zamkiem otoczonym fosą , składająca się z silnego skanera na żądanie, drastycznie skutecznego i cenionego Firewalla oraz cichej lub mocno alertującej Kontroli aplikacji/ Hipsa.

Ochrona WWW

Tu duże zaskoczenie. Zacznę jednak od minusów. Program nie skanuje odwiedzanych witryn internetowych. Funckjonalność ta dostępna jest w płatnych wydaniach. Wirusy zapisujące się na dysku są jednak skutecznie usuwane przez silnik real-time. Dodatkowy minus- toolbaar i ochrona sieciowa działają tak naprawdę tylko na Firefoxie i IE. Korzystając z Opery czy Google Chrome jesteśmy skazani na instalację dodatków przeznaczonych dla tych przeglądarek. Prawdą jednak jest,że całkowicie bezpłatne oprogramowania nigdy nie zapewnią wszystkich modułów zabezpieczeń, jakie producent może zaoferować w płatnych wydaniach.
Mimo wszystko zauważyłem wiele zalet .

Antiphishing

ZoneAlarm sprawdza otwierane witryny internetowe pod kątem oszustw, zarówno na podstawie znanych sygnatur jak i heurystycznie. Dodatkowo pobierane pliki są kontrolowane w celu zapobieganiaprzedostania się za ich pomocą kodu malware.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Internet Explorer

Przeglądarka ta jest „oczkiem w głowie” modułu ochrony sieciowej. Instalowane są aż 3 dodatki, toolbaar wskazuje poziom bezpieczeństwa odwiedzanych stron internetowych, z kolei menedżer pobieranie bezlitośnie unieszkodliwia wirusy.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Spójrzcie na poniższe screeny. ZA najpierw informuje za pomocą swego menadżera pobierania o reputacji pliku, a następnie umożliwia skan.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Tryb gry

Użytkownik może decydować jakie akcje automatycznie ma podejmować pakiet bezpieczeństwa w trakcie działania aplikacji pełnoekranowej:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Zużycie pamięci.

W czasie rzeczywistym przekracza ono 100 MB pamięci Ram, w momencie skanu nawet więcej niż 200 MB.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Nie chcę być złośliwy, ale ciekawi mnie dlaczego pod tym względem producent nie porówna swego produktu np. z Nortonem Smile

Test ochrony .

F4z sprawdził zachowanie ZoneAlarm na najnowszym LiveSecurityPlatinum. W chwili uruchomienia szkodliwego programu HIPS podjął kontratak:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Co ciekawe w momencie zezwolenia na wszystkie akcje ( mógłby tak postąpić niedoświadczony użytkownik) ZoneAlarm nie wyłączył się . Świadczy to o silnej autoochronie pakietu.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Co ważne sprawdzona została też ochrona www na Internet Explorer i..... strona ze Scamem zablokowana.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Darmowe lepsze niż płatne?


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Wersja darmowa:

Ochrona :5,5
Naprawa: 5,5
Użyteczność; 5,0

Dla porównania główni „miejscowi” konkurenci ZoneAlarma:

McAfee Total Protection (płatny):

Ochrona: 3,5
Naprawa: 2,5
Użyteczność: 5,0

Norton Internet Security 2012 (płatny):

Ochrona:5,0
Naprawa: 4,5
Użyteczność: 6,0

Podsumowując screeny ze strony producenta:

Detekcja wirusów;

ZoneAlarm Free: 100%
McAfee: 97,6%
Norton: 97,6%

Detekcja zagrożeń ze stron internetowych:

ZoneAlarm:100%
McAfee:85,2%
Norton:98,1%

Usuwanie wirusów:

ZoneAlarm 100%
McAfee 80,5%
Norton 97,6%

Testy autorstwa: AV-TEST.org.

Ocena końcowa

W moim odczuciu program niedoceniany przez wielu użytkowników. Świetny Firewall z czułym Hipsem, bogaty w definicje silnik skanujący z tak dużym zapleczem laboratoriów analizy nowych wirusów oraz cena, czyli jej brak. A może warto spróbować?

Na plus :
  • cena
  • czuły HIPS, z dość zrozumiałymi alertami
  • ceniony, silny Firewall
  • silnik Kasperskyego
  • dobra ochrona przed oszustwami internetowymi


Na minus :
  • aktualizacja baz danych sygnatur tylko raz dziennie (automat)
  • dość wysokie zużycie pamięci (albo raczej program nie jest ani lekkim ani bardzo ciężkim)
  • brak kilku znaczących funkcji jak np. skan otwieranych witryn internetowych ,ale są one dostępne w płatnych wydaniach.



Porównanie funkcji wersji darmowej z płatnymi:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Polecam.

Dziękuję za uwagę.
Dzięki za recenzję! Tylko dlaczego wszyscy mówiąc o zużyciu zasobów uwzględniają wyłącznie RAM? Teraz program może sobie pozwolić na pobranie większe zużycie pamięci, bo po to ona jest i z roku na roku komputery użytkowników ma jej coraz więcej. Nie ma ani słowa na temat obciążenia procesora czy szarpania dyskiem. Z tego co widzę po Process Explorer to we trakcie skanu nie zużywał mocno procesora.

McAlex

PascalHP napisał(a):Nie ma ani słowa na temat obciążenia procesora czy szarpania dyskiem.

Bo to już zależy od tego jaki masz procesor i rodzaj dysku Grin
Ale mimo wszystko, niezależnie od komponentów komputera np. taki Kaspersky ciągnie dysk i procesor dość mocno. Da się to zauważyć i dobrze jest to uwzględnić w recenzji, bo mówiąc o wydajności na podstawie tylko pobieranego przez aplikację RAM''u jest nieadekwatne do faktycznego poboru zasobów.
Alex , dzięki za recenzję Smile
Przychylam się do pytania - zauważyłeś jakieś większe użycie/szarpanie procka?

McAlex

Na screenach jest system 64bitowy Windows 7 F4z i jak sam pisał program był lekki, ale dopytam go jeszcze co i jak. Jednak na pewno zużycie RAMu / procesora mniejsze niż w Kasperskym 2013 i becie McAfee.
Natomiast ja tego softa testowałem na swoim starym komputerze i z wyjątkiem skanów był leciutkiWink
On nie ma tej samej heurystyki co KAV stąd inaczej się zachowuje.
Potwierdzam . jest dość lekki , ale pochłania straszne ilości ramu, na x64 potrafił nawet ponad 400 mega łyknąć podczas skanu, w idle około 200-300 to też sporo jednak.
Jeśli wiecie coś więcej na temat zasobożeroności wyżej wymienionego programu to podzielcie się cenną wiedzą. Sam bym wypróbował ale ten silnik Kaspersky''ego kompletnie mnie zniechęca. Ta "kobyła" może i dobra jest pod względem wykrywalności ale centralka mieli dyskiem tak, że nie mam serca ponownie zaaplikować silnika tej firmy Grin
Świetna autoochrona. Nabrałem ochoty, aby go sprawdzić we wrześniu. <!-- sSmile2-->Smile2 <!-- sSmile2-->

McAlex

To jest tylko skaner Kasperskyego Smile, a nie cała technologia.

Konto usunięte

Może nie ma heurystyki takiej jak w KAV/KISie no i w efekcie nie mieli tak kompem.
Sprawdzimy go na wirtualu w akcji i jak przypadnie mi do gustu to może zastąpi cisa, który coś ostatnio podupada.

McAlex

Nie ma tej samej heurystyki, są niewielkie różnice często na paczkach.
To w zasadzie bardziej ochrona interaktywna, aczkolwiek RAMu trochę konsumuje.
Myślę,że zachowanie na różnych systemach będzie różnorodneWink
Jest tam antyspyware ?

Check Point miał jeden z pierwszych programów tego typu na świecie

McAlex

" Antivirus/Anti-Spyware Engine
Detects and blocks viruses, spyware, Trojan horses, worms, bots, and rootkits.
"
Można wyłączyć antywirusa, tak żeby program nie rzucał w twarz wykrzyknikami o wyłączonych modułach?

McAlex

Tak. Ja go miałem z Esetem NOD 32Smile

Ps. ZoneAlarm wydaje osobnego Firewalla.
McAlex napisał(a):Ps. ZoneAlarm wydaje osobnego Firewalla.

"wydaje" tzn. aktualnie pracuje nad nowym samodzielnym firewallem? Bo wiem, że w ofercie producenta widnieje darmowa zapora, ale strasznie mnie irytują napisy i ikonki zachęcające do zakupu wersji płatnej/premium/pro/itp Wall

McAlex

Nie, już od dawna jest dostępna zapora ZoneAlarm. (free)

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


PS. Dodałem ankietę, ciekawią mnie Wasze opinieWink
McAlex napisał(a):Nie, już od dawna jest dostępna zapora ZoneAlarm. (free)

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Nie wiem czy tylko u mnie, ale ZA free (od wersji 8 w górę) strasznie mulił.... Facepalm
Stron: 1 2