SafeGroup

Pełna wersja: Problem z uruchomieniem Win XP po klonowaniu dysku ATIH2012
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam
Zaznaczę od razu że nie jestem fachowcem w dziedzinie komputerów dlatego proszę o wyrozumiałość, cierpliwość i „łopatologiczne” wyjaśnianie rozwiązania problemu.
Zacznę od początku. Mam Windowsa XP pro, Sernice Pack 3 – płytę główną M57SLI-S4FHK, Procesor AMD Athlon 64 X2 Dual Core 5600+, GB Ramu, Nvidia GeForce 8500GT 512MB grafikę, Ponieważ mój stary dysk 3,5” SATA Seagate 320GB wewnętrzny (dwie partycje jedna 100GB druga 200GB) w PC osiągnął maximum swojej pojemności (pozostało jakieś 10GB wolnej przestrzeni w c: ) musiałem zaopatrzyć się w nowy. Zakupiłem w sklepie nowy zewnętrzny dysk 2,5” SATA USB 1TB - Memup. Postanowiłem sklonować stary dysk na nowy i użyłem do tego celu płytę botowalną z Acronis true imane home 2012 (pełna wersja z dodatkami). Wybrałem opcje: Kreator klonowania dysku => Najpierw ręczny później w kolejnej próbie Automatyczny => Dysk źródłowy => Dysk docelowy => Metoda przenoszenia=> Proporcjonalna (najpierw próbowałem Ręczna) i na koniec => Zakończ i wykonaj. Przy proporcjonalnej metodzie ATI 2012 rozbił mi dysk na dwie partycje 306GB i 694GB. Po zakończeniu dostałem komunikat że wszystko zostało wykonane poprawnie i bez żadnych błędów. Niestety po podłączeniu nowego dysku (poprzez USB) a odłączeniu starego wszystko na początku ładowania systemu jest ok. a po logu Windows komputer się restartuje wyrzucając taki oto komunikat:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Wyskakuje komenda: *** STOP: 0x0000007B (0xB84C3524, 0xC0000034, 0x00000000, 0x00000000)
Na internetowym forum znalazłem taki

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

ad mojego problemu ale nic z tego nie zrozumiałem. Próbowałem na własną rękę znaleźć na forum rozwiązanie problemu. Zastosowałem metody naprawiania rekordu rozruchowego: fixmbr, naprawiania sektora rozruchowego: fixboot - także z opcją: bootcfg /rebuild , a nawet kopiowałem ntldr- copy D:\i386\ntldr c:\i copy D:\i386\ntdetect.com c:\. Niestety poszczególne komendy nie dały rezultatu nadal komputer restartował się podczas ładowani a systemu. W końcu zrobiłem jak na niebieskim ekranie komendę chkdsk /p(gdyż komenda chkdsk /f -była nie rozpoznawana przez win XP). Znalazł mi jakiś błąd który został niby naprawiony ale nie pomogło to w pracy nowego dysku (komputer ciągle się restartuje) Proszę o pomoc gdyż nie wiem co już mam robić nie mam żadnych pomysłów. Jak ugryźć tego peceta aby zaczął chodzić? Nadmienię iż nie chcę na nowo instalować systemu i bawić się w ręczne przenoszenie zawartości dysku gdyż mam zainstalowane programy które są aktywowane jednokrotną licencją (po nowym zainstalowaniu systemu musiałbym wykupić nowe licencje na programy a taka opcja nie wchodzi w grę). Skanowałem też antywirusem i wszystko jest ok. Będę wdzięczny za każde sugestie.

Konto usunięte

System może nie wstawać przez USB... Windows po prostu za tym "nie przepada".
Sprawdź czy podłączony normalnie przez SATA (o ile jest możliwość go wyciągnąć i włożyć do kompa) startuje, powinno się udać.

Możesz również spróbować sklonować za pomocą Clonezilli, ale i tu nie wróżę sukcesów. Po prostu system puszczony przez USB raczej na pewno będzie się wysypywał i to z najdziwniejszymi komunikatami.
Będziesz musiał w BIOS w sekcji Advanced BIOS Features odpowiednio skonfigurować ustawienia dotyczace bootowanie z napędów z interfejsem USB
w opcjach First Boot Device

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

,

Opcja 1. Jak Ci brakowało tylko miejsca i nie narzekałeś na tego Seagate 320GB jako systemowy, to po kupnie tego magazynu na USB powinieneś przerzucić dane które nie są poinstalowane w systemie (czyli twoje jakieś tam dane, instalki, filmy, itd) z tego Seagate 320GB na tego na USB, normalnie kopiując pod Windowsem. Zwolniło by to miejsce na tym systemowym.

Opcja 2. Pod system kupić nowy dysk SATA/ATA najlepiej 1-dno talerzowy 250GB-1TB jeśli chodzi o HDD i sklonować w ATIH ze starego dysku system na nowy dysk tak jak to robiłeś. Stary wyzerować LOW-level (Full Erase mu dobrze zrobi po byciu systemowym) i sformatować i użyć jako drugi/zapasowy/magazyn/wrzucić do obudowy z USB.

---------------------------------------
Fix00ser napisał(a):Będziesz musiał w BIOS w sekcji Advanced BIOS Features odpowiednio skonfigurować ustawienia dotyczace bootowanie z napędów z interfejsem USB
w opcjach First Boot Device


Z tego co kojarzę to chyba XP nie wystartuje z pod USB.

lukasamd napisał(a):Sprawdź czy podłączony normalnie przez SATA (o ile jest możliwość go wyciągnąć i włożyć do kompa) startuje, powinno się udać.


Wyciąg dysk z obudowy tej z USB i podłącz pod kontroler SATA bezpośrednio.
Jak się uda, stary dysk zapakuj do obudowy z kąd wyjąłeś nowego HDD Wink Będzie na magazyn.


P.S. mogłeś przed tą operacją kupna i klonowania podrzucić wątek na forum, na pewno by ktoś doradził co robić.
I tym sposobem witamy na forumWink
Chyba będę musiał zrobić tak jak proponowaliście czyli z nowego 2,5" 1TB zrobićmagazyn i przenieść dane. Planowałęm wcześniej przekazać stary dysk synowi ale obejdzie sie ze smakiem. Niestety dysk 2,5" jest w niewyjmowalnej obudowie z podłączeniem coś w rodzaju podwójnego USB. Doczytałem w necie iż może to być problem z rejestrem windowsa bo po taśmie jest inny transfer niż po USB3. Trzeba by było pozmieniać jakieś ustawenia. W przypadku rejestru windowsa jestem kompletnie zielony więc pozostaje mi tylko opcja magazynu.


Dodano: 13 lis 2012, 14:47

Jeśli to bardziej pomoże to podaję parametry dysku:
Typ mojego dysku to KIOSK3.0-LSM12-1TB MEMUP

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Jest podobny do tego:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

ale ma podwójne wejście USB na środku a nie z boku jak w tym na zdjęciu.
Jest dokładnie taki:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Product Description
Memup Kiosk LS mini 3.0 - Hard drive - 1 TB - external ( portable ) - 2.5" - USB 3.0 - 5400 rpm
Technical details
GENERAL
Device Type: Hard drive - external ( portable )
Capacity: 1 TB
Form Factor: 2.5"
Interface: USB 3.0
Features: Bus Powered by USB
Width: 13 cm
Depth: 8.5 cm
Height: 2.2 cm
Weight: 200 g
PERFORMANCE
Interface Transfer Rate: 5.0 Gbps (USB 3.0)
Max Data Transfer Rate: 110 MB/s
Spindle Speed: 5400 rpm
EXPANSION & CONNECTIVITY
Interfaces: 1 x USB 3.0
POWER
Power Source: USB bus
SOFTWARE & SYSTEM REQUIREMENTS
OS Required: Apple MacOS X 10.6, Microsoft Windows Vista / XP / 7, Apple MacOS X 10.5
MISCELLANEOUS
Cables Included: 1 x SuperSpeed USB cable - external
Compliant Standards: Plug and Play
MANUFACTURER WARRANTY
Service & Support: 2 years warranty
Service & Support Details: Limited warranty - 2 years
ENVIRONMENTAL PARAMETERS
Min Operating Temperature: 5 °C
Max Operating Temperature: 40 °C


Dodano: 13 lis 2012, 21:47

==================================================================================================================================================


Polecono mi taką stronę:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

. Myślę że ten sposób wystarczająco rozjaśnia problem bootowalnych dysków USB. Pozdrawiam