SafeGroup

Pełna wersja: Self-Destructing Cookies - dodatek do Firefoxa
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Kilka dni temu ukazała się interesujący i wg mnie bardzo przydatny dodatek do Firefoxa o nazwie Self-Destructing Cookies . Jak sama nazwa wskazuje dodatek służy do likwidowania plików cookie, ale robi to w trakcie sesji na danej stronie zaraz po tym, jak przestają być przydatne. To czy ciasteczka są jeszcze przydatne czy nie, program określa na podstawie ich zachowania.
Cytat: Self-Destructing Cookies automatically removes cookies when they are no longer used by open browser tabs. With the cookies, lingering sessions, as well as information used to spy on you, will be expunged. Websites will only be permitted to identify you, while you actually use them and can not stalk you across the entire web. This is the closest you will get to cookieless browsing without breaking every second site or tedious micromanaging.

Tracking cookies will be detected and removed immediately. They are identified purely by their behaviour. This feature does not depend on a blacklist that must be kept up-to-date.

Dodatek pozwala m.in. na:
- określenie czasu, po jakim zostają osunięte ciasteczka (domyślnie jest 10 sekund)
- pokazywanie na bieżąco okienka z danymi na temat usuwanych ciasteczek w trakcie sesji
- odzyskiwanie usuniętych cookiesów
- stworzenie listy zaufanych stron, na których program nie będzie usuwał ciasteczek
- z ikonki na dole okna przeglądarki dostępne jest menu, które pozwala na wybór czy usuwamy ciasteczka po zamknięciu zakładki, przeglądarki czy nigdy i tym samym zachowujemy je i wpisujemy do listy stron zaufanych.
Usuwanie plików cookie to nie tylko dbanie o prywatność, ale również dbanie o bezpieczeństwo, a autor rolę dodatku w tym zakresie określa tak
Cytat: Here are some scenarios that only Self-Destructing Cookies will prevent:

3rd party cookie prevention is easily defeated. Sign in to Google, for example. You are now the proud owner of a YouTube cookie. The videos you view will now be linked to your account.
Legitimate 1st party cookies can track you as well. Consider Amazon, for example. When you are logged out and browse the website, you receive a cookie. It will persist after you have left the site. If you return later and log in to actually buy something, this cookie will link you and your account to your earlier activities - even though you thought being logged out meant you were anonymous.
Adblock filter lists are really good, but they are not perfect - especially once you leave the english-speaking parts of the web. Self-Destructing Cookies does not depend on blacklists and will generally catch tracking cookies that slip through.
Returning visitors are sometimes offered worse rates when booking flights, hotels, etc. - all based on a 1st party cookie in your cookie jar. Self-Destructing Cookies can actually save you money in those cases.
Self-Destructing Cookies can help protect against CSRF attacks.
Self-Destructing Cookies can prevent account hijacking when you forget to log out of a site.
Self-Destructing Cookies are a logical choice for Tor users.

Program nie działa w trakcie korzystania z trybu prywatnego w Firefox
Cytat: Q: The add-on does not work in private browsing mode.
A: I would love to support private browsing mode, but Firefox won''t let me. It uses a separate, temporary cookie jar that is not accessible by add-ons. Sorry.

Strona dodatku

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Zainstalowałem i jest pod wielkim wrażeniem. Takiej funkcjonalności mi bardzo brakowało pod Firefox, dzięki dodatkowym możliwościom dla mnie staje się wtyczką obowiązkową. Pięknie eliminuje śledzące ciasteczka, zbędne ciasteczka, ciasteczka niewiadomego pochodzenia i po zrobieniu białej listy mamy ład oraz porządek. Pokazuje to również ile zbędnych informacji jest przechowywanych na naszym komputerze i ile oni o nas chcą wiedzieć. Nagle te setki ciasteczek znikają i okazuje się, że są do niczego nie potrzebne, a liczą się tylko te odpowiedzialne za logowanie - w moim przypadku. Wtyczka z tych w rodzaju ustaw i zapomnij, a ona świetnie spełnia swoje zadanie.

Dziękuje łowcy perełek w internecie Smile
No aleś mi nasłodził...ale miło, że byłem przydatny Smile
I też zacząłem użytkować i sobie chwalę, tak że dzięki chłopaki!

delikatny off ale też o cookies - po wejściu nowego prawa bla bla nie mogę zdzierżyć tych komunikatów na każdej www - da się to obejść?
Do końca internetu jesteśmy skazani klikać w potwierdzenie zrozumienia?

''Ta strona korzysta z plików cookie itd itd itp etc''
korbennn napisał(a):I też zacząłem użytkować i sobie chwalę, tak że dzięki chłopaki!

delikatny off ale też o cookies - po wejściu nowego prawa bla bla nie mogę zdzierżyć tych komunikatów na każdej www - da się to obejść?
Do końca internetu jesteśmy skazani klikać w potwierdzenie zrozumienia?

''Ta strona korzysta z plików cookie itd itd itp etc''

Gdzieś była opcja do czegoś, że zawsze się zgadzasz i wtedy nie widać tych okienek.
Da sie to obejsc, wystarczy subskrybowac liste z tej strony:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

w Adblocku.
A co ma począć ktoś kto nie używa Adblocka?