SafeGroup

Pełna wersja: Scarware na Dobrychprogramach - Android
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Tytuł krótki, ale dla nieco zorientowanych prawdopodobnie od razu powie wiele...dla mniej zorientowanych i doświadczonych wyjaśnię krótko - scarware to szkodliwe oprogramowanie, które wykorzystując socjotechniki, a w tym przypadku obawę czy nawet strach użytkownika, nakłania do pobrania i zainstalowania niechcianego szkodliwego oprogramowania. Korzyścią z takiego działania dla twórcy szkodnika może być np. ukryta opłata za użytkowanie.
Oczywiście zawsze można się zżymać czy ironizować, że użytkownik sam jest sobie winien i nie jeden raz takie komentarze usłyszałem i czytałem, ale nie mam zamiaru komentować takich ocen. Faktem niezaprzeczalnym jest, że jest to szkodnictwo i próba wymuszenia nieuprawnionego zysku...dla mnie po prostu kradzież.

A teraz pytanie "a co z tym wspólnego ma DP"...a no ma niestety i jest to dla mnie tym bardziej przykre, że traktuję ten portal jako zaufany, choć po wydarzeniach i dyskusjach w sieci w ostatnich latach nie jestem już tak bezkrytyczny (było i u nas kilka razy).
Historia zaczęła się w ostatni weekend i wynikała absolutnie z przypadku...na swoim smartfonie z Androidem użyłem do przeglądania internetu niezbyt lubianego Chrome...wszedłem na stronę DP i zaskoczenie - "masz 4 wirusy" taki baner rzucił się na mnie na głównej stronie. Myślę sobie "jakie wirusy?...i skąd 4??...do cholery nie łażę słuchawką po nieznanych stronach...mam ich raptem 7 w ulubionych, więc kto i dlaczego robi ze mnie idiotę?!" Pomyślałem więc sobie, że sprawdzę czy wchodząc na DP przez Firefox też będę miał tyle szkodników...nie miałem, więc odetchnąłem z ulgą...dalej kombinowałem - może skoro to system Google, to i na domyślnej przeglądarce (klon Chrome) też mnie coś zaskoczy? Zaskoczyło, co mnie nie zaskoczyło...

Aplikacja, którą DP proponowało...lub wciąż proponuje...to McSecure firmy SoftSmart. Program zupełnie mi nieznany i możliwe, że faktycznie robi to, co na jego stronie zostało określone jako jego możliwości. Mnie jednak w tym wszystkim najbardziej zastanowiły w sumie trzy rzeczy:
- że jest sprzedawana w internetowych sklepach z reklamami, a kupujący ma wymierną korzyść z kliknięcia w straszącą użytkownika reklamę

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

- że reputacja tej domeny WOT (Web of Trust ) jest fatalna

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

- i że zapisy w "Regulaminie" korzystania z tego oprogramowania nie pozostawiają wątpliwości, co do jej rzetelności i uczciwości...przykładowe cytaty poniżej
Cytat:§2. Postanowienia ogólne
(...)
Usługa jest dla Użytkownika odpłatna. Użytkownik obciążany jest za każdą otrzymaną od Dostawcy wiadomość SMS MT. Opłata za otrzymanie wiadomości SMS MT od Dostawcy wynosi 5 złotych netto (6,15 złotych brutto) i jest doliczana do rachunku za świadczenie usług telekomunikacyjnych świadczonych przez operatora telekomunikacyjnego, w którego sieci aktywowana jest karta SIM z wykorzystywaniem której Użytkownik korzysta z Usługi.
(...)
§3 Zasady zamawiania i korzystania z Usługi
(...)
  1. W ramach Usługi Użytkownik otrzymuje od Dostawcy przypomnienia, za pośrednictwem SMS MT, o zamówieniu Usługi oraz o jej utrzymywaniu. Wiadomości SMS MT wysyłane są z częstotliwością wskazaną w Załączniku nr 1 do niniejszego Regulaminu. Użytkownik zamawiając Usługę wyraża zgodę na otrzymywanie odpłatnych wiadomości SMS MT w porach i częstotliwościach wynikających z tabeli wskazanej w Załączniku nr 1 do niniejszej Umowy.
  2. Koszt otrzymania przez Użytkownika od Dostawcy jednej wiadomości SMS MT z numeru 60516, w ramach Usługi, wynosi 5 złotych netto (6,15 złotych brutto).

I teraz gwóźdź programu...koszt usługi za miesiąc, która wynika z Załącznika nr 1 do umowy

Cytat:łączna cena brutto za usługę

5zł (6,15zł z VAT) za otrzymaną wiadomość SMS MT. Koszt miesięczny79,95 zł brutto.

Wynika z ilości wiadomości obowiązkowych powiadomień SMS zapisanych w regulaminie usługi - "3 razy w tygodniu poniedziałek, środę i piątek o godzinie 18:00"

Na koniec krótki komentarz...nie prowadzę żadnej krucjaty przeciw znanemu portalowi...uczciwie przyznam, że dał mi wiele przez wiele lat uczestniczenia w jego życiu...był moim przewodnikiem i przyjacielem wręcz. Ale nie zniosę hipokryzji i wykorzystywania ludzkiej niewiedzy i lęku do osiągania zysku. To nieetyczne i nie budzi zaufania, a te dwie rzeczy to podstawa by "dobre" było naprawdę dobre i zaufane.

Źródło

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Ostatnio nawet do plików niektórych coś doczepiają, przynajmniej takie moje wrażanie.

Konto usunięte

Niestety ale takie bywają efekty braku kontroli nad reklamami - nie wiem, kto jest w tej sytuacji winny, bo nie zawsze właściciel portalu ma okazję przejrzeć wszystko, co jest w ich ramach umieszczane. Czasami bywa tak, że da się na takie przypadki reagować dopiero po informacji użytkowników, po zrobieniu już złego wrażenia.

Żeby nie było - nikogo tu nie ochraniam*, po prostu na własnym przykładzie i innym serwisie widziałem, że takie problemy czasami się pojawiają.
Ktoś powinien się tym zająć, zdecydowanie warto im to zgłosić. Jeżeli zostanie olane, to wtedy należy i konkretne olać taki serwis.

* - gdyby ktoś chciał mi coś wypominać to zaznaczę, że nie pracuję już w DP, to tak gwoli ścisłości
ale co w zamian DP ?

Konto usunięte

Strony producentów - najlepsze wyjście.
Softpedia ma czysty download i w miarę szybkie lokalne mirrory.
Jest też np. filehippo.
Filehippo niestety dołączył do grona niesławnych...ale polecam swój długoletni typ -

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Poza tym...fajnie Lukas, że właśnie Ty wziąłeś udział w tej dyskusji Smile
Logiczne jest, że aby pokazać rezultat skanowania i informację o wirusach, trzeba najpierw przeprowadzić skanowanie - więc wchodząc na stronę i widząc od razu taki baner na pół ekranu można go olać. Niestety na w/w portalu czasami pobierając program antywirus krzyczy o infekcji pliku, podczas gdy pobierając ze strony producenta tą samą wersję programu nie ma żadnej informacji o adware czy innym świństwie w pliku. Jakby ktoś pytał to tak - pobieram zalogowany, bez kreatora pobierania. Nie tylko u mnie występuje losowo ten problem.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

zapisany Smile

jakieś jeszcze, które warto? Smile
(25.11.2015, 21:04)neon napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

jakieś jeszcze, które warto ?

Tak Smile

(24.11.2015, 16:24)lukasamd napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Strony producentów - najlepsze wyjście.