SafeGroup

Pełna wersja: Instalacja linuxa
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
pomoże mi jakaś dobra duszyczka zainstalować linuxa (fedora11 live) utknołemprzy wyborze dysków co bym nie zrobił jest źle system ma być na sdb1

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

przy Ubuntu nie ma takiego problemu Grin
ubuntu jakieś brzydkie jest Tongue fedora też po zainstalowaniu jest po polsku

temat do kasacji bo jednak jakieś dziwne to jest i dam sobie z tym spokuj

adam_993

Mogłeś poczekać! Czemu próbujesz zainstalować Release Candidate Fedory 11? I to jeszcze KDE...
W czasie logowania mogłeś wybrać język. Miałbyś po polsku.
Co do instalacji, tak na przyszłość:
Wybierasz dysk i opcję. A zresztą

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

tu jest o Fedorze mój artykuł i rezerwacja o OpenSuSE.
języka nigdzie zmienić nie można albo ja nigdzie tej opcji nie widziałem 11 bawiłem się trochę na wirtualu i wszystko dobrze działało
co do tego wyboru dysku to u mnie nie taka łatwa sprawa prawie zawsze w tym momencie są problemy kiedyś nawet koleś który używa linuxa od lat się u mnie na tym wyłożył i nie dał rady postawić systemu jedynym linuxem który u mnie się zainstalował w miare normalnie była zeszłoroczna mandriva ta nowa też już nie idzie no i ubuntu z instalacji z wewnątrz windowsa też da się zainstalować ale nie chce żadnych wirtualnych dysków tylko normalnie ma być Tongue

adam_993

Skoro chcesz rawhide... do premiery zostało kilka dni. Instalujesz na własną odpowiedzialność. Powiedz coś o dyskach (partycje, jak chcesz sobie ustawić, który dysk jest master i na którym jest Windows).

Nie używałem Fedory z KDE (KDE jest dodatkowe i nie jest w pełni "lubiane" przez Fedorę) ale w GNOME na dole można było wybrać układ klawiatury i język w oknie logowania do systemu Live.
nie mam master wygląda to tak

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


windowsy mam na g (7) i e (xp) bootloader jest na c była jeszcze vista na dale wczoraj ją popsułem i w to miejsce chciałem linuxa

adam_993

Tak to jest, jak się ma duuże dyski i nie ma się koncepcji na podział.
Masz tak pomieszane, że aż mi się w głowie kręci.


A tak właściwie to uporządkowałbym całą strukturę i umieścił Windows na pierwszych partycjach dysków. Wtedy będzie pewność, że się uruchomią.
Wtedy miałbyś rozruchową na sda1 (czyli pierwsza z Windows na pierwszym dysku) i 7 na sdb1 ) sda i sdb no nazwy dysków w Linuksach.
Zord co jak co ale takiego zamieszania z partycjami dawno nie widzialem Wink
może kiedyś coś zrobie z tymi dyskami ale nie za bardzo mi się nie chce windowsom to nie przeszkadza Tongue

adam_993

Że Ci działają Windowsy. Hm... nie powinny. Ja mam coś takiego:
Kod:
Disk /dev/sda: 160.0 GB, 160041885696 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 19457 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x56775c4e

Device BootStart EndBlocks IdSystem
/dev/sda1 * 1255020482843+ 7HPFS/NTFS
/dev/sda22551522721503002+ 5Extended
/dev/sda35228 19457 1143024757HPFS/NTFS
/dev/sda525512652819283+82Linux swap / Solaris
/dev/sda62653392710241406 83Linux
/dev/sda73928522710442218+83Linux

I porządek jest.
Jeżeli chciałbyś Fedorę z EXT4 to musiałbyś utworzyć partycję z punktem /boot bo nie wiedzieć czemu deweloperzy Fedory nie uzupełnili Gruba o funkcję uruchamiania systemu z Ext4. Ubuntu 9.04 na ex4 działa.

Zaznaczasz sdb, wybierasz opcję i dokonujesz zmian. Fedorajest po polsku na LiveCD. Jakbyś pobrał z GNOME, to sprawa byłaby oczywista. Skoro wybrałeś sdb1, to sformatuj pierwszą dla niej.
Powiedz coś o sprzęcie.