SafeGroup

Pełna wersja: XP musi odejść...ostatnie odliczanie
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5
We''re leaving together,
But still it''s farewell
And maybe we''ll come back,
To earth, who can tell ?
I guess there is no one to blame
We''re leaving ground
Will things ever be the same again?

It''s the final countdown!


To fragment przeboju"The Final Countdown"zespołu "Europe"z 1986 roku i pewnie niektórzy z Was jeszcze go pamiętają. Czemu ten kawałek właśnie?...bo chyba dobrze ilustruje emocje...nostalgię?...żal?...za czymś, co nieubłaganie przechodzi do historii. Mowa oczywiście o systemie XP, który służył nam i panował przez kilkanaście lat na setkach milionach maszyn na całym świecie. Miał zalety i miał wady, ale przede wszystkim zaistniał w świadomości użytkowników jako system nierozerwalnie związany z boomem technologicznym, sprzętowym oraz softwarowym w pierwszej dekadzie XXI wieku...przy jego udziale rodziła się potęga komputerów stacjonarnych i przenośnych...i przy jego udziale ta potęga umierała, ustępując pola urządzeniom mobilnym.

Microsoft od dłuższego czasu informuje świat o zakończeniu wsparcia dla tego systemu...robi też wszystko (lepiej lub gorzej) by przekonać użytkowników do migracji na swoje nowsze systemy, ale ostatnimi czasy akcja informacyjno-propagandowa przybiera na sile, czego przykładem są poniższe przedsięwzięcia:

* stworzono specjalna stronę

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

, na której każdy może się przekonać, czy jego system to XP, który wymaga zamiany, czy póki co mamy spokój na jakiś czas używając już nowszej platformy. Jakkolwiek głupio to brzmi - tytuł i sam zamiar - to pamiętać należy, że świat pełen jest niezaawansowanych użytkowników, dla których odpowiedź na pytanie "jakiego systemu używasz?"może być sporym wyzwaniem. To dla nich własnie jest przeznaczona ta strona - ma im dać odpowiedź na to pytanie i podpowiedzieć ewentualnie, co mogą zrobić, by wciąż móc korzystać z komputera

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Źródło screenu

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


*kolejne tobardziej szczegółowa już informacja zawarta w artykule "Koniec pomocy technicznej dla systemu Windows XP" , w którym Microsoft informuje m.in. o:
- dacie zakończenia wsparcia,
- jego konsekwencjach,
- zakończeniu rozwoju programu Microsoft Security Essentials
- jak sprawdzić wersję swojego systemu
- co Microsoft może zaproponować
- pokazuje i prosto tłumaczy, czym różnią się od siebie obecne urządzenia i które z nich spełnią wymagania nowego systemu
- oferuje samouczek samodzielnej aktualizacji systemu
- i najważniejsze chyba...informuje o specjalnym narzędziu "Asystent uaktualnienia do sytemu Windows"(hmm...a XP to nie był Windows??), którego zadaniem jest pomoc użytkownikowi
Cytat: Czy moje urządzenia i aplikacje będą zgodne z systemem Windows 8.1?
Jeśli aktualizujesz system Windows 8, możesz użyć Asystenta uaktualnienia do systemu Windows 8.1, aby sprawdzić czy aplikacje klasyczne i podłączone urządzenia — większość aplikacji klasycznych, urządzeń (takich jak drukarki) oraz połączeń sieciowych będzie działać normalnie po aktualizacji. Konieczne będzie ponowne zainstalowanie aplikacji ze Sklepu Windows. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz Aktualizowanie systemu Windows 8 do systemu Windows 8.1.

Jeśli używasz systemu Windows 7, możesz użyć Asystenta uaktualnienia do systemu Windows 8.1, aby sprawdzić, czy Twoje programy i urządzenia są zgodne z systemem Windows 8.1. Albo, jeśli używasz systemu Windows Vista lub Windows XP, możesz użyć Asystenta uaktualnienia do systemu Windows 8, aby dowiedzieć się, czy Twoje programy i urządzenia są zgodne z systemem Windows 8. Większość programów i urządzeń działających z system Windows 8 będzie także działać z systemem Windows 8.1.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


- Microsoft uruchamia od 8 marca systemowe ostrzeżenie dla użytkowników XP, które pojawiać się będzie na pulpiciei ma za zadanie poinformować użytkownika o konieczności zmiany systemu oraz oferują w ostrzeżeniu link do bardziej szczegółowych informacji (powiadomienie, jak widać ze screenu poniżej można wyłączyć)

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Źródło

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


--------------------------------
edit:
w nawiązaniu do m.in. tego tematu napisałem wątek dotyczący bezpieczeństwa XP po 8 kwietnia 2014...jeśli ktoś ma ochotę zapraszam do części I

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Apocalypse

Jak zrobią za darmo update do 8 to będzie to strzał w dziesiątkę. Inaczej to i tak wszyscy będą do oporu siedzieli na XP.
Według mnie kto robi przelewy internetowe dla własnego bezpieczeństwa powinien zmienić jednak system chociażby na 7. Po wsparciu technicznym XP będzie łatwym celem dla hakerów.

Eugeniusz

Apocalypse napisał(a):Jak zrobią za darmo update do 8 to będzie to strzał w dziesiątkę. Inaczej to i tak wszyscy będą do oporu siedzieli na XP.

Przecież XP jest najczęściej używany na komputerach z poprzedniej epoki, z jednordzeniowym procesorem i z jednym lub dwoma gigabajtami RAM. Gdzie tu jest sens pakowania najnowszego systemu?

Apocalypse

Z tego co widziałem to 8 chodzi nawet na 1GB ramu. Nie oszukujmy się - dodać 1GB ramu to nie jest teraz problem - są bardzo tanie...
Eugeniusz napisał(a):Przecież XP jest najczęściej używany na komputerach z poprzedniej epoki, z jednordzeniowym procesorem i z jednym lub dwoma gigabajtami RAM. Gdzie tu jest sens pakowania najnowszego systemu?

To prawda...u mnie chodzi na laptoku sprzed 7-8 lat i choć nie zamierzam migrować póki co do "niczego", to nie robię tego głównie ze względu na możliwości sprzętowe. Myślę, że dla większości użytkowników XP myśl o przesiadce na inny system na razie budzi tylko zdziwienie (dlaczego, skoro dobrze działa?)...u innych panikę, bo co w zamian (na co zamienić i jak to zrobić?)...innych budzi wk...nie, bo dlaczego ktoś znów chce od nich kasę wyciągnąć.
W tle tego uśmiercenia systemu czai się pokoleniowa zmiana sprzętu i to czasem zasadnicza czyli poza komputerem również np. drukarka, urządzenia wielofunkcyjne, itp...sam nie wiem, czy to dobrze czy źle...a póki co należę do grupy tych "wk" bo nie dość że mam XP, to jeszcze szykuje mi się zakup drukarki lub czegoś bardziej funkcjonalnego.
To fakt - sprawa budząca bardzo różne odczucia. Mnie ona zupełnie nie dotyka, więc ciężko byłoby mówić, że należę do grupy wkurzonych, czy zdziwionych, czy jakichkolwiek innych osób. Umówmy się co do jednego - postęp technologiczny mamy niemały, więc z mojego punktu widzenia wspieranie użytkowników korzystających z XP to strata pieniędzy dla MS. Sztab ludzi pracuje nad podtrzymywaniem kilkunastoletniego produktu przy życiu? Kilkanaście lat to tylko jakiś przedział czasowy, ale świadomość, że są nowsze systemy... Także tego: w firmach pojawił się XP i nikt nie chciał myśleć o migracji na Vistę. Niekoniecznie z tego względu, że jako system była ona postrzegana jako niedopracowana (... długo by wymieniać), ale ze względów oczywiście opłacalności (finansowych; nie było takiej potrzeby). Pojawił się Windows 7, który zebrał bardzo dobre opinie. Stosunkowo duży odsetek małych i średnich firm dokonał wdrożeń (szczególnie były to firmy nowe/rozwijające się) nowego systemu i wszystko jest ok. Pojawiły się również informację o okresie wsparcia dla XP i było słychać gdzieniegdzie lament, ale najwyraźniej nic więcej. Wszystkie firmy czekały ze swoim "oprogramowaniem skrojonym na miarę i dla XP" żeby początkiem 2014 roku zacząć jęczeć nad złem MS? Przecież gdyby XP/Vista/7 miały darmowe apgrejdy do "wyższych wersji" w każdym przypadku, to MS by nie zarabiał już od ponad 10 lat. Należy pamiętać, że jest to produkt komercyjny. Nie uważam też, że jest to produkt wybitnie drogi, skoro można otrzymywać wsparcie przez średnio 10 lat.

Wydaje mi się, że chcąc, czy też nie chcąc... trzeba iść do przodu nie tylko z zarabianiem pieniędzy - a taki jest główny cel przedsiębiorstw. Trzeba zadbać o amortyzację sprzętu i stały rozwój infrastruktury. A już nawet skoro nie rozwój, to przynajmniej nie stanie w miejscu. Jak dla mnie jakiekolwiek lamenty nad zakończeniem wsparcia dla XP są "małopodstawne". Było to do przewidzenia i należało się na to w jakiś sposób przygotować, to normalna kolej rzeczy. Windows 7 działa całkiem OK na 1 GB RAM i procesorze około <= 1.8 GHz (jeśli się go nie zaśmieci), a takie parametry już maszyny z XP miały spokojnie. Szczególnie firmowe. Czy nie jest tak? Bo może się mylę. A może gdybym kiedykolwiek kupił Windowsa, to inaczej bym to teraz postrzegał?

Przy okazji tej kwestii zastanawiam się ile osób opanowało LibreOffice na Linuksie w taki sposób, żeby w pełni radzić sobie z kompatybilnością i formatowaniem w MS Office...
Wsparcie dla przedsiębiorstw używających wersji Windows EMbedded posready jest do 2019 roku, wiec nie martwił by się łatkami zapewne będą łatwo dostępne w internecie.
nikita napisał(a):Jak dla mnie jakiekolwiek lamenty nad zakończeniem wsparcia dla XP są "małopodstawne".

I chyba slusznie Smile Bo otóż okazuje się, że wg danych Net Market ShareXP znów odbudowuje swoja pozycję i jego udział ostatnio(od grudnia 2013) wzrasta...czy to bardziej emocjonalna tendencja czy wynikająca z wyrachowania i nadziei, że XP będzie "still alive"...nie mam pojęcia. Liczby mówią za siebie

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Dodano: 06 mar 2014, 8:22

Wczoraj oficjalnie pojawiła się poprawka do systemu, która instaluje okienkowe powiadomienie dla użytkowników XP wspomniane wyżej - oznaczona jest jako KB2934207 . Jak widać z poniższego screenu jest opcjonalna, jak każda inna

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Artykuł Microsoft na temat tej poprawki

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Kolejne powiadomienie dla Użytkowników XP może przyjść ze strony programu zabezpieczającego Microsoft Security Essentials (MSE) o ile oczywiście jest ona na danym komputerze zainstalowany. Ostrzeżenie wg screenów ma polegać na:
- wyświetlaniu komunikatu o potencjalnym braku ochrony na żółtej belce programu (zielona oznacza, że wszystko w porządku)
- dodaniu linku poniżej statusu do wytycznych na temat końca wsparcia systemu (tego nie jestem pewien, bo nie używam MSE)
- żółtej ikonie w zasobniku, która też takim kolorem sygnalizuje potencjalne problemy

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Źródło

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Bardziej niepokojące od braku aktualizacji samego WinXP po 8 kwietnia jest to,
że z czasem przestaną być wspierane/aktualizowane różne programy działające pod WinXP.
Przeglądałem niedawno listę, wg której standardowy czas wsparcia
dla programów bezpieczeństwa wynosi przynajmniej dwa lata.

Choć nie jest to regułą, bo co najmniej kilka firm produkujących
programy bezpieczeństwa zapewnia o wsparciu dłuższym niż dwa lata
(np. Malwarebytes będzie wspierać ''tak długo jak będzie to możliwe'').

Pewnie decyzje o ewentualnym przedłużeniu wsparcia zapadną za jakiś czas
na podstawie migracji użytkowników do nowszych OS.
To może być dramat...masz rację...wczoraj w siedzibie NFZ w Krakowie widziałem rano jak ładowały się systemy do obsługi bloczków dla oczekujących w kolejce...najpierw ładował się system...potem sam program...wszystko stało na XP. Infrastruktura NFZ nie jest mała i pewnie nikt nie działa indywidualnie, bo programy i rozwiązania są raczej odgórnie ustalone, więc skoro tu jest XP to pewnie gdzie indziej też...i za jakiś niedługi czas może powszechne usługi medyczne weźmie cholera.
No, może być drama po kwietniu, bo jeśli do tej pory od 2001r. ciągle jakieś dziury były w XP to pewnie jeszcze nie jedne są i jak M$ kończy łatanie, to wągliki na XP będą lawinowo powstawać, aż nie spadnie używanie tego systemu (bad guys dokładnie wiedzą jaki procent systemów ludzie używają).
Jak ktoś słusznie wspomniał, nie ma co robić z tego jakiejś afery, zmuszają ludzi do przesiadania się na nowsze systemy, żeby zarobić na tym, co wystrugali, a wysoka pozycja XP im nie pomaga Tongue
Jeśli chodzi o sentyment, zaczynałem od kombo win98/win2000, gdzie ten pierwszy ciągle się wieszał, gry crashowały bez żadnego ostrzeżenia czy informacji, a gdy padł, nie udawało się zainstalować poprawnie DX9 na 2000, jakiś problem ze sterownikami. XP spodobał mi się ze względu na jego stabilność, no i brak konieczności ręcznego instalowania każdego pendrajwa, co w starych systemach było mocno uciążliwe. Poza tym jest po prostu mega wygodny. W sumie przy nim zostanę jeszcze jakiś czas, ale jeśli przyjdzie na kupowanie nowego kompa, zainstaluje jako drugi system obok siódemki czy ósemki, ale to raczej z powodu mojej manii do starych gier, które na nim działają pięknie.
zord napisał(a):Wsparcie dla przedsiębiorstw używających wersji Windows EMbedded posready jest do 2019 roku, wiec nie martwił by się łatkami zapewne będą łatwo dostępne w internecie.

W sumie to po to tu przyszedłem, żeby właśnie spytać, czy nie będzie jakiejś opcji aktualizacji zabezpieczeń mniej "oficjalnej" po 8 kwietnia. Jakbyś miał informacje, gdzie konkretnie takich łatek szukać, byłbym zainteresowany.
Nikt nie wie, czy będą aktualizacje mniej lub bardziej oficjalne. Oficjalnie wiadomo, że oficjalnych nie będzie Smile
ichito napisał(a):XP musi odejść...ostatnie odliczanie


Pomijając kwestię zabezpieczeń XP zainstalowanego np. na bankomatach czy w NFZ, to zakończenie wsparcia wcale nie oznacza końca systemu dla indywidualnego użytkownika. W mojej rodzinie jedno z domowników do tej pory używa XP. Co więcej, z od dawna wyłączonymi aktualizacjami (SP 3). Może ktoś stwierdzić, że nie jest to bezpieczne, i owszem, ale wciąż go takiego używa i pewnie przez jakiś czas jeszcze będzie (mówimy o typowych funkcjach komputera, bez bankowości). Ja sam mając XP jeszcze kilka lat temu też jechałem bez aktualizacji, i nie władowało się nic (a przynajmniej sie o tym nie dowiedziałem Wink).

Pytaniem zasadniczym jest, jak długo jeszcze system XP pozbawiony wsparcia (czyli łatania w nim krytycznych dziur) może być jako tako zabezpieczony przy dobrze dobranym oprogramowaniu AV + odpowiedniej "polityce bezpieczeństwa" ze strony przeciętnego użytkownika?

Zastanawiam się zresztą, ile systemów XP w biurach i domach już działa na wyłączonych aktualizacjach, i będzie tak działać jeszcze przez kolejny rok czy dwa lata. Niestety jednostkę PC w końcu trzeba będzie wymienić. A wtedy moga pojawić się problemy ze sterownikami pod stary XP. Także zakup np. nowej drukarki może zrodzić problemy. Pozostanie też jeszcze zgodność nowego oprogramowania z tym systemem i ich aktualizacja (szczególnie AV), lecz jeśli np. Office 2007 i przeglądarki chodzą... kto ich zmusi?

W każdym razie, słowa o "odliczaniu" czy "odejściu" są trochę według mnie na wyrost. Ten system wygasa - ale ten proces trwa od lat, i jeszcze potrwa... dość długo.
Największym zagrożeniem dla XP będzie teraz dostęp do sieci i wszystko to, co może z niej do systemu przeniknąć...w związku z tym klienci instytucjonalni zostaną...albo już są..."zabezpieczeni odgórnie" czyli przez restrykcje administratorów. To w jakiś sposób ograniczy możliwości zainfekowania maszyn...gorzej z indywidualnymi, bo dla nich właśnie aktywność wsieci to podstawowy sposób korzystania z komputerów (jak dla wszystkich innych na nowszych systemach).
Co do aktualizacji...kiedyś był taki "trend"...pamiętamy XP-AntiSpy? Smile...żeby wyłączać aktualizacje i prawie wszyscy się tak kamuflowali, ale to zaczęło się zmieniać, kiedy ilość malware zaczęła wzrastać z setek dziennie do tysięcy, apotem dziesiątek tysięcy, bo ich twórcy stawali się coraz sprytniejsi, mądrzejsi, bardziej pomysłowi. Ostatnimi laty było już po prostu nierozsądnie mieć wyłączone aktualizacje.
narvego napisał(a):W każdym razie, słowa o "odliczaniu" czy "odejściu" są trochę według mnie na wyrost. Ten system wygasa - ale ten proces trwa od lat, i jeszcze potrwa... dość długo

W dwóch bibliotekach widuje jeszcze stare kompy z 98 na pokładzie, więc na śmierć XP tym dłużej poczekamy Tongue
Ktoś pytał w innym temacie (nie mogę znaleźć gdzie), czy po 8 kwietnia 2014 r.
dostępne będą do pobrania archiwalne już wtedy aktualizacje dla WinXP;
odpowiedź jest twierdząca:

Cytat: Will existing updates still be available via Windows Update after April 8, 2014?

Yes, all existing Windows XP updates and fixes will still be available via Windows Update and WSUS.


Inne pytania graniczne i odpowiedzi na nie można przeczytać tutaj:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Nie wiadomo jednak, czy aktualizacje będzie można pobrać samemu ze stron Microsoftu.

Dusiek

Ludzie zamiast iść do przodu to będą na siłę tkwić i pielęgnować epokę dinozaura ,czasami bywa to dość żałosne .Ja bo na miejscu MS najnormalniej bym odciął wszystkie możliwe aktualizacje czy też wsparcie i goodbye jak komuś nie pasuje to jego problem .O tym że kończy się wsparcie dla XP wiadomo nie od dzisiaj tylko już przynajmniej od 3-4 lat więc chyba był czas na przejście a nie teraz lamentowanie co będzie wg.mnie jedynie konserwowanie mumii ot takie moje skromne zdanie.
A mnie po prostu WinXP w zupełności wystarcza, nie chce mi się
podkręcać hardwaru żeby pociągnął soft który mi do niczego na razie
nie jest potrzebny. Windows 98 używałem do 2008 roku i było OK;
Sygate firewall, to były czasy Cool
Stron: 1 2 3 4 5