SafeGroup

Pełna wersja: Darmowa, dobra ochrona
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
System operacyjny:
Windows 7 64 Bit


Zastosowanie:
Komputera używam do logowania do konta bankowego, stron typu allegro, no i ewentualnie przeglądanie informacji sportowych


Specyfikacja komputera (opcjonalne):

Nie ukrywam, że mam "trochę oleju w głowie" i to według mojej oceny jest połowa sukcesu w korzystaniu z komputera, a tym bardziej z Internetu. Szukam darmowego zabezpieczenia, które będzie skuteczne i lekkie, nie będzie mi spowalniać otwierania stron. Nie jestem "kamikadze" i nie ściągam piratów z neta, nie bawię się w żadne podejrzane torrentowanie itp. więc wydaje mi się, że darmowa ochrona będzie odpowiednim rozwiązaniem. Dlatego podkreślam i proszę o radę, jaki zestaw firewall + antywirus wybrać, który - jak pisałem - będzie lekki dla kompa, a przede wszystkim lekki dla otwieranych stron Smile

Jacenty

Microsoft Security Essentials+Zapora Widowsa+EMET+scaner na zadanie, MBAM lub inny(np. ArcaBit Online Scan) EEK lub HitmanPro. Do tego odpowiednie zabezpieczenie przegladarki i powinno na twoje potrzeby wystarczyc.
Autorze chcesz coś lekkiego, to może zrezygnuje z antywirusa.
Zaproponuje ci coś takiego.
Firewall Online Armor, coś co jest rozbudowane fajnie i ma HIPS w sobie. Do tego Skanery na żądanie mus, coś pokroju Malwarebytes Anti Malware, do tego HitmanPro można też dołożyć coś online czyli Eset Scaner Online, czy tez wspomniany Emsisoft Emergency Kit. Teraz cos jeszcze do uszczelnienia, można postawić na EMET ale też czy HitmanPro Alert 2 z CyproGuard(

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

) poszukaj jest kilka wątków u nas na forum, albo też można zamiast tego dołożyć Malwarebytes Anti Exploit.
Do przeglądarki tu można tego trochę i ciut ciut wymienić. Ja standardowo Bitdefender Trafficlight, Dalej AdBlock, czy AdGuard tylko z funkcja blokowania reklam. Popatrz w temacie przyklejonym w tym dziale, jest wymienione sporo tego przez kolege nikita.
Coś lekkiego to Zapora + HIPS: Online Armor
Piaskownica dla przeglądarki: Sandboxie
Dodatki do przeglądarki Firefox NoScript + RequestPolicy / FlashBlock oraz Adblock Plus (Filtry: EasyList+PrivacyList, Malware Domains)
Dodatkowy skaner: Mbam
antywirus skanujesz system z bootcd
Avira:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Kaspersky:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Do tego Backup Systemu: EASEUS Todo, Macrium Reflect lub inny.
CIS
Właśnie wybrałem Online Armor Free + Bitdefender AV Free i jest dobrze Smile Dziękuję za rady
Skoro wybrałeś OA, to jedna rada zwiększająca bezpieczeństwo systemu i nie kosztująca nic poza wstępnym ustawieniem
- na liście procesów wykrytych przez OA znajdź nazwy procesów przeglądarek internetowych (iexplore.exe, firefox.exe, itp), przeglądarek i odtwarzaczy multimedialnych (łącznie z Windows Media Player), przeglądarek PDF i programów do edycji dokumentów (Excel, Word, Power Point i ich odpowiedników od innych producentów)
- każdy taki proces podświetl a następnie na dole okna zapory włącz funkcję Run Safer czyli uruchamianie tych aplikacji z ograniczonymi uprawnieniami...teraz nazwa na iście będzie wyświetlana na jaskrawym turkusowym (zielonym??) tle, a sama aplikacja będzie miała podobnego koloru obwódkę wokół swojego okna.
Może tylko dodam, że do trybu RunSafer (RS) nie da się dodać Acrobat Readera, który używa swojej
własnej piaskownicy:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Co za tym idzie, nie da się uruchomić/otworzyć pliku PDF przy pomocy Acrobat Readera
z poziomu przeglądarki (lub innego programu, np. pocztowego), gdy Acrobat Reader nie jest w trybie RS,
ale jest w nim przeglądarka (lub ten inny program).

Inne czytniki PDF raczej dają się uruchomić w trybie RS, ale to trzeba wypróbować samemu.

Niekiedy współdziałanie programów zabezpieczających wymaga zadeklarowania programu
jako zaufanego (co nie kłóci się z trybem RS); trzeba to przetestować samemu w razie problemów.
Mam jeszcze pytanie, czy np. PC Tools Firewall Plus nie będzie lżejszym, choć równie dobry firewallem? Choć nie jest rozwijany.
Jest wg mnie średnim Firewallem, ja Tobie polecam mimo wszystko zmianę również antywirusa na Avasta, jest na prawdę lekki no i oczywiście OA

Apocalypse

Wg. Mnie nie ma sensu bawic sie z Pc Toolsami. Firewall w Win 7 jest wystarczajaco dobry. Szkoda ze nie sprobowales Cisa. Dla mnie to numer jeden i lekki i 64 bitowy.
Adobe Reader ma swoją piaskownicę, to fakt, ale dopiero od wersji 10, a choć jest to duży postęp, to i tak w tym mechanizmie co jakiś czas ktoś znajduje luki i sposoby obejścia. Zwracam na to uwagę, ponieważ ludzie często maja na maszynach wersje 7 i 8 nawet, bo są po prostu dużo lżejsze, choć niestety mniej bezpieczne. Wniosek - AR z piaskownicą, ale bez zaufania, a najlepiej programy alternatywne do przeglądania PDF, a tych jest sporo i raczej działają bez konfliktów z trybem ograniczonym w OA.
PC Toolsy...zapora mało znana tak naprawdę albo może bardziej mało popularna, gdzieś ktoś zgłaszał jakieś jej błędy (chyba Picasso na Fixitach miała zastrzeżenia, ale nie pamiętam jakie)...u mnie pracowała sobie i nie powiem lubiłem tę zaporę. Na pozór jest prosta i nieskomplikowana, ale ma w sobie ustawienia bardzo zaawansowane też i jeśli ktoś chce i umie, to może się wykazać inwencją. Nie jest zasobożerna, ma moduł ochrony proaktywnej z funkcjami edycji ustawień zaawansowanych...tak że tylko próbować Smile
Arkovianin napisał(a):[...]ja Tobie polecam mimo wszystko zmianę również antywirusa na Avasta, jest na prawdę lekki[...]
Tylko instalacja do spersonalizowania, można wywalić w zasadzie wszystko ze środkowej kolumny instalacji użytkownika. Poczta (z modułów głównych) - w zależności od potrzeb. I Adguard do przegladarki Smile
nikita napisał(a):
Arkovianin napisał(a):[...]ja Tobie polecam mimo wszystko zmianę również antywirusa na Avasta, jest na prawdę lekki[...]
Tylko instalacja do spersonalizowania, można wywalić w zasadzie wszystko ze środkowej kolumny instalacji użytkownika. Poczta (z modułów głównych) - w zależności od potrzeb. I Adguard do przegladarki Smile

Pytanie czy ochrona poczty w Avascie to tylko wyłącznie ochrona Outlooka? No bo jeśli tak to ja też to wywalę
maximuss81x napisał(a):Właśnie wybrałem Online Armor Free + Bitdefender AV Free i jest dobrze Smile Dziękuję za rady
Solidny wybór. A do przeglądania internetu wypróbuj Sandboxie.