SafeGroup

Pełna wersja: Darmowa lekka ochrona :)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Drogie panie i panowie, pragnę byście podzielili waszą opinię na temat darmowego a zarazem lekkiego oprogramowania zabezpieczającego mój komputer Grin
W najbliższym czasie zamierzam przeinstalować system i nie mogę się zdecydować jakiego antywirusa wybrać.

System operacyjny:
Windows XP SP3 x32


Zastosowanie:
Przeglądanie stron, Gry(Steam), czasami pobieranie plików z ciemnej strony internetów i to co typowy nastolatek chodzący do II LOLol


Specyfikacja komputera (opcjonalne):
Procesor: Intel Pentium D 820 / 2.8 @ 3.2 Ghz
Ram: 3gb 800 @ 920 Mhz
Karta Graficzna: ASUS GT 610 1 Gb
Hacman napisał(a):pragnę byście podzielili waszą opinię na temat darmowego a zarazem lekkiego oprogramowania zabezpieczającego mój komputer
Jeśli miałoby to być rozwiązanie darmowe i lekkie, z mojej strony polecę Avasta. Raczej niskie użycie zasobów (RAM i CPU), przyzwoite możliwości konfiguracyjne, prosta i intuicyjna obsługa. Jedyne co zauważam, przynajmniej u siebie, to dość wyraźne spowolnienie rozruchu systemu (w przypadku Win7, nie wiem jak to wygląda z XP).
Nie ukrywam, że nie jestem wielkim fanem Avasta, lecz w moim - subiektywnym zaznaczam przekonaniu - pomijając już kwestię dobrej i w większości przypadków wystarczającej ochrony (którą oferuje Avast), jest to rozwiązanie pod każdym względem lepsze od darmowej "chińszczyzny" Wink
Do Avasta oczywiście dodatki do przeglądarki (to w zależności której z nich używasz - większość była i jest często przytaczana na Forum).
Pytanie czy zamierzasz również instalować zaporę czy ograniczysz się do tej systemowej (bo np. masz router z opcją FW/jesteś za NAT-em), która jak powszechnie wiadomo, w przypadku XP, różni się nieco od tych fabrycznie implementowanych w kolejnych wersjach "okienek".
Jeśli zdecydujesz się na zaporę - to postawiłbym na PrivateFirewall (lżejsza, bezpłatna, jęz. ang) lub Online Armor Free (cięższa, bezpłatna, jęz. polski).
W ramach bezpłatnych rozwiązań zabezpieczających nie można, wbrew pozorom, całkowicie wykluczać produktów komercyjnych, które pojawiają się w zróżnicowanych promocjach (jak np. ostatnio Webroot, Ashampoo, BitDefender, a wcześniej F-Secure czy Norton) - po więcej informacji warto odwiedzać dział "Konkursy, giełda
i promocje".

Hacman napisał(a):czasami pobieranie plików z ciemnej strony internetów
Tego akurat nie polecam, no a jeśli już to w ograniczonym zakresieGrin
No bo przecież na najlepszą i najbardziej skuteczną zarazem ochronę komputera i jego zasobów składają się w równej mierze: ostrożność użytkownika i jego zdrowy rozsądek w korzystaniu ze wszelkich dobrodziejstw internetu Cool
Hmm... Jeżeli nie straszą cię komunikaty, to polecam... Avasta Free + PrivateFirewall z włączonym HIPS''em oraz nieznane aplikacje z ciemnych stron w sandboxie Wink Do tego standard jakim jest cotygodniowy skan Malwarebytes'' Antimalware. Do przeglądarki jeszcze dodatki typu WOT, Bitdefender TrafficLight czy Ghostery
Przez ostatni tydzień nie miałem dostępu do Internetuwięc pragnę wam podziękować koledzy za propozycje, zrobiłem tak jak napisaliście Avast Free + Privatefirewall, Jak na razie wszystko działa wyśmienicie bez żadnych problemów. A tak btw. możecie doradzić jakieś optymalne ustawienia tego firewall''a by nie obciążał zbytnio komputera i nie sypał alertami o byle co ?

Z góry dziękuję za wszystko Smile