SafeGroup

Pełna wersja: jaki antywirus na slaby pecet
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
System operacyjny:
windows xp pro sp3


Zastosowanie:
internet


Specyfikacja komputera (opcjonalne):
512 ram intel pentium 4 geforce 6600
No tu jest trudniej, bo XP już jest poza oficjalnym wsparciem producenta i nie należy liczyć na łatanie wciąż wykrywanych w nim luk (łącznie z tymi w IE)...inaczej sprawa się ma z aplikacjami podatnymi jak Java, Flash Player czy Adobe Reader czy inne jak odtwarzacze multimediów, bo te są na bieżąco aktualizowane (z wyłączeniem wsparcia Javy...jej najnowsza wersja XP oficjalnie nie wspiera i zawsze będzie wskazywana jako nieaktualna). Dlatego...i ze względów na posiadane możliwości techniczne komputera (RAM na przykład) nie polecę Ci żadnego AV, ponieważ nie zapewni ochrony i tak, a zużyje sporo z i tak za małych zasobów, a poradzę skupić się na
- ochronie przed podatnościami (anti-exploit)
- kontrolą połączeń sieciowych (zapora)
- restrykcjami dla aplikacji (obniżanie uprawnień i blokowanie aplikacji spoza listy zaufanych)
- izolowanie podatnych aplikacji (Sandboxie i podobne)
- oraz na pewno kopia systemu
- dodatkowo ochrona przeglądarki i prywatności za pomocą odpowiednich dodatków typu NoScript, Adblock, Ghostery i podobne
- skanery na żądanie np. MBAM, EEK, czy Crystal Security
Na bazie takiego schematu można budować tyle różnych wariantów, że trudno je wymienić, ale na pewno muszą być wsparte dużą dozą rozsądku i roztropności zwłaszcza, że mówisz o bankowości online czyli o swoich pieniądzach Smile
Przeczytaj może te artykuły...to wcale nie autoreklama Smile...dadzą Ci szerszy obraz na bezpieczeństwo XP

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

A ja uważam ,że na słabszy sprzęt spokojnie można insalować programy typu Weebroot, Bitdefender Free , czy Panda Free , a nawet i Norton nie powinien za bardzo przeszkadzać Wink , wedle uznania, bo każdy z tych AV zapewnia wystarczającą ochronę przed malware.

Konto usunięte

BitDefender Free potrafi wziac 300 MB pamięci. To dużo biorąc pod uwagę, że cały kompleks ma jej ledwie 512 MB

Wysłane z telefonu
Ja polecam Avasta Free Antivirus, MBAM ni i MBAM anti exploit pus jakaś dobra zapora np Online Armor Free
Arkovianin napisał(a):Ja polecam Avasta Free Antivirus, MBAM ni i MBAM anti exploit pus jakaś dobra zapora np Online Armor Free

na 512MB ramu ??
To żeś dał teraz do wiwatu.
Quihoo Total Security, mało ramu zjada, przeglądarkę Operę/Chromium wrzucasz do piaskownicy w Quihoo do tego Emet, dokup ramu 512mb ddr to jakies 20PLN.

Okresowo skan MBAM/Emsi KIT
Jak tylko internet to może jakieś lekkie distro linuxa ?
Moja propozycja to:
- Firefox + Adfender + NoScript
- skaner na żądanie MBAM Free, HitmanPro
- Appguard / NoVirusThanks EXE Radar Pro (opcjonalnie)
AV na taki sprzęt będą za ciężkie.

Mimo wszystko jednak dla takich zastosowań proponuje linuksa, najlepiej dystrybucje z LXDE typu Lubuntu.
Za słaby komp na antywira. Poczytaj o przegladarce SafePay od BitDefendera + konto z ograniczonymi uprawnieniami + czsami skan jakims skanerem online.W innej przegladarce np. w firefoxie dodatek NoScript. Tak chyba najprosciej.
Co do antywirusa, to możesz spróbować Avira AntiVir free, bez Web Protection i Online Essentials.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Plus coś z zestawu zaproponowanego przez Wokulskiego (np. AppGuard jest lekki);
może jeszcze jakiś firewall starszego typu (np. Kerio).
dolar444 napisał(a):
Arkovianin napisał(a):Ja polecam Avasta Free Antivirus, MBAM ni i MBAM anti exploit pus jakaś dobra zapora np Online Armor Free

na 512MB ramu ??
To żeś dał teraz do wiwatu.

Spokojnie da radę
MBAM mocno obciąża RAM; u mnie na takim samym OS jest w tym momencie ok. 166 MB.
Nałożyć restrykcje LUA i SRP i wyjdziesz lepiej niż z jakimkolwiek AV tym bardziej że masz tylko 512 ram do dyspozycji
dodatkowo jak powyżej jakiś lekki soft co wprowadza piaskownice/wirtualizacje lub nakłada dodatkowe restrykcje.

Jeśli przyjdzie potrzeba użycia AV obejdzie sie bez instalacji, można użyć antywirusa z bootowalnej płyty np Aviry.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Sugerowane programy w tej sytuacji
Sandboxie "Piaskownica"(Darmowy/płatny)
AppGuard "Restrykcje"(płatny)
ExE Radar Pro "Behavior"(Płatny)
WinPatrol monitor usług systemu, bibliotek, rejestru itp (Darmowy/Płatny)
Malwarebytes: Dodatkowy skaner przed szkodnikami(Darmowy/Płatny)
Look ''n'' Stop: "zapora" (trzeba ręcznie sporo rzeczy poustawiać)
Clonezilla "Bakup" kopia zapasowa systemu zeby nie tzreba było instalować i konfigurować na nowo.

Możesz wzmocnić swoją Zapore dodając czarną liste witryn do pliku hosts

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Do przeglądarki dodać jakiś bloker reklam i innych skryptów/wyzwalaczy żeby obniżyć ryzyko infekcji.
Np Firefox z dodatkami
Adblock Plus, Flashblock, NoScript orazRequestPolicy

Menadźer haseł KeePass + KeeFox

Ewentualnie poszukać dodatkowych informacji na stronach.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Arkovianin napisał(a):Spokojnie da radę
Nie chodzi o to, żeby dało radę, tylko o to, żeby zostało trochę zasobów sprzętowych (czyt. pamięć) do komfortowej pracy z komputerem.

Jeśli antywirus miałby być koniecznie zainstalowany, to może Panda Free? Z mojej strony również odradzam korzystanie z modelu ochrony, który jest oparty o AV. Zabezpieczenie przede wszystkim przeglądarek oraz portów USB i tak jak pisał ichito - ograniczenia/piach, anti-exploit. W zaporach wybór jest dość mocno ograniczony, OA nie należy (lub nie należał 1-2 lata temu) do oprogramowania lekkiego, ale przyznaję, że na XP z 512 MB RAM mojej dziewczyny dało się z nim pracować i to bez większych "lagów". Tyle, że bez Avasta.

wojek napisał(a):MBAM mocno obciąża RAM; u mnie na takim samym OS jest w tym momencie ok. 166 MB.
MBAM raczej tylko na żądanie, wersja real-time chyba nie będzie wchodziła w grę.
Ja bym nie stawiał żadnego antywirusa w czasie rzeczywistym na tak słabej maszynie,
a skupił sie na ograniczeniu i i nałożeniu restrykcji tak żeby system z góry wiedział co ma robić a czego nie a nie odpalać wszystko w tle z automatu. Na tle "Aplikacji x" z rzekomymi prawami administratora.
Restrykcje i ograniczenia przede wszystkim. Piaskownica w takim układzie to moim zdaniem praktycznie podstawa, podobnie jak wirtualizacja (choć tu zdania bywają podzielone).
Jeśli koniecznie musi być AV to Panda lub Webroot - oparte na chmurze i naprawdę lekkie dla zasobów.
Kwestię zapory można częściowo przynajmniej rozwiązać wykorzystując mniej lub bardziej rozbudowane opcje FW w routerze (jeżeli on takowe posiada i jeśli komputer łączy się z siecią za jego pośrednictwem).