SafeGroup

Pełna wersja: MBR vs GPT a kwestia Linuksa
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

Konto usunięte

Piszę w tym dziale, chociaż sprawa tylko pośrednio dotyczy Linuksa.
Czekam na nowy sprzęt no i przymierzam się do postawienia systemu na nowo (jeszcze nie jestem pewien, czy OEMowski Win7 czy Win8 z MSDNAA). Moją uwagę już w aktualnym laptopie zwróciła możliwość włączenia EFI i takiego startu z nośników. W efekcie Windowsa mogę zainstalować na dwa sposoby - tradycyjnie, gdy dysk ma MBR, oraz z wyczyszczeniem dysku, postawieniem partycji na nowo i wybraniu nowszego GPT.

Pytanie jednak brzmi, czy gdybym się zdecydował na EFI i GPT, to czy możliwe będzie zainstalowanie obok Linuksa? Dosyć ogólnikowo pisze, ale byłby to albo PCLinusOS, albo OpenSUSE, albo Kubuntu (tak, gustuję w KDE). Zmiana z MBR na GPT lub odwrotnie wiąże się z konieczność wywalenia wszystkich partycji, w związku z tym chcę zrobić to raz, a potem już ewentualnie testować jakąś dystrybucję lub nie. Powiedzmy szczerze, w moim wypadku Windows i tak zostanie głównym systemem i zmieniać tego nie zamierzam z wielu powodów. Nie chcę się jednak sam z siebie blokować, bo jestem ciekaw alternatyw, tym bardziej, że być może da się w końcu uniknąć problemów ze sterownikami.
Podsumowując, czy Linux nie ma problemów z GPT?