SafeGroup

Pełna wersja: Android dla laika...spytam, może odpowiedzą?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Zaczynam wątek w temacie niemal zupełnie mi obcym, bo raz że mowa będzie o Androidzie, a dwa że to system do którego mam chyba sporo wątpliwości...zwłaszcza, że Windows Phone jakoś bardziej mi do tej pory podchodził Smile Spytam więc o kilka rzeczy, które przychodzą mi do głowy na teraz...
- mam od kilku dni swój pierwszy smartfon...do tej pory przez "naście" lat preferowałem zwykłe klawiszowe komórki, teraz postanowiłem wziąć byka za rogi i nie powiem czasem czuję, że to dla mnie wyzwanie Smile
- sprawa jest tym bardziej poważna, bo miałem więcej atencji dla WP, a mój telefon to Samsung oczywiście z Androidem...telefon jest służbowy, więc nie za bardzo miałem (w ogóle właściwie nie miałem) wpływu na wybór sprzętu
- wszystko fajnie, ale ten system zakłada, że użytkownik ma konto na Googlach, bo tylko wtedy w pełni skorzysta z możliwości całej platformy (programy, usługi) i już pojawił się problem, bo nie mam takiego konta i nawet "głupiego" dodatku do Chrome nie mogę zainstalować
- no właśnie...poza Chrome jest jeszcze ikonka nazwana "Internet", która również uruchamia przeglądarkę...one się czymś różnią, a jeśli tak to czym?
- i na razie jeszcze jedno pytanie...jak do cholery kopiować tekst, a zwłaszcza adresy internetowe
- i drugie jeszcze, jak dodawać strony do ulubionych?
1. Po prostu Internet to domyślna przeglądarka (tak pamiętam), jest ona mniej użyteczna od Chrome. Funkcjonuje bardzo prosto. Chrome jest bardziej już rozbudowany. Ja preferuję firefox'a na androida.
2. Przytrzymaj  palec na tekście który chcesz skopiować i zaznacz to co chcesz, poszukaj opcji do kopiowania.
3. To zależy jaka przeglądarka, szukaj gwiazdki w przeglądarce. Może być w menu (często przycisk w postaci trzech kresek.

Konto usunięte

(24.08.2015, 07:24)ichito napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

no właśnie...poza Chrome jest jeszcze ikonka nazwana "Internet", która również uruchamia przeglądarkę...one się czymś różnią, a jeśli tak to czym?

Dodam coś jeszcze: ta "Internet" jest łatana przez producenta sprzętu, czyli można przyjąć, że żadnych aktualizacji nie dostaje Wink
Chrome czy też alternatywne wybory instalowane ze sklepu Play (trzeba mieć konto Google aby to robić) pokroju Firefoksa, Dolphina itp. są aktualizowane właśnie za jego pomocą.

Wspominam, bo to istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Dziura w np. WebView dobrze to pokazała.

koxfx

Jako przeglądarke polecam Firefox.
Alternatywa Google Play jest Aptoide.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Apki z Play da się ściągać przez pc.(instalować z karty sd, zaznaczyć instalację z nieznanego źródła)

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Apkmirror też ciekawa strona można bezpośrednio pobierać aplikacje.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Ok...dzięki za sugestie i porady, ale to dopiero początek..pytań Smile
- jaką przeglądarkę wybrać zamiast Chrome?...czytałem wiele pochlebnych opinii o CM Browser, Opera (która?), Firefox, Dolphin, UC Browser, Ghostery Browser...coś jeszcze?
- telefon jest służbowy, więc nie chcę go za bardzo śmiecić i modyfikować, ale czy jest "nieagresywna aplikacja , którą możecie polecić do ochrony smartfona?
- i raz jeszcze pytanie o kopiowanie tekstu (patrz wyżej)

koxfx

Przeglądarki wybieraj z tej listy :
Firefox (najbardziej rozbudowany, można instalować dodatki, polecam ublock i ghostery,)
Opera mini (oszczędzanie transferu, szybsze ładowanie)

Tekst zaznacza się tak:
-przytrzymaj palec na tekście
-pojawi się górna belka, zaznaczony tekst będzie oznaczony innym kolorem
-zakres zaznaczenia tekstu regulują dwa suwaki
Polecam Firefox'a.

Apocalypse

"użytkownik ma konto na Googlach, bo tylko wtedy w pełni skorzysta z możliwości całej platformy "
Tak. Musisz mieć konto żeby skorzystać chociażby ze sklepu Play i instalować aplikacje. Utwórz jakieś fikcyjne jak nie chcesz normalnego ale raczej Ci się przyda bo tel. będą już teraz raczej z Andkiem albo IOSem. WP wymiera.
"no właśnie...poza Chrome jest jeszcze ikonka nazwana "Internet", która również uruchamia przeglądarkę...one się czymś różnią, a jeśli tak to czym?"
Chrome to doinstalowana fabrycznie przeglądarka a ta "internet" to fabryczna Samsungowa. Chroma można wywalić o pobaw się trochę w sklepie Play i zobacz co Ci pasuje. Ja mam np. Dolphina ale FX też jest dobry.
"i drugie jeszcze, jak dodawać strony do ulubionych" - to zależy od przeglądarki. Patrz jak wyżej - wybierz coś dla ludzi. FX, Opera.
"jak do cholery kopiować tekst, a zwłaszcza adresy internetowe" - było już wyżej ale powtórze - przytrzymaj na tekście i się pojawią odpowiednie ikonki.

Teraz jeszcze jedna rzecz. Pewnie nie będziesz robił Roota więc antywirus jest Ci niepotrzebny bo żaden program nie ma dostępu do danych systemowych i każda aplikacja jest uruchamiana w piaskownicy. Wszystkie antywirusy to ściema. Ostatnio jednak Comodo wypuścił nowego Antywira, który tak naprawdę nim nie jest bo skanuje zainstalowane programy ale sam musiałbyś jakiś syfny program zainstalować. Jak chcesz to dorzuć go i przeleć od czasu do czasu, ale jak już utworzysz konto to będziesz raczej aplikacje instalował z Google Play bo tam się też aktualizują. Trudno by było jakiś syf stamtąd ściągnąć.

Ps. Napisz jeszcze jaki masz model tego Samsunga. Może coś podpowiem w sprawie optymalizacji pracy. System nie jest zły tylko trzeba go dobrze poznać i czyścić od czasu do czasu.
Pozdrawiam.
Telefon to Samsung Galaxy Grand Prime...
- doinstalowałem Firefoxa i 2 dodatki: ublock Origin i Bluhell Firewall (ten ostatni, bo byłem nieco zaskoczony, że wersja mobilna była aktualizowana, a na stacjonarne maszyny nie...tak mi się wydaje)
- pobawiłem się ustawieniami, ale żadnych rewolucji tylko drobne ustawienia typu dźwięki, ekran, ikonki
- AV...nie będę instalował, bo takie było założenie...raczej coś do ogarnięcia aplikacji/zasobów, ich właściwości typu np. autostart, bo pogoda i jakieś tam inne dziwne wciąż działają, choć nie jest mi zupełnie potrzebne, żeby pracowały w tle.

Dzięki za info o kopiowaniu Smile

koxfx

Jak wejdziesz w ustawienia, aplikacje, wszystkie to naciskasz na wybraną i możesz ją wyłączyć. (nie zawsze da się)
Zainstaluj Greenify.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Jak bardzo jest przydatna ta aplikacja? Poza tym czy w ogóle jest do kontrolowania mechanizm autostartu aplikacji w Androidzie, bo można zabijać procesy w razie potrzeby, ale lepiej jest chyba kiedy mamy wpływ na to, co pracuje automatycznie i stale w tle.

Apocalypse

(26.08.2015, 09:48)ichito napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Jak bardzo jest przydatna ta aplikacja? Poza tym czy w ogóle jest do kontrolowania mechanizm autostartu aplikacji w Androidzie, bo można zabijać procesy w razie potrzeby, ale lepiej jest chyba kiedy mamy wpływ na to, co pracuje automatycznie i stale w tle.

Masz pewnie Kitkata. Dla mnie nie jest przydatna (s5) bo wybudza ekran i mnie to wpienia ale są ludzie, którzy sobie chwalą.
Greenify jest o tyle dobre, że nie zabija procesów tylko je zamraża. Same zabijanie procesów jest szkodliwe dla Androida i nie powinno się używać aplikacji typu Task Killer

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Ewentualne wpisz w googlach czemu nie używać Task Killera w Androidzie. To że procesy działają w tle to nie ma dużego znaczenia. Najlepiej zainstaluj sobie Greenify i zobacz jak Ci wygodniej. Android ma dość dobry system zarządzania energią i Ramem więc wg. mnie z Greenify dużo nie zyskasz.
System jest zrobiony tak, że jak zaczyna brakować Ramu to sam zabija najmniej używaną aplikacje.

Co do tego co pracuje w tle to proponuje ustawienia -> menadżer aplikacji -> wszystkie i tam powyłączać albo odinstalować co nie trzeba. Samsung pakuje niestety dużo Bloat i trzeba to wywalić. Niektórych aplikacji nie da się nistety odinstalować bez Roota (uprawnień administratora) ale na Twoim miejscu nie bawiłbym się w to.
Tak więc w tej zakładce najlepiej jest powyłączać to co nie jest Ci potrzebne czyli np. Chroma jak nie używasz. Tak wyłączona aplikacja nie będzie się aktualizować i odpalać żadnego procesu w tle.

Jeżeli masz jakieś wątpliwości do czego służy dana aplikacja to albo napisz mi na PRIV albo w tym wątku albo najprościej jest wpisać nazwę w sieci i uznać czy Ci jest potrzebna.
Sprawdź sobie też statystyki zużycia baterii i tam zobacz co żre najbardziej i zacznij od wyłączenia tego co ciągnie baterię (o ile nie jest Ci potrzebne).
Dzięki za info Smile

Apocalypse

(26.08.2015, 11:09)ichito napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Dzięki za info Smile


No problemo.
Pytaj jakby coś...
OK...następne pytanie...a jak jest z wyświetlaniem PDF...konieczna jest jakas dodatkowa wtyczka/aplikacja?...a jeśli tak, to co jest polecane i dobre? Smile

Konto usunięte

Najlepiej Adobe Reader.

Apocalypse

(04.09.2015, 12:44)ichito napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

OK...następne pytanie...a jak jest z wyświetlaniem PDF...konieczna jest jakas dodatkowa wtyczka/aplikacja?...a jeśli tak, to co jest polecane i dobre? Smile

A nie ma nic w systemie? U mnie jest jakiś Polaris, który wyświetla PDFy. Ściągnij najlepiej jakiegoś i zobacz czy nic nie ma w systemie...
Nie wiem, czy to taka uroda Samsunga, ale mam problem z zarządzaniem plikami na telefonie...jak podpinam telefon do laptoka (Vista), to niby mam komunikat, w którym wybieram co chcę zrobić z napędem, ale potem nie wyświetla mi sie on w menadżerze plików...pokaże się w normalnym explorerze systemowym, ale z kolei nie ma tam moich zdjęć juz zrobionych...tu sytuacja pewnie jak w poprzednim klawiszowcu Samsunga, że zgłaszały się 2 dyski - jeden powiedzmy "systemowy", a drugi jako dysk na moje dane (zdjęcia, muzyka, itp)...teraz tego drugiego nie mam.
W efekcie nie mam jak zgrać zdjęć ze smartfona i nie mogę nic na niego wgrać...jak to rozwiązać?

Apocalypse

(10.09.2015, 06:46)ichito napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Nie wiem, czy to taka uroda Samsunga, ale mam problem z zarządzaniem plikami na telefonie...jak podpinam telefon do laptoka (Vista), to niby mam komunikat, w którym wybieram co chcę zrobić z napędem, ale potem nie wyświetla mi sie on w menadżerze plików...pokaże się w normalnym explorerze systemowym, ale z kolei nie ma tam moich zdjęć juz zrobionych...tu sytuacja pewnie jak w poprzednim klawiszowcu Samsunga, że zgłaszały się 2 dyski - jeden powiedzmy "systemowy", a drugi jako dysk na moje dane (zdjęcia, muzyka, itp)...teraz tego drugiego nie mam.
W efekcie nie mam jak zgrać zdjęć ze smartfona i nie mogę nic na niego wgrać...jak to rozwiązać?

Mam też jakieś cuda przy połączeniu Samsunga do Visty.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

 
Spróbuj sobie tego programu. łatwy do ogarnięcia i pozwala przeglądać zawartość telefonu w przeglądarce.
Stron: 1 2 3