SafeGroup

Pełna wersja: Tryb prywatny w przeglądarkach
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Tryb prywatny...tryb incognito...przeglądanie InPrivate ...to wszystko są określenia tej samej funkcji w przeglądarkach, która ma nam umożliwić przeglądanie internetu bez pozostawienia śladów w programie, a tym samym zabezpieczyć nam nieco więcej prywatności przed innymi użytkownikami tego samego komputera. Ciekawy artykuł na temat tych funkcji ukazał się w "Dzienniku Internautów", a ponieważ jest zwięzły w treści, zacytuję go w całości
Cytat: Do czego służy tryb prywatny

Wszystkie popularne przeglądarki na rynku mają wbudowaną funkcję trybu prywatnego. Dzięki niej możesz całkiem skutecznie ograniczyć innym użytkownikom współużytkowanego komputera dostęp do śladów swojej aktywności w internecie.

Warto włączyć ten tryb, kiedy na przykład sprawdzasz stan konta bankowego lub pocztę e-mail w bibliotece czy na komputerze znajomego. To również dobre rozwiązanie, gdy za pomocą użytkowanego wspólnie domowego komputera kupujesz prezent bliskiej osobie albo sprawdzasz online informacje o stanie zdrowia, którego nie chcesz ujawniać.

Wielu użytkowników korzysta także z trybu prywatnego podczas jednoczesnego logowania na kilka różnych kont w tym samym serwisie, a nawet używając wyszukiwarek internetowych, które zbierają zwykle bardzo dużo informacji o aktywności swoich użytkowników.

Tak działa przeglądarka w trybie prywatnym:

- odwiedzone adresy stron nie są zapisywane w lokalnej historii przeglądarki,
- przeglądarka nie zachowa także plików pamięci podręcznej stron internetowych, które w przypadku kolejnych odwiedzin zwykle umożliwiają szybsze ich ładowanie,
- treści wpisane w formularzach i polach wyszukiwania nie zostaną dodane do listy wpisów funkcji automatycznego wypełniania formularzy, np. dane osobowe czy nazwy kont,
- przeglądarka nie zapamięta żadnych nowych haseł,
- nie będą zachowywane ciasteczka (tzw. cookies) ani pliki tymczasowe odwiedzanych stron,
- pliki ściągnięte z internetu nie będą wymienione na liście pobranych plików, choć po wyjściu z trybu prywatnego pozostaną na dysku,
- przeglądarka nie zapamięta informacji o zamkniętych kartach i oknach,
- sesja przeglądarki jest całkiem wyizolowana, dzięki temu można być zalogowanym jednocześnie np. na dwóch różnych profilach tego samego serwisu lub usługi internetowej.

Tryb prywatny nie zapewnia anonimowości

Tryb prywatny często mylnie kojarzony jest przez użytkowników z anonimowym korzystaniem z internetu. Funkcja ta dotyczy tylko użytkowanej przeglądarki oraz informacji zapisanych przez nią na komputerze lub innym urządzeniu, jak tablet lub smartfon, na którym jest uruchomiona.

Wiele danych, jak np. historia odwiedzanych stron, adres IP twojego komputera dodatkowo przechodzi przez serwery dostawcy internetu, sieci biurowej czy publicznego hotspota, z którego w danej chwili korzystasz. Na tych serwerach ustawienia twojej przeglądarki już nie obowiązują, a zatem informacje te mogą być monitorowane. Poza tym każda strona w sieci może zapisywać na swoich serwerach dane dotyczące Twojej aktywności na tej stronie, niezależnie od tego, jakiej używasz przeglądarki i w jakim trybie.

Co więcej, tryb incognito nie uchroni tego, co robisz za pomocą przeglądarki, przed innymi aplikacjami zainstalowanymi na Twoim komputerze. Chodzi tutaj zarówno o legalne programy, które mogą monitorować aktywność, jak np. narzędzia do kontroli rodzicielskiej, a także złośliwe aplikacje do śledzenia i wykradania danych typu trojany, spyware, keyloggery itp.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Warto tu jednak dodać kilka istotnych informacji związanych nie tylko z aspektami prywatności i bezpieczeństwa, ale również ze sprzętem oraz jego wydajnością:

- Jeśli mamy ustawione automatyczne logowanie do usług Googlena Chrome lub innych przeglądarkach (np. tylko po to, by szybciej korzystać z poczty Gmail), to historia naszej aktywności i tak jest zapisywanai osiągalna bez kłopotu przez osoby trzecie - winna jest tu "Historia online" w "Ustawieniach" na stronie głównej Google. Jak temu zaradzić znajdziemy

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

, ale i tak warto się zastanowić, czy automatyczne logowanie do poczty jest nam konieczne i dla nas bezpieczne Smile

- Przeglądanie w tym trybie może być szczególnie przydatne dla tych, którzy korzystają z dysków SSD , ponieważ każda sesja w internecie i potem próba wyczyszczenia śladów aktywności internetowej to oczywiście proces zapisu i usuwania, co zmniejszyć może żywotność takiego dysku,a przy tym nie jest do końca skuteczne - skuteczne byłoby tylko wymazanie obszaru dysku, co jeszcze bardziej naraziłoby urządzenie.

- Nasza aktywność w sieci pozostawia po sobie ślady nie tylko w miejscach dostępnych przez funkcje oczyszczania przeglądarki czy specjalizowanych programów ("cleanerów") -są zapisywane w pamięci RAM i w pliku Pagefile.sys , na co wskazują analizy i przykład poniżej

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


- Analizy również wykazały, że między trybem prywatnym i normalnym następuje jednak wyciek danych i część z nich jest do odzyskania, co uwidocznione jest w trzech tabelkach poniżej (pochodzą z bardzo szczegółowej analizy trybów prywatnych

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

- Uniwersytet Stanforda)

"Czy stan z trybu normalnego (publicznego) jest dostępny w trybie prywatnym?"

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


"Czy stan z trybu prywatnego jest dostępny w trybie normalnym?"

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


"Czy stan ustalony w trybie prywatny w pewnych momentach aktywności jest dostępny potem w tej samej sesji?"

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Ichito bardzo ciekawy artykuł! Smile
Tu trochę o opcji w przeglądarkach "Do not track"

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Te funkcje (tryb incognito i do not track) są nieskuteczne
W Firefox zainstalowałam ciekawe rozszerzenie, dzięki któremu można otworzyć nową prywatną kartę.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Może się przydać, jak ktoś nie jest jedynym użytkownikiem kompa...
Czy CyberGhost 5 oferuje anonimowość oraz prywatność ?
CrashJack napisał(a):Czy CyberGhost 5 oferuje anonimowość oraz prywatność ?
To zależy.
Teoretycznie tak, praktycznie nie do końca.
Ale dostawca ten musi zbierać logi.
Połączenie odbywa się tu chyba przez jeden pośredni serwer (ruch sieciowy między tym serwerem, a komputerem jest szyfrowany).

Innym przykładem jest Tor (Onion routing).
Tu dodatek HTTPS anywhere (nie pamiętam nazwy, chodzi o paczkę Tor Browser Bundle), zapewnia połączenia HTTPS ze stronami (jeżeli taka strona może takie połączenie nawiązać) WWW.
Ruch jest szyfrowany, pośredniczą tu chyba trzy serwery (wiele warstw szyfrowania).
jak wpiszę w http://www.google.com to daje mi stronę google zaszyfrowaną ''https'' o tak:
i załączam screen''a że jest anonym, ale nie wiem czy to prawda

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


a jak wpiszę

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

to daje mi taką stronę:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

i też jest ze zdjęciem anonym

a jak napisałeś HTTPS anywhere, to gdzieś widziałem o podobnej nazwie addons do firefox''a

zainstalowałem teraz ten plugin

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]