SafeGroup

Pełna wersja: Fedora 11! Jest już preview!
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

adam_993

Dzisiaj udostępniono Fedorę 11 Preview. Jest to już właściwie finalna wersja, ale przeznaczona dla doświadczonych użytkowników i szaleńców. A w niej:
EXT4 file system
GNOME 2.26 (wolę GNOME od KDE) i KDE 4.2
wyłączone restartowanie X.org (jak ja je będę zabijał?)
nowy panel kontrolny dźwięku

Do pobrania z

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Czekam na komentarze!


Źródło? Napisałem sam!
siedzialem kilkanascie dni na linuxie ubuntu 9.04 i mialem z nim tyle problemow ze plusy byly przycmione, po pierwsze i najwazniejsze, flash na stronach internetowych dziala z predkoscscia kilku klatek na sekunde, nie mozna bylo ogladac jakichkolwiek filmow na jutube a o filmach HD to juz kompletnie mozna bylo zapomniec, brak akceleracji grafiki a ATI ponizej serii 2000, czcionka to jakies wielkie kulfony od patrzenia juz oczy bola.

adam_993

Flash - pewnie nie zainstalowałeś sterowników graficznch
Akceleracja? Brak sterowników.
Wszystkie karty ATI są wykrywane, ale tylko powyżej serii 9800 mają obsługę sterowników zamkniętych.

P.S. Popraw trochę ortografię i interpunkcję.
xorg 1.6 obsluguja tylko catalysty 9.4 i wyzej a obsluga mojej karty x1950 ( i nizszych ) zakonczyla sie z catalystami 9.3 tym sposobem tworcy linuxa znowu strzelaja sobie w stope bo z linuxa glownie korzystaja osoby ze slabszym sprzetem bo ktos kto ma radeona HD 4890 nie bedzie instalowal linuxa. co z tego ze moja karta graficzna jest wykrywana skoro dziala gorzej jak zaintegrowana grafika sprzed 5 lat.

adam_993

Dlatego jak się chce mieć Linuksa, to się wchodzi na strony wsparcia sprzętowego i szuka sprzętu idealnego dla pingwina np. na stronę fundacji Open Printing (baza drukarek). Co do kart, to jednak lepiej mieć Nvidię.
sorry ale nie bede skladal kompa pod linuxa, autorzy roznych dystrybucji powinni przedewszystkim zadbac o uzytkownikow ze starszym sprzetem, bo wiadomo ze jak ktos kupuje nowego kompa za 4 tysiace to nie bedzie instalowal linuxa tylko windowsa. a jesli linux nie obsluguje poprawnie starszego sprzetu to tacy uzytkownicy wybiora windowsa.
sorry że trochę nie na temat, ale ja jestem użytkownikiem macox i nawet obecny system 10.5 spokojnie ruszy na starym sprzęcie

adam_993

czullo napisał(a):sorry ale nie bede skladal kompa pod linuxa, autorzy roznych dystrybucji powinni przedewszystkim zadbac o uzytkownikow ze starszym sprzetem, bo wiadomo ze jak ktos kupuje nowego kompa za 4 tysiace to nie bedzie instalowal linuxa tylko windowsa. a jesli linux nie obsluguje poprawnie starszego sprzetu to tacy uzytkownicy wybiora windowsa.


To może inaczej. Trzeba być inteligentnym, by zostawić sterowniki otwarte, które często są wydajniejsze od zamkniętych, i nie dziwić się, czemu to serwer iksów się rozsypał.
Ponadto jest wyraźnie napisane
Cytat:
Czekam na komentarze!

Załóż osobny temat i sobie pisz. Ja czekam na komentarze dotyczące Fedory.
adam_993 napisał(a):
czullo napisał(a):sorry ale nie bede skladal kompa pod linuxa, autorzy roznych dystrybucji powinni przedewszystkim zadbac o uzytkownikow ze starszym sprzetem, bo wiadomo ze jak ktos kupuje nowego kompa za 4 tysiace to nie bedzie instalowal linuxa tylko windowsa. a jesli linux nie obsluguje poprawnie starszego sprzetu to tacy uzytkownicy wybiora windowsa.


To może inaczej. Trzeba być inteligentnym, by zostawić sterowniki otwarte, które często są wydajniejsze od zamkniętych, i nie dziwić się, czemu to serwer iksów się rozsypał.
Ponadto jest wyraźnie napisane
Cytat:
Czekam na komentarze!

Załóż osobny temat i sobie pisz. Ja czekam na komentarze dotyczące Fedory.


na tych twoich "otwartych" sterownikach strony korzystajace z flasha dzialaja wolniej niz na mojej noki n95 8GB, wiec trzeba byc inteligetnym INACZEJ zeby korzystac z tych "sterownikow" linux byl jest i pozostanie dobrym rozwiazaniem tylko dla serwerow, i ludzi ktorzy zeby wykonac czynnosc ktora w windowsie zajmuje 4 klikniecia i 2 ruchy myszka musza spedzic tydzien w google, przeczytac 29 tutoriali, analizujac 83obrazki, oraz czytajac 112stron tematow na roznych forach.

adam_993

Ja z nich korzystam, efekty na maksa, włączone pluginy Compiza. Włączam YouTube i mogę sobie oglądać.
I wcale nie oznacza, że jak ktoś kupuje sobie nowy komputer, to na pewno zainstaluje Windows.
A na deser, pewnie nie utworzyłeś SWAP.

Taki mądry, że w Windows wystarczą 4 kliknięcia i dwa ruchy myszką? Dobra, test:
Linuks Ubuntu:
1) Klikamy na Programy
2) Wybieramy Dodaj/Usuń
3) Wpisujemy nazwę programu
4) Zaznaczamy ptaszkiem i akceptujemy zmiany (2x)
5) Czekamy i zamykamy. Program zainstalowany
Windows
1) Włączamy przeglądarkę
2) Wpisujemy adres
3) W wyszukiwarce np. na

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

wpisujemy nazwę
4) Klikamy na link
5) Klikamy na pobierz, nastepnie w oknie na zapisz.
6) Czekamy, zamykamy przeglądarkę.
7) Uruchamiamy instalator
8) n razy dalej
9) Zakończ. Program zainstalowany.
i9nstalacja sterownikow ati biarac pod uwage ze mamy je na dysku:

windows: klik, next, next, next, restart

linux: otworz konsole wpisz magiczny ciag znakow ( no wlasnie ale jaki ? ) wejdz w google wpisz ati + linux + sterowniki + instalacja, zacznij czytac 20 stron tematu, po 2 godzinach spedzonych nad czytaniem tematu wpisujesz komende po czym okazuje sie ze ona nie dziala czynnosc powtarzasz 3 krotnie po czym wkur*** wywalasz linuxa i znowu 4 kliknieciami i 2 ruchami myszy przywracasz obraz partycji z windowsem.

adam_993

Instalacja sterowników ATI w zależności od wersji karty i systemu. Fedora:
a) dodajemy repozytorium rpmfusion
b) pobieramy pliki
c) dodajemy moduł
d) w razie potrzeby poprawiamy xorg.conf
Albo w Ubuntu:
pobieramy plik sterownika
zamykamy gdm, kdm. Przechodzimy do katalogu i uruchamiamy instalator.

Bardzo proszę administratorów o zamknięcie tematu na moje wyraźne życzenie. Nie będę dyskutował z ludźmi, którzy nie rozumieją treści.
a dlaczego maja zamykac bo dyskusja jest niewygodna? tylko widzisz ty instalacje podales w wielkim skrocie bo punkt d) moze byc bardzo obszerny i czasochlonny, dla porownania teraz ja pokaze jak wyglada instalacja steorownikow na ati, czytania na pare godzin:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

adam_993

Zwróć uwagę, że artykuł jest na podstawie niewspieranego i przestarzałego Xfree. W przypadku Fedory, odsyłam do Wiki

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Punkt d) jest chyba najłatwiejszy. Rekonfiguracja xorg i system odzyskuje sprawność.


W takiej sytuacji chętnie podyskutuję, wywołując wojnę forumową.
wszystko ładnie oczywiście że lepiej zapamiętać i wpisać np dla Google Earth

yum install libxml2.i386 libSM.i386 libXi.i386 glib2.i386 freetype.i386 libXrender.i386\
libXrandr.i386 libXfixes.i386 libXcursor.i386 libXinerama.i386 mesa-libGL.i386

wget

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


sh GoogleEarthLinux.bin

niż ściągnąć i kliknąć kilka razy next w windowsie...

albo takie kodeki klikam w linuxie na plik multimedialny odtwarzacz się włącza i proponuje pobranie odpowiednich kodeków myślę sobie nieżle w windowsie tego nie ma (nie mowie o wszystkich odtwarzaczach tylko o tym co dostajemy domyślnie) ściąga coś nawet sporo tego myśle sobie to już chyba kodeki do wszystkiego instaluje klikam znowu na plik multimedialny a tu zonk filmu ni ma za to odtwarzacz się zepsuł i znowu trzeba coś ściągać bo zależności się zmieniły po ściągnięciu znowu trzeba ściągać bo gdzie indziej zależności się zmieniły i w tym momencie system mi się wysypał i go sformatowałem bo wkurzyłem się dokumentnie

adam_993

To zależy do sposobu instalacji kodeków - przez konsolę moim zdaniem lepiej, bo można wychwycić błędy. Sam instalowałem tyle razy kodeki i nigdy mi się nie przytrafiło, by uszkodzić system.