SafeGroup

Pełna wersja: Co wybrać? Przegląd: Bazowe zestawy zabezpieczające i garstka informacji
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Wstęp i założenia
Czasami zdarza się, że użytkownicy pytają lub proszą o pomoc w doborze zabezpieczeń skrojonych na miarę swojego systemu i wymagań. Każdy użytkownik jest unikatowy, każdy korzysta z Internetu i swojego komputera w inny sposób - nie wspominam nawet o sytuacjach, kiedy to z jednego komputera korzysta kilka osób. Mimo sporych rozbieżności w wymaganiach i oczekiwaniach użytkowników, można znaleźć pewnego rodzaju zależności - zalecenia powtarzane w wielu osobnych tematach, które de facto dotyczą jednego - bazowego zabezpieczenia komputera pracującego pod kontrolą systemu Windows.

Materiał nie jest stronniczy - jest moją osobistą, subiektywną opinią na temat doboru zabezpieczeń. Każdy ma swoje upodobania, ale jeszcze nie każdy je ukształtował i dlatego według mnie warto rzucić okiem na poniższy wpis - trywialny dla niektórych, a jednak może stać się przydatny dla niedoświadczonych użytkowników, którzy dopiero zaczynają przygodę z podstawową ochroną swoich systemów lub po prostu chcą nabyć "jednorazową" wiedzę, aby zabezpieczyć swoje dane. Ponadto, w niewielkim stopniu dalej chcę "promować" możliwość tworzenia darmowych zestawów ochronnych, które mogą być w pełni wystarczające dla większości użytkowników.

Komputer z masą preinstalowanego oprogramowania?
Na nowych komputerach z zainstalowanym systemem operacyjnym (mamy tutaj oczywiście na myśli system Windows) znajduje się sporo niepotrzebnego oprogramowania. Większość z tych programów jest zupełnie zbędna i jedynie opóźnia gotowość do pracy w systemie po każdym jego uruchomieniu, ale programy te dają się łatwo usunąć z systemu. Wśród preinstalowanego oprogramowania znajduje się również oprogramowanie zabezpieczające i są to najczęściej pakiety Internet Security.

McAfee
Ciekawostką jest, że bardzo często nabywcy nowych komputerów pracują z zainstalowaną próbną wersją programu antywirusowego (tudzież Internet Security), a najlepsze jest to, że komputery przestają być nowe, a ich użytkownicy - po ponad roku - dalej korzystają z 60-dniowej wersji programu McAfee, który tak naprawdę jest tylko zbędnym śmieciem w systemie. Umówmy się również przy okazji, że McAfee nie jest strzałem w dziesiątkę i niekoniecznie spełnia oczekiwania przeciętnego internauty. Firma kolos, której oprogramowanie zabezpieczające jest popularne na zachodzie oraz w USA i w większości w korporacjach. Wystarczy spojrzeć na bandy (przedziały ilości licencji przypisane do danego cennika i klienta) licencji na końcówki (endpoint). Tysiące... McAfee Internet Security zainstalowany na domowym komputerze nie jest demonem wydajności i wykrywalności.

Norton
Jeśli na nowym komputerze zainstalowane jest oprogramowanie Norton Internet Security/Norton Antivirus, to moim zdaniem śmiało - warto korzystać z testowej wersji programu.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Materiał własny

W miarę możliwości preferuję jednak czystą instalację programu ponieważ między stworzeniem obrazu preinstalowanego systemu na partycji recovery nowego (najczęściej) laptopa, a samym jego zainstalowaniem może minąć nawet kilka miesięcy. W tym czasie producent może udostępnić nowsze wersje programów, a w sporadycznych przypadkach automatyczna instalacja "nakładkowa" może w negatywną stronę zniekształcić doznania związane z użytkowaniem programu. Po upływie kilkumiesięcznego (w większości przypadków 60-dniowego dla wersji preinstalowanych) okresu testowego można sprawdzić ofertę cenową na przedłużenie licencji na kolejny rok. W tym miejscu z reguły podejmuje się decyzję dotyczącą wyboru płatnego lub darmowego oprogramowania.

Oczywiście to tylko przykłady, bo producentów preinstalowanego oprogramowania zabezpieczającego jest o wiele więcej.

Czy powinieneś zapłacić za oprogramowanie zabezpieczające?
Z doświadczenia wiemy, że można skonfigurować "pakiet" zabezpieczeń, za który nie trzeba płacić. Czy to temat tylko dla osób doświadczonych? Nie. Inną sprawą jest to, że z różnych względów nie każdy chce korzystać z darmowego oprogramowania. Tak samo jak nie każdy chce płacić. Co użytkownikowi domowemu daje płatna licencja? Daje wsparcie techniczne, z którego można skorzystać w przypadku jakichkolwiek problemów z zakupionym oprogramowaniem. Problemów takich nie jest sporo, a solucja na większość z nich składa się z trzech kroków:
- odinstalowanie programu
- zresetowanie komputera
- zainstalowanie programu...
A mimo wszystko producenci płatnego oprogramowania antywirusowego nie bankrutują (no... pomijając Immunet Plus Lol ). Trzeba tutaj również wspomnieć, że pewne moduły programów zabezpieczających zostały osadzone jedynie* w płatnych pakietach, a co za tym idzie - nie znajdziemy ich w darmowych rozwiązaniach (*to nie miejsce na informacje, że istnieje jeden darmowy program, który ma [...]). Do modułów takich należą najczęściej:
- zapora sieciowa
- moduł antyspamowy
- zintegrowany moduł ochrony bankowości elektronicznej
- moduł kontroli rodzicielskej
oraz mniej ważne, takie jak:
- niszczarka danych
- możliwość wykonania backupu na serwer producenta
- dodatkowe narzędzia do optymalizacji systemu
- możliwość zdalnego zarządzania

Odpowiedź na pytanie z tej części tekstu nie jest dla nikogo oczywista, ale jeśli zdecydujemy się na korzystanie z płatnego oprogramowania, to warto wybrać dobrze. Nie chodzi tutaj o sugestywne wyniki testów programów antywirusowych - realnie patrząc na sprawę, nikt nie będzie miał podczas codziennej pracy do czynienia z próbką zawierającą przykładowo 100 000 zainfekowanych plików. Czołowi producenci są sobie niemalże równi pod względem wykrywalności złośliwego oprogramowania, więc nie warto zastanawiać się nad tym, czy lepiej wybrać program z wynikiem 99,7%, czy jednak słabszy z wynikiem 99,5% wykrytego malware. Jeśli chcemy dokonać zakupu programu AV/IS powinniśmy skupić się na wydajności komputera/oprogramowania i komforcie pracy ze swoim systemem, podczas gdy w tle skanowane są setki plików i ciągów zachowań.

Czołowi producenci... Kto to taki?
Przy wymienianiu znanych i w mojej opinii najlepiej rozpoznawalnych producentów oprogramowania zabezpieczającego pozwolę sobie wykorzystać zaawansowane możliwości systemu zapisywania mowy - alfabetu.

- avast!
- AVG
- Avira
- Bitdefender
- Emsisoft
- ESET
- F-Secure
- G-Data
- Kaspersky
- Norton
- Panda
- Webroot

Uwaga kontrowersja!
Biorąc pod uwagę pewne fakty, opinie, czy nawet doświadczenia i doznania stwierdzam, że programy takie jak K7, UnThreat, McAfee, Trend Micro, Ad-Aware, Arcabit, Ashampoo, Auslogics, Dr.Web, VIPRE Antivirus, czy budzący mieszane uczucia FM Antivirus to nie programy, za które chciałbym zapłacić. Nie jedynie dlatego, że są zwyczajnie słabe - dlatego, że inne rozwiązania uważam za trafniejsze.

Osobiście mam wytypowanego lidera uniwersalności w przypadku płatnych rozwiązań. Jeśli ktoś naprawdę chce zapłacić za licencję, praktycznie zawsze polecam Nortona. Jeśli jednak ktoś kupił licencję na AVG Internet Security, to nie znaczy, że popełnił błąd. Powtarzam, że tak naprawdę chodzi o to, jak dany program będzie działał na danym sprzęcie (a nawet systemie). Niegdyś G-Data była uważana za oprogramowanie dość ciężkie dla komputera. Podobnie Kaspersky około wersji z 2011 roku. Jak jest aktualnie? Jak jest na Twoim komputerze? - Możesz śmiało skorzystać z testowych wersji praktycznie każdego z programów.

Nie chcesz płacić za ochronę antywirusową?
Internauci powinni wiedzieć, że darmowych rozwiązań jest całkiem dużo. W większości przypadków (rozpatrując darmowe produkty) polecam(y) użytkownikom oprogramowanie Bitdefender Free Antivirus, avast! Free Antivirus, czy 360 Total Security (z tym przyznaję mam najmniej doświadczeń, ale odeślę do wątku na forum). Bitdefender, mimo bardzo dużego doświadczenia producenta, jest programem dość świeżym (mam nawet drobne obawy dotyczące tego, czy producent nie zakończy prac nad rozwojem aplikacji... ale to tylko luźny pomysł bez pokrycia). Avast! posiada stosunkowo spore możliwości konfiguracyjne - od personalizacji instalacji do zaawansowanych ustawień skanera antywirusowego i reakcji programu na wykryte niebezpieczeństwa. Duży progres względem poprzednich lat zauważyć można biorąc pod lupę również Avirę, która wprowadziła do swoich darmowych produktów moduł ochrony "w chmurze" i zrezygnowała z irytujących pasków narzędziowych w przeglądarkach. Nie można jednak bezpodstawnie powiedzieć, że AVG w wersji darmowej jest oprogramowaniem kiepskim. Osobiście myślę, że rozwija się w trochę ślimaczym tempie i wcześniej wymienione produkty byłyby lepszym wyborem. Oprogramowanie antywirusowe to duży, ale niejedyny krok w kierunku zabezpieczenia naszych komputerów. Nie zapominajmy również o zintegrowanym z Windows 8 Defenderze.

Dlaczego potrzebujemy zapory sieciowej?
Firewall stanowi bardzo ważny element ochrony danych cyfrowych. Jeśli korzystamy z Neostrady/Netii/itp. i posiadamy router z zaporą sieciową, to nie znaczy, że zupełnie nie musimy korzystać z dodatkowej zapory sieciowej realizowanej na poziomie systemu, z którego korzystamy. Firewall wbudowany w router jest zintegrowanym połączeniem oprogramowania z warstwą sprzętu i w przypadku większości sprzętu tego rodzaju użytkownik nie ma możliwości zaawansowanej konfiguracji zapory, ale w również w większości przypadków nawet ich nie potrzebuje. Podstawowym zadaniem ww. zapory jest filtrowanie ruchu przychodzącego i nie ma to nic wspólnego z połączeniami i danymi, które z komputera są wysyłane.

Osobisty firewall jest realizowany na zasadzie oprogramowania, zapewniającego ochronę przed zagrożeniami rozsiewanymi wraz z przychodzącym ruchem sieciowym oraz kontrolującego dane wysyłane do sieci przez komputer. Znaczy to, że komputer w zabezpieczonej sieci lokalnej jest chroniony dodatkowo przed ruchem zarówno przychodzącym, jak i wychodzącym - może to być próba nieautoryzowanej próby pobrania złośliwego oprogramowania.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Źródło:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Korzystanie z osobistej zapory sieciowej jest wysoce zalecane - minimum powinna być to zapora będąca składowym elementem systemu Windows. Jeśli odczuwana jest potrzeba korzystania z dodatkowego oprogramowania, to darmowych, stale rozwijanych projektów nie pozostało wiele...

1.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

,

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

2.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

,

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

3.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Wśród płatnych zapór wymienić można m.in. Outpost Firewall, FortKnox Personal Firewall, czy Jetico Personal Firewall, ale to kwestia jedynie informacyjna i jest coraz dalej od przeciętnego użytkownika.

EDIT [23.09.2015]: Jak wiecie, sporo się zmieniło i niestety Online Armor odszedł kosztem rozbudowanego, płatnego pakietu Emsisoft.

Zachęcam również do zerknięcia na temat

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Skanowanie na żądanie
To bardzo krótka sprawa, nie ma się chyba nad czym rozwodzić i w co zagłębiać. Skanowanie systemu wykonywane na żądanie pozwala znaleźć i usunąć złośliwe elementy, które nie zostały wykryte przez moduły ochronne działające w czasie rzeczywistym. Wśród wielu skanerów wykrywających w systemie śledzące ciasteczka (tracking cookies), potencjalnie niechciane programy (PUPs), czy nawet groźniejsze malware, można wymienić trzy zalecane, solidne i dobrze znane produkty:

1.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

2.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

3.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Wszystkie z powyższych programów mogą być zainstalowane jednocześnie w systemie, ale należy zwrócić uwagę na to, że Hitman nie jest programem w pełni darmowym, a Malwarebytes w darmowej wersji oferuje skaner na żądanie, ale za ochronę w czasie rzeczywistym trzeba dodatkowo zapłacić.

Dodatkowe narzędzia

1. Enhanced Mitigation Experience Toolkit - EMET
Warto rozpatrzyć skorzystanie z oprogramowania EMET, czyli zestawu narzędzi rozszerzonego środowiska ograniczającego ryzyko.

Cytat:Zestaw narzędzi rozszerzonego środowiska ograniczającego ryzyko, czyli narzędzie EMET (Enhanced Mitigation Experience Toolkit), służy zapobieganiu wykorzystaniu luk w zabezpieczeniach oprogramowania. W tym celu w narzędziu EMET zastosowano technologie ograniczające ryzyko w zakresie zabezpieczeń. Zadaniem tych technologii jest tworzenie specjalnych osłon i utrudnianie działania osobom próbującym wykorzystać luki oprogramowania. Te technologie ograniczające ryzyko w zakresie zabezpieczeń nie gwarantują, że luki nie zostaną wykorzystane. Jednak w maksymalnym możliwym stopniu utrudniają ich wykorzystanie.

Narzędzie EMET 4.0 i jego nowsze wersje udostępniają także konfigurowalną funkcję przypinania certyfikatów SSL/TLS o nazwie Certificate Trust (Zaufanie certyfikatów). Ta funkcja służy do wykrywania ataków typu „man-in-the-middle” wykorzystujących infrastrukturę kluczy publicznych (PKI).


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Materiał własny

Wątek na forum:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Strona programu:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Pobieranie wersji 4.1 update 1:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

oraz dodatkowo: szersze omówienie zastosowania programu

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

przez członka naszego zespołu, Łukasza.

UWAGA!
Korzystanie z programu może wiązać się z mniejszymi lub większymi problemami z kompatybilnością oprogramowania innych firm. Ja odnotowałem problemy z instalacją sterownika drukarki Brother oraz działaniem przeglądarki Opera.

Coraz większym zainteresowaniem wśród cyberprzestępców cieszy się wykorzystywanie exploitów. Producent oprogramowania

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

również udzielił się w tym temacie, a odpowiedzią na narastającą ilość zagrożeń jest oprogramowanie

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

dostępnie również w okrojonej, darmowej wersji (ochrona przeglądarek i dodatków - Internet Explorer, Firefox, Chrome, Opera + ochrona środowiska Java).

2. User Account Control - UAC
Początki korzystania z systemów Windows Vista, czy 7 są nieraz kojarzone z ciągłym przyciemnianiem ekranu i monitem dotyczącym każdorazowego uruchomienia zainstalowanych programów lub też składników systemu. Wysoko pozycjonowanymi wynikami dla "UAC"/"User Account Control" w wyszukiwarkach stał się wynik dotyczący sposobu jego wyłączenia, lecz wyłączenie modułu nie jest zalecane.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Materiał własny

Cytat:Kontrola konta użytkownika to funkcja umożliwiająca zapobieganie wprowadzaniu nieautoryzowanych zmian na komputerze. Gdy na komputerze mają zostać dokonane zmiany wymagające uprawnień na poziomie administratora, funkcja Kontrola konta użytkownika powiadamia o tym. Zmiany tego typu mogą mieć wpływ na zabezpieczenia komputera lub ustawienia stosowane przez innych użytkowników komputera. Zalecane jest pozostawienie włączonej funkcji Kontroli konta użytkownika, aby komputer był zabezpieczony.

Funkcja kontroli użytkownika jest bardzo dobrym zabezpieczeniem, szczególnie w przypadku kiedy użytkownik wybiera model ochrony oparty całkowicie lub w większości o rozwiązania wewnętrzne systemu (rozwiązania Microsoft).

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


3. Zabezpieczenie USB
Na forum przewinął się już dość obszerny temat dotyczący blokowania infekcji przenoszonych na kluczach USB:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

. Niektóre z wymienionych narzędzi nie są już rozwijane, ale niezaprzeczalnie wysokim zainteresowaniem wśród użytkowników cieszy się program

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

, który doczekał się osobnego

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

. Program działa w tle i zużywa bardzo mało zasobów, a mimo wszystko stanowi bardzo dobrą ochronę przed malware przenoszonym na pendrivach, kartach pamięci, czy zewnętrznych dyskach USB.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Źródło:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Narzędzie nie skanuje całej zawartości podłączanej do komputera pamięci przenośnej, a analizuje jedynie katalog główny (root) oraz katalogi specjalne, które występują w określonych lokalizacjach podłączanego urządzenia. W wyniku tego MCShield reaguje bardzo szybko, ale należy się liczyć z tym, że jego działanie może ograniczać się jedynie do zapobiegania przenoszenia malware i usuwaniu złośliwego kodu odpowiedzialnego za jego autostart.

4. Przeglądarki i dodatki do przeglądarek
Od kiedy światło dziennie ujrzała dziewiąta wersja przeglądarki Internet Explorer, nie ma potrzeby zastanawiania się nad tym, z jakiej aplikacji tak naprawdę powinniśmy skorzystać (nikomu nie trzeba polecać odstawienia IE do lamusa). To z jakiej przeglądarki skorzystamy jest oczywiście kwestią przyzwyczajenia, wygody, czy nawet np. konieczności korzystania z dodatku, który wyklucza użytkownie innej przeglądarki... Chrome to Chrome, Opera to Chrome, Firefox to Firefox, który coraz bardziej wygląda jak Chrome, a Internet Explorer wbrew powszechnej opinii jest bardzo dobrą przeglądarką. Pod względem funkcjonalności na tle konkurencji nie wypada on może wybitnie dobrze (przykładowo brak możliwości dostosowania szybkiego wybierania z poziomu nowej karty), ale osobiście wydaje mi się, że wiele osób widzi w tej przeglądarce potencjał. W IE z dodatków nie skorzystamy, ale możemy włączyć listy ochrony przed śledzeniem. Aby dodać do przeglądarki listy należy odwiedzić stronę

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

, wybrać zakładkę Listy ochrony przed śledzeniem i skorzystać z przycisku "Dodaj" przy interesującej nas liście. Aby listami zarządzać (czasami materiał właściwy/oczekiwany jest blokowany) należy w ustawieniach przejść do sekcji Zarządzanie dodatkami, a następnie Ochrona przed śledzeniem.

Dodatkowo można zapoznać się z podstawowymi zamianami dotyczącymi bezpieczeństwa Internet Explorera:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

oraz krótki wpis o

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

.

Disconnect
Według założeń twórców programu głównymi zaletami jest zwiększenie prywatności i bezpieczeństwa podczas przeglądania sieci oraz szybsze ładownie stron. Dodatek działa na podobnej zasadzie, co bardziej znany

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Źródło:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Adblock Plus
Chyba nie wymagacie tu ode mnie obszernego wstępu i opisu. Najpopularniejszy wśród użytkowników Internetu dodatek do przeglądarek blokujący reklamy różnego rodzaju oraz pomagający zachować prywatność w sieci. Poza samymi funkcjami programu, jego twórcom towarzyszy głęboka idea "zmieniania Internetu". Można o niej przeczytać na stronie producenta:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

. ABP posiada jednak jedną wadę: solidnie obciąża RAM i bez problemu można dostrzec różnice w poborze pamięci przez procesy przeglądarek z zainstalowanym dodatkiem.

Adguard
Rozszerzenie dostępne oficjalnie dla przeglądarek Opera oraz Chrome. Poza blokowaniem reklam (w tym: reklam video, wyskakujących okienek, itp.) i rzekomym przyspieszeniem załadowania stron internetowych bez uciążliwych animacji, oferuje również ochronę przed malware i phishingiem, zapobiega instalacji spyware/adware oraz chroni prywatność użytkownika przez blokowanie systemów śledzących poczynania użytkownika w sieci.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Adguard jest dodatkiem wymagającym mniej pamięci niż znany AdBlock Plus. Sam producent chwali się, że filtry śledzenia, których używa aplikacja mają więcej pozycji niż Disconnect oraz Ghostery. Główny temat na forum:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

.

Bitdefender TrafficLight
Dodatek oznaczony logiem Bitdefender również znajduje zastosowanie w ochronie przed złośliwym oprogramowaniem już na poziomie przeglądarki internetowej. Posiada dużą bazę filtrów malware, chroni przed atakami phishingowymi.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Kolega KaMiL przedstawił już dodatek na forum, więc zachęcam do lektury:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


5.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Mimo tego, że w tekście pojawiają się propozycje darmowych rozwiązań, nie mogłem się oprzeć przed wzmianką o naszym rodzimym produkcie - SpyShelter Premium (oraz Free) i SpyShelter Firewall. Oprogramowanie to po niedługim czasie egzystencji na rynku zabezpieczeń zostało docenione przez wielu użytkowników na całym świecie.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Źródło:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


W skład programu w wersji premium wchodzą moduły takiej jak System Protection, Anti-Key/Anti-Screen/Anti-Clipboard/Anti-Kernel/Anti-Webcam/Anti-Sound/Anti-Network spy oraz Keystroke Encryption, więc jak widać obszary ochrony są bardzo szerokie.

Myślę, że najlepszym sposobem na przedstawienie programu będzie odwołanie do

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

dotyczącej wersji Premium oraz

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

o wersji Firewall.

Bazowe konfiguracje AV
W schemacie doboru oprogramowania zabezpieczającego należy mieć pojęcie o sprzęcie użytkownika oraz o jego potrzebach. Nie od dzisiaj wiadomo, że sporo osób nie korzysta z oprogramowania antywirusowego i mimo wszystko ich system nie jest zainfekowany. Są też osoby, które korzystają z płatnych pakietów Internet Security, a jednak potrafią doprowadzić do poważnych infekcji, bo przecież nawet najdroższe oprogramowanie nie jest nieomylne. Poniżej przedstawiam pomysły na bazową ochronę komputera.

Microsoft:
Nie chodzi o program antyspyware, który poznaliśmy wraz z systemem Windows Vista, a o zintegrowaną z systemami Windows 8+ usługę antymalware. Oprogramowanie zabezpieczające Windows Defender w systemach Windows 8+ jest domyślnie włączone. Przeznaczone szczególnie dla osób świadomych i niewymagających dodatkowych niż niewiele oferowanych w programie funkcji.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Źródło:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Bazę w przypadku systemu Windows 7 stanowi Microsoft Security Essentials. Program w bardzo wielu przypadkach wystarcza do podstawowych zastosowań komputera oraz Internetu. Windows Defender raczej nie jest odczuwalny podczas pracy, chociaż czasami lubi pochłonąć trochę pamięci operacyjnej. Dobrze nie mieć styczności ze skomplikowanymi infekcjami, ponieważ skanowanie, a szczególnie dezynfekcja potrafią trwać i trwać... Nie piszę tego złośliwie - naprawdę można korzystać z oprogramowania antywirusowego i nie mieć styczności ze złośliwym oprogramowaniem Wink

To dobre miejsce na zachęcenie do przeczytania wpisów

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

oraz

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Całkiem niedawno ukazała się nowa wersja cenionej przez internautów aplikacji Panda Free, która według informacji przedstawionych w temacie

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

jest aktualnie chyba najlżejszym programem antywirusowym działającym w chmurze. Na bazie Pandy Cloud Free powstała nowa wersja programu oznaczona numerem 15.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Materiał własny; instalacja oprogramowania Panda Cloud 3.0

Poza podstawową ochroną systemu przed dużą maścią złośliwego oprogramowania w czasie rzeczywistym (również dzięki analizie behawioralnej), Panda Cloud umożliwia również zaszczepienie dysków przenośnych, skanowanie na żądanie, konfigurację skanowania archiwów, czy wgląd w aktywne w pamięci procesy.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Cytat:A great choice for those who want an antivirus that just quietly does its job.
PC MAG (lipiec 2013)

Jak wspominałem wcześniej Bitdefender Free jest produktem nowym, a jednak od ostatniego kwartału producent nie wprowadził żadnych zmian i ulepszeń w programie. Znanymi błędami jest między innymi automatyczne zamykanie się procesu odpowiadającego za graficzny interfejs programu, ale z obserwacji i informacji znalezionych w sieci, nie oznacza to wyłączenia ochrony, więc pliki rozpoznawane przez skaner jako niebezpieczne są nadal blokowane. Doświadczenie pozwala mi stwierdzić, że Bitdefender Free jest o wiele lżejszy dla systemu od oprogramowania avast! Free oraz płatnej już wersji ESET Smart Security. Rozumiem, że to porównanie jest mało sensowne w rozpatrywanym aspekcie, ale czasami może być dla kogoś przydatne.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Źródło:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Sporym plusem dla programu jest to, że nie wprowadza żadnych reklam i propozycji zakupu płatnej wersji produktu, co de facto przy darmowych, okrojonych z niektórych funkcji programach zabezpieczających jest bardzo często stosowanym zabiegiem. Po instalacji zalecane jest zalogowanie się do usługi za pomocą wcześniej utworzonego konta

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

. Głowna dyskusja na forum toczy się

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

.

EDIT [23.09.2015]: Bitdefender w wersji Free nie jest już rozwijany. W gruncie rzeczy był rozwijany bardzo krótko. Bazy sygnatur nadal się aktualizują, ale nie poprawiono sporej ilości zgłoszonych błędów. Szkoda, bo program miał dobry start i zakładam, że przyniósłby producentowi wiele korzyści...

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Opinie, pytania, odpowiedzi i informacje na temat programu rozwijanego przez chińskiego producenta Qihoo można znaleźć w temacie

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

. Mówiąc skrótowo jest to program, który mimo posiadania kilku silników skanujących (360 TS: 360 Cloud Engine, QVMII, Avira, Bitdefender), wcale nie obciąża systemu w zauważalny sposób.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Źródło:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Od lutego ukazało się już 7 wersji programu z czego piąta była finalną wersją 3.0 (początek maja), a następnie 4.0 (koniec maja). Wnioskiem jest więc to, że program rozwija się bardzo dynamicznie i jak najbardziej warto sprawdzić jego działanie, a tym bardziej porównać je na tle produktów konkurencji (nieraz płatnych).

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

- Maj 2014 (

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

).

EDIT [23.09.2015]: Przez ostatnich kilka miesięcy program dał się poznać z różnych stron, ale pewnie najbardziej poruszająca informacja była związana z oszustwami chińskiej firmy - do testów oprogramowania zabezpieczającego Qihoo dostarczyło zmodyfikowane wersje swoich produktów, co zniekształciło wyniki detekcji (oczywiście na plus dla 360). Gdybym tworzył ten wpis jeszcze kilka miesięcy temu, to na pewno nie uwzględniłbym tego oprogramowania.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Sporo zmian względem poprzedniej darmowej wersji... Aktualnie Avira Free dysponuje zaawansowaną ochroną wspieraną chmurą Avira Protection Cloud, dodatkiem pozwalającym filtrować wyniki wyszukiwania w przeglądarkach Firefox oraz Chrome (Website Safety Advisor), modułem AntiAd/AntiSpyware oraz funkcją pozwalającą przeciwdziałać śledzeniu zachowań podczas przeglądania sieci (Browser Tracking Blocker).

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Źródło:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Przed publikacją tego tematu postanowiłem sprawdzić jak powyższe zmiany mają się w praktyce i jak Avira współpracuje z systemem Windows 7 Home Premium x64. Do nowości nie należy na pewno to, że mimo tego jaką popularnością program cieszył się niegdyś w Polsce, dalej nie mamy tłumaczenia. Nigdy na to nie narzekałem, bo uważam, że jeśli ktoś potrafi zainstalować program antywirusowy, to w razie potrzeby potrafi skorzystać też ze słownika. Pobierany podczas procesu instalacji plik ma aż około 130 MB (warto o tym wiedzieć jeśli ktoś korzysta z Internetu mobilnie), a sam proces instalacji przebiega szybko.

Podstawowy interfejs zarządzania programem wygląda teraz bardzo nowocześnie i... "Flat"? Jak dla mnie OK mimo tego, że nie rozumiem idei informowania o statusie ochrony w dodatkowym oknie między kliknięciem w ikonę w zasobniku systemowym, a uruchomieniem głównego GUI. Z reguły jeśli coś jest nie tak, to użytkownik wie o tym dzięki komunikatom i "innej" ikonce tray''a (w tym przypadku parasol byłby złożony). Podczas kilkudniowej przygody z programem (korzystając z opcji smart extensions przy ochronie real-time), zdecydowanie czuję, że program działa "lokalnie" i niezaprzeczalnie nawet aktualizacja systemu Windows 7 trwa sporo dłużej niż bez AV. Opcja SE nie jest jednak domyślnie włączona - domyślnie program korzysta z file extension list, ale zdecydowałem (być może błędnie), że SE będzie bardziej optymalna.

EDYCJA: Zdecydowanie warto mieć na uwadze monit zachęcający do aktualizacji programu, który w istocie istaluje jedynie AOE oraz komunikat dotyczący płatnej wersji oprogramowania Avira:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Mam nadzieję, że każdy zapomniał już o odtwarzaczu muzyki avast w wersji 4.8, bo wersja 5.0 wprowadziła ogrom udoskonaleń - głównie z modyfikacją interfejsu użytkownika, która była już chyba konieczna. Do najciekawszych zmian wprowadzonych w nowych wersjach zaliczyć można na pewno strumieniowe aktualizacje baz sygnatur w oparciu o chmurę. Znaczy to, że aktualizacje są rozsyłane przez serwery avast! i docierają do aplikacji użytkowników niemalże w momencie ich publikacji (aplikacja kliencka nie musi sprawdzać dostępności aktualizacji wg harmonogramu aktualizacji).

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Źródło:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Do zalet programu należy dostosowanie instalacji, dzięki któremu użytkownik nie musi instalować funkcjonalności, z których nie ma zamiaru korzystać oraz dość szerokie spektrum konfiguracji ustawień programu.

Zapraszam również do przeczytania ciekawego artykułu dotyczącego jednej z płatnych funkcjonalności -

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

.

Podsumowanie
W tekście skupiłem się jedynie na kilku rozwiązaniach, z którymi miałem/mam bezpośrednią styczność (poza 360 Total Security). W dalszym ciągu nikogo nie zniechęcam do kupowania pakietów AV/IS. Przeciwnie - przedstawiłem pokrótce darmowe alternatywy, ich ewentualne wady i zalety w celu zachęcenia do ich testowania. Wszystkie decyzje powinny być poprzedzone doświadczeniami - jeśli nie mogą to być doświadczenia własne, to czytajcie, czytajcie i jeszcze raz czytajcie. Jeśli nie macie na to czasu albo ochoty, to zainstalujecie aplikację, która będzie pracowała "za Was" - znaczy to, że będzie ona działać niemalże w pełni automatycznie. Pamiętajcie też, że wszystkie odniesienia do testów mają wartość jedynie poglądową i nie wszyscy jesteśmy ich zwolennikami. Nie stanowią największego i najważniejszego wyznacznika naszych potrzeb, ale... fajnie, że ktoś ma czas na tworzenie testów i ich publikację Wink

Poza wyżej wymienionymi bazowymi propozycjami ochrony, w skład każdego zestawu może wchodzić oprogramowanie SpyShelter i omawiane wcześniej narzędzia:

1. Enhanced Mitigation Experience Toolkit (EMET) - opcjonalnie, jeśli nie występują problemy z oprogramowaniem
2. User Account Control (UAC)
3. MCShield
4. Zapora sieciowa
5. Wybrane dodatki do przeglądarek

Reasumując... Jeśli użytkownik oczekuje lekkości działania programu (a jest tak coraz częściej), to bezsprzecznie powinien rozważyć instalację programów oznaczonych logotypem Panda oraz Bitdefender.

Informacje dodatkowe
Jeśli nie jesteście przekonani, czy programy o których myślicie w pełni pokryją się z Waszymi oczekiwania lub macie jakiekolwiek pytania dotyczące poszczególnych produktów, to zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w dyskusjach w dziale

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

. Poruszane tematy dotyczą również aspektów działania poszczególnych produktów i możecie dowiedzieć się na przykład, że Adblock Plus i Adguard to dodatki, których funkcjonalności mogą się dublować. Dodatek Avira Browser Safety również blokuje elementy śledzące na stronach internetowych, a instalacja dodatku TrafficLight nie jest konieczna podczas korzystania z Bitdefender Free AV. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku EMET oraz Malwarebytes Anti-Exploit oraz np. Disconnect i Ghostery. Zawsze przed instalacją określonego programu/dodatku warto zapoznać się z obszarami jego działania. Pozwala to zwiększyć wydajność pracy (wykluczenie funkcji wykonujących te same operacje w systemie) i zapobiec poważnym konfliktom oprogramowania, które mogą nawet unieruchomić system. Szczególnie widoczne to jest kiedy użytkownik świadomie lub nieświadomie instaluje na swoim komputerze drugi program antywirusowy, działający w czasie rzeczywistym. Świetnym przykładem jest doinstalowanie AVG Free do avast! Free w Windows XP.

Pamiętajcie też, że czas to pieniądz, a informacja to i czas i pieniądz. Cennym elementem zabezpieczenia danych jest backup, więc zapoznajcie się również z tematami w dziale

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

.

To oczywiście nie wszystkie możliwe scenariusze zabezpieczenia systemu - bardziej techniczne spojrzenie na zagrożenia i wielowarstwowy model zabezpieczenia systemów operacyjnych Microsoft znajdziecie w temacie

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Kiedyś, gdy niewiele wiedziałem o komputerach dostał mi się z lapkiem właśnie antywirus McAfee. Był jak zawalidroga w postaci traktora na drodze. Po dwóch miesiącach darmowa Avira, to była prawdziwa ulga.
Bardzo dużo pracy włożyłeś w ten tekst. Podziwiam.
Bardzo dużo pracy i czasu w ten artykuł poświęciłeś, więc należy ci się 10 plusów, ale można dać tylko po jednym. Wink
Świetna Robota Nikita
Dobry i zarazem fajnie czytający się artykuł, wprowadzający i pokazujący, na co składa się nasza ochrona komputera.
Super wielki plus.
Baaaardzo ładnie...świetny artykuł i duży plus za całokształt Smile
Brawo Nikita, świetny tekst!Smile
Bardzo przyjemnie się czyta ! Brawo !
Tak swoja drogą moderatorzy dla mnie to powinno być albo podwieszone w tym dziale lub wrzucone do działu artykuły, by nie znikło nam w gąszczu pytań odnośnie jaki zestaw wybrać, a nóż widelec początkującemu może się przydać to, to taka moja mała sugestia.
dolar444 napisał(a):Tak swoja drogą moderatorzy dla mnie to powinno być albo podwieszone w tym dziale lub wrzucone do działu artykuły, by nie znikło nam w gąszczu pytań odnośnie jaki zestaw wybrać, a nóż widelec początkującemu może się przydać to, to taka moja mała sugestia.
Gotowe.
Minęło kilka miesięcy od mojego wpisu i tutaj chciałbym podkreślić kilka kwestii. Przede wszystkim - odsunąłem Avirę Free poza pierwszy plan w doborze darmowych rozwiązań zabezpieczających. Szczegółowe informacje można znaleźć w temacie przeznaczonym właśnie nowej Avirze:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

.

Aktualnie (od czasu do czasu) odpalam Windows 7 HP x64 i z ciekawości sprawdzam jak ma się oprogramowanie

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

. Ma się chyba całkiem ok. Myśląc przez chwilę nad rozwinięciem tematu "bazowych zestawów zabezpieczających", stwierdziłem, że nie będę nadmieniał o Baidu, bo jest to produkt dobry, ale... mimo wszystko mało "czytelny" (難以辨認). I wciąż pozostaje chiński Wink

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Do czego zmierzam... Program całkiem śmiało może być rozpatrywany jako uzupełnienie wszystkich wcześniej wymienionych mechanizmów (EMET, UAC, Firewall) i warto dodać, że posiada dość dobrze (takie odniosłem wrażenie) zaprojektowany moduł ochrony portów USB. W niektórych więc przypadkach może nie ma potrzeby korzystania z MCShield?

W kwestiach ogólnych zapraszam do

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

, a jeśli ktoś ma ochotę porównać Baidu do programów, które gościły we wcześniejszej części wpisu - zapraszam do dyskusji tutaj.

Jacenty



Brawo, jak zwykle profesjonalnie zrobiony artykuł.

Pozdrawiam Smile

Jacenty
Gdybym nie miał opłaconego ESS na pewno miałbym albo Baidu albo 360 IS. Ciekawi mnie jedno Panowie: co oni z tego maja że nam udostępniają i ciagle rozwijają swoje produkty. Pytam o te dwa bo inne maja opcję bezpłatne po to żeby zachęcić użytkownika do zakupu płatnych w przyszłości-ale te dwa nie mają więc nie zarabiają na nas. No chyba że sprzedaż anonimowych danych wchodzi w gre.
Qihoo i Baidu to dwaj chińscy giganci usług IT specjalizujący się nie tylko w zabezpieczeniach (współpraca ze światowymi gigantami typu Google, rządem chińskim, instytucjami z różnych państw na świecie...Baidu od lat rozwija swoją regionalną przeglądarkę i wyszukiwarkę "Baidu", która tam na tamtym rynku jest popularniejsza od Google). To są ogromne pieniądze z różnych źródeł, więc dają pewnie coś i za free dla użytkowników.
nikita jesteś wielkim człowiekiem.Dzięki
Cytat:SpyShelter Premium (oraz Free - darmowa, okrojona wersja przeznaczona dla systemów x86)

SpyShelter Free jest już kompatybilny z 64-bit Smile
(24.02.2016, 17:13)Miszel03 napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

SpyShelter Free jest już kompatybilny z 64-bit

Dzięki, usuwam ten fragment.