SafeGroup

Pełna wersja: Ubuntu - jak zabezpieczyć?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
System operacyjny:
Tutaj wpisz używany system operacyjny
UBUNTU 12.04 LTD


[b] Zastosowanie:

Napisz, do jakich celów jest używany komputer np. zakupy, bankowość, portale społecznościowe
Portale,fora,czasem coś sciągam z chomikuj itp i zagłębiam sie w niebezpieczne odmęty internetu...

Specyfikacja komputera (opcjonalne):
Podzespoły bazowe komputera
512 RAM , 18Ghz AMD [tymczasowo ...niezadługo będe kupował nowy komputer z przynajmniej 8Gb ramu itd]

Witam... ostatnio dla testu na mojej strasznie starej maszynie zainstalowałem Ubuntu... no i szczerze mówiąc spodobał mi sie i mam zamiar nauczyć sie pracować na tym systemie... a kto wie może zainstalować na nowym laptopie...
No ale wracając do tematu.. Jestem totalnie nowy na tym systemie czytam różne poradniki i fora na temat ubuntu itp. więc już troche ogarniam i chciałbym zabezpieczyć jakoś ten oto system... Skonfigurowałem systemowego Firewalla za pomocą iptables używając skryptów na polskim forum ubuntu... aktualizowałem system.. oprogramowanie i dodałem do firefox''a adblocka i noscript.. czy jest coś jeszcze co musze zrobić? Ktoś zna sie na tym linux''ie? Czy instalować tam clamav czy może coś innego? [Jeśli coś źle zrobiłem już na samym początku to nie bijcie... 1 dzień dopiero na czymś takim jak linux]

McAlex

Możesz wgrac Dr.Weba, ale on obciąża procesor, jest skuteczniejszy niż Clam , ale moim zdaniem antyWirus niepotrzebny wcaleSmile

Dodano: 29 wrz 2012, 17:19

Możesz wgrac Dr.Weba, ale on obciąża procesor, jest skuteczniejszy niż Clam , ale moim zdaniem antyWirus niepotrzebny wcaleSmile
Dr Web jest chyba płatny? naprawde nic innego mi nie trzeba?
Nie ma sensu wgrywania zabezpieczeń na ubuntu. Jeśli już trafiłeś na zagrożenie to bez wpisania hasła przez użytkownika nic nie przejdzie Wink

McAlex

Nawet szkodliwe Exploity są bezbronne. Miałem odmiany Ubuntu i bieda wyrządzić szkodySmile
Ok czyli nic więcej oprócz tego co mam mi jest niepotrzebne tak?
Coś konfigurować jeszcze w systemie może? [jeśli jest co?]np. widze

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

jest tego nawet dużo..
Na XP lub 7 robiłem bunkry... jestem maniakiem jeśli chodzi o bezpieczeństwo...
Zainteresuj się prawami dostępu. Możesz ustawić blokadę na odpalanie programów/plików wykonywalnych np. na jakiejś partycji, gdzie trzymasz niebezpieczne zabawki - uważaj przy tym, / musi mieć prawa! Selinux to też droga do tworzenia twierdzy, ale czy warto? Jeśli nie nadasz uprawnień do uruchomienia i nie odpalisz z prawami roota to wirus mało może zdziałać albo nic nie może.
Ja u siebie niewiele zmieniałem. Raptem trochę zmian uprawnień oraz firewall sobie skonfigurowałem raz.
Ok dzięki poczytam o tym zarazWink

Konto usunięte

Ja powiem tak - używaj tylko pewnych repozytoriów, a najlepiej centrum oprogramowania (bez zabawy w zmiany repo).
Poza tym, oczywiście stosowanie hasła. Czy firewall jest potrzebny... tego nie powiem.

Oczywiście kwestia przeglądarek wygląda podobnie jak na Windowsie - co prawda odpadają jakieś włamy, ale prywatność i szpiegowanie zostaje. Tak więc adblock, ghostery, opcjonalnie HTTPS everywhere.
Podepnę się trochę pod temat:

Myślę nad powrotem do Ubuntu ale z racji że dawno nie używałem linuksa to mam pytanie. Lepiej wybrać x86 czy x64 - pytam bo słyszałem że antyvirusy nie działają zbytnio na wersji x64 np. avast a ja wolę dmuchać na zimno.
Proszę o podpowiedź w kwestii zabezpieczeń na linuksie zarównona x86 jak i x64.
slawsi5 napisał(a):Myślę nad powrotem do Ubuntu ale z racji że dawno nie używałem linuksa to mam pytanie. Lepiej wybrać x86 czy x64 - pytam bo słyszałem że antyvirusy nie działają zbytnio na wersji x64 np. avast a ja wolę dmuchać na zimno.
Proszę o podpowiedź w kwestii zabezpieczeń na linuksie zarównona x86 jak i x64.

Odpowiedziałem Ci we wcześniejszym poście, więc aby mieć mniej problemów bierz x86.