SafeGroup

Pełna wersja: Konfiguracja laptopa - prośba o rady i ocenę
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
System operacyjny:
Windows 7 Ultimate x64


Zastosowanie:
Komputer "do wszystkiego" Smile
Programowanie, sieć, klient FTP, operacje w Bankach online, społecznościówki itp.


Specyfikacja komputera (opcjonalne):
Pentium DualCore T3200 (2000 MHz); 4GB RAM


Obecnie korzystam z następujących pakietów:
Symantec Endpoint Protection 12.1(przesiadka z mulącej ver.11)
Kingsoft Antivirus(realtime protection enabled)
Komputer służy mi do wszystkiego co robię (jest to jedyna dla mnie "stacja robocza"), programowanie, administrowanie forum (FTP), korzystanie z banku online (przelewy), ściąganie danych z sieci...tak więc trochę tego jest. Mnogość operacji powoduje, iż maszynka czasem lubi się przyciąć, ale nie do takiego stopnia żeby restartować Wink
Z komputera oprócz mnie korzysta też moja luba - głównie strony www oraz ściąganie multum przeróżnych danych na studia.

Zauważyłem wolniejszą pracę po zainstalowaniu SEP 11; po przejściu na SEP 12.1 jest już o niebo lepiej. Doinstalowałem do całości mojego "setu" Kingsoft AV.
Proszę o poradę czy taka obecna konfiguracja nie jest zbyt "ciężka" i czy któryś z programów nie jest zainstalowany niepotrzebnie? Nie mam co prawda problemu z kompilacją kodu (jeszcze), ale może faktycznie któreś wisi nadaremnie w procesach systemowych i warto byłoby "pogonić" z dysku? Wink
Ewentualnie byłoby mi niezmiernie miło odnośnie porad dot. innych konfiguracji lub zamiany w/w programu na inny?
Z utęsknieniem czekam na opinie Smile
Na inny?...to wtedy każda konfiguracja wchodzi pod rozwagę i można tworzyć elaborat Grin
ichito napisał(a):Na inny?...to wtedy każda konfiguracja wchodzi pod rozwagę i można tworzyć elaborat Grin

Lubię eksperymentować Smile Testuję różne konfigurację aby wszystko chodziło jak najbardziej "lżej" i pełniło bardzo dobrą ochronę.
Chciałem po prostu poznać Waszą opinię (bardziej doświadczonych w tym temacie) + ewentualne rady.
A czy w grę wchodzą tylko rozwiązania endpoint?
Miquell napisał(a):A czy w grę wchodzą tylko rozwiązania endpoint?

nie tylko Smile
a soft miałby być bezpłatny czy może być również komercyjny?
Miquell napisał(a):a soft miałby być bezpłatny czy może być również komercyjny?

Komercyjne bywa również i bezpłatne Wink
Miło byłoby coś bezpłatnego, ale jeśli istnieje "coś" bardzo dobrego, a grosza kosztuję, to mimo wszystko czekam na propozycję Wink
Wszystko zależy od Twoich preferencji i oczekiwań względem oprogramowania zabezpieczającego.
Jest mnóstwo możliwości konfiguracyjnych i wiele programów wartych przetestowania.
Nie wiem, które z rozwiązań już testowałeś, a jakich jeszcze nie miałeś okazji, napiszę więc dość ogólnikowo.
Można pójść w kierunku zabezpieczeń kompleksowych, których funkcjonowanie tworzy zintegrowany pakiet zabezpieczający (AV + FW + dodatkowe moduły - np. HIPS, bloker behawioralny, etc.), można budować taki zestaw z oddzielnych, współpracujących ze sobą elementów (i wcale nie oznacza to, że poziom ochrony będzie wówczas niższy).
Można wybierać rozwiązania o wysokim stopniu automatyzacji, które po wstępnej konfiguracji są w późniejszym działaniu praktycznie niezauważalne dla użytkownika, moża postawić na programy dla użytkowników bardziej zaawansowanych, które z kolei umożliwiają większą ingerencję w ustawienia i dają możliwość ich personalizacji.
No i oczywiście można poruszać się w okręgu tradycyjnej metodologii zabezpieczeń (AV oparte na synaturach), można również wybrać rozwiązania bardziej alternatywne (AV oparte na chmurze, rezygnacja z AV i wykonywanie jedynie skanów na żądanie).

Wspomniałeś, że testujesz rozwiązania zapewniające lekkość - podam kilka przykładów:

1) Gotowe lekkie pakiety: WebrootSecureAnywhere, Norton Internet Security, Eset Smart Security

2) Składaki:
z AV - AppGuard + Sandboxie + PrivateFirewall + Webroot SA lub Kingsoft
bez AV i z systemowym FW - AppGuard + Sandboxie + Win7 Firewall + Hitman Pro (skanowanie on-demand)

To tylko takie przykłady na szybko Wink
Wszystko zależy od tego co jest Twoim priorytetem w kwestii zabezpieczenia i jakie masz oczekiwania.
Warto też pamiętać o programach dość uniwersalnych, które pracują bezproblemowo z większością innych pakietów i rozwiązań podnosząc poziom bezpieczeństwa - wśród nich przede wszystkim skanery Hitman Pro i MBAM (Pro lub Free) oraz Sandboxie (darmowa lub płatna).
Inna kwestia do również dodatki do przeglądarki - tu też jest z czego wybierać Wink
Na webroota antywirus jest promo instalka z kluczem na 6 miesięcy.
Eset smart security 12 czyli za 2dni będzie w gazecie prawnej z kluczem na 6 miesięcy.
Norton antywirus również promo instalka 6 miesięcy natomiast norton internet secuirty da się za free skręcić na 3 miesiące Smile
Hmm.. ewentualnie mogę doradzić jeszcze F-secure internet security klucz również 6 miesięcy za free Smile

W razie czego pisz o linki
Dziękuje Wam za odpowiedzi i rady Smile
Przeanalizuje i wybiorę coś dla siebie.