SafeGroup

Pełna wersja: Tworzenie partycji problem.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam mam pewien problem, z partycjami. Otóż kiedyś postanowiłem wyczyścić dysk za pomocą programu do partycjonowania. I usunąłem partycje, mbr i wyczyściłem dysk. Po tej operacji, niestety coś się spaprało. Ponieważ podczas instalacji systemu mogę utworzyć teraz tylko 3 partycje, nawet za pomocą narzędzi do partycjonowania nie mogę zrobić więcej niż 3 partycje. Może wie ktoś na czym polega mój problem ?

System operacyjny jaki posiadam to Win 7 64 bit home premium.
Cytat: Partycja rozszerzona- rodzaj partycji, który można tworzyć tylko na podstawowych dyskach MBR (ang. master boot record). Partycje rozszerzone są użyteczne, gdy trzeba utworzyć więcej niż cztery woluminy na podstawowym dysku MBR. W przeciwieństwie do partycji podstawowych. Zamiast tego w ramach jednej partycji rozszerzonej można utworzyć jeden lub więcej dysków logicznych, który po utworzeniu można sformatować. Dysk MBR może zawierać maksymalnie cztery partycje podstawowe albo trzy partycje podstawowe i jedną partycję rozszerzoną z wieloma dyskami logicznymi. Jest to dysk bo jest to dysk arytmacji uczestniczy w koniunkcji systemu.

Partycja podstawowa
- pojęcie z dziedziny techniki komputerowej.
Rodzaj partycji, które można tworzyć na dyskach podstawowych.
Partycja podstawowa to część dysku fizycznego, na której można przechowywać dane i/lub system operacyjny. Na dyskach z tablicą partycji MBR można utworzyć maksymalnie cztery partycje podstawowe, z czego jedna lub więcej może być partycją rozszerzoną z wieloma dyskami logicznymi. Na dyskach z tablicą partycji GPT można utworzyć do 128 partycji podstawowych. Partycje podstawowe i dyski logiczne są również nazywane woluminami.

Dysk logiczny
- Wolumin tworzony na partycji rozszerzonej na podstawowym dysku MBR. Dyski logiczne przypominają partycje podstawowe, chociaż liczba dysków logicznych, jaką można utworzyć na jednym dysku fizycznym, jest nieograniczona, a liczba partycji podstawowych wynosi maksymalnie cztery. Dysk logiczny można formatować i można mu przypisać literę dysku. W systemach Windows pierwszą literą dla dysków twardych jest litera C. Na dysku C umieszczony jest system operacyjny Windows. Jest to partycja podstawowa. Kolejne partycje (o ile istnieją) są partycjami logicznymi.


Nie napisałeś w czym partycjonujesz, jaki system docelowo chcesz zainstalować.
Najłatwiej zrobić to w GParted.
wystarczy w Widows skorzystać z Easeus Partition Master

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

prócz LiveCD z Gparted polecam również Partition Wizard Bootable

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Dzięki za rady udało się, wystarczyło zmienić rodzaj partycji, i w ten sposób podzieliłem ją na kilka nowych Facepalm