SafeGroup

Pełna wersja: Lekki zestaw do laptopa z XP
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
System operacyjny:
Windows XP -32bit

Zastosowanie:
Internet , bankowość oraz czasem granie

Specyfikacja komputera (opcjonalne):
Procesor: Intel i3-380M
RAM: 3GB DDR3
HDD: 320GB

Poszukuje jakiegoś darmowego i lekkiego zestawu antywirus + firewall.
(28.11.2015, 11:57)help3r napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

System operacyjny:
Windows XP -32bit

Zastosowanie:
Internet , bankowość oraz czasem granie

Specyfikacja komputera (opcjonalne):
Procesor: Intel i3-380M
RAM: 3GB DDR3
HDD: 320GB

Poszukuje jakiegoś darmowego i lekkiego zestawu antywirus + firewall.

Mogę polecić ci kilka rozwiązań:
1. panda free av
2. avira free av
3. 360 ts
każdy program ma swoje wady i zalety, Panda najmniej konfliktów, Avira trochę bardziej skomplikowana i czasami trochę upierdliwa, 360TS  ok ale jakoś wolę Pandę to mój faworyt.

Teraz testują Avirę i jest chyba najlżejsza ale to chyba zależy od konfiguracji, firewall używam systemowy także jakiś we własnym zakresie trzeba wybrać, a mało jest już w tej chwili rozwijanych, ja próbowałem komodo ale mnie denerwował.

Do skanowania co jakiś czas polecam Zemana AntiMalware np. w wersji Portable, są klucze na 30 dni i można jest w promocjach powielać jak się skończy ochrona, lub jak kto woli darmowy skaner Malwarebytes anti-malware

Tibu 11

W tym linku można wyrobić klucz na 30 lub 60 dni do Zemany (wielokrotnie razy)

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Najbezpieczniejsza będzie zmiana systemu.... Wink  nawet wszędzie krytykowany Windows 10 z Defenderem i własnym systemowym firewallem będzie lepszy niż Windows XP z jakimś AV i FW. Przyzwyczajenie przyzwyczajeniem ale Windows XP to najmniej bezpieczne co jest.  Wink Fakt istnienia AV i FW nie zmienia stanu rzeczy ze już sam system nie jest bezpieczny.
Wiem wiem. Mnie jednak W10 nawet po TH2 przy 3GB RAMu jednak mimo wszystko nie zadowala.

Wracając do tematu. Zainstalowałem 360TS jako antywira głównego, i Zemane jako skaner na żądanie.
Teraz tylko pytanie jaki firewall do tego doinstalować ?
Wiem jakie strony przeglądam w internecie, i nie ma szans żeby ściągnąć z niej jakiegoś wirusa. Bardziej chodzi mi o zabezpieczenie przed hakerami w publicznych sieciach WiFi. ( często używam laptopa poza domem)
(28.11.2015, 13:36)help3r napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Wiem wiem. Mnie jednak W10 nawet po TH2 przy 3GB RAMu jednak mimo wszystko nie zadowala.

Wracając do tematu. Zainstalowałem 360TS jako antywira głównego, i Zemane jako skaner na żądanie.
Teraz tylko pytanie jaki firewall do tego doinstalować ?
Wiem jakie strony przeglądam w internecie, i nie ma szans żeby ściągnąć z niej jakiegoś wirusa. Bardziej chodzi mi o zabezpieczenie przed hakerami w publicznych sieciach WiFi. ( często używam laptopa poza domem)

Comodo Firewall z odpowiednia konfiguracja i powinno być lekko i dobrze. Wink Jeżeli nie grasz to Linux i nie ma tych problemów.
Ponieważ XP to system już porzucony, niewspierany i bez aktualizacji (poza pewnymi komponentami, do których są co jakiś czas updaty) warto najpierw pozbyć się/wyłączyć na stałe niektóre procesy i usługi, które mogą narażać na niepotrzebne zużycie zasobów i być źródłem ewentualnych "przecieków"...XP trzeba po prostu uszczelnić. Jako wciąż użytkownik XP mogę polecić te dwa swoje artykuły jak bazę do konstruowania zabezpieczeń

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Jeśli chodzi o wskazówki bardziej konkretne...
- AV dokładałbym na końcu, kiedy będzie zapora i w miarę uszczelnimy ruch sieciowy czyli najpierw zapora - ta, której używam to ostatnia darmowa wersja Kerio - 2.1.5 do znalezienia jeszcze w sieci...ale mogę polecić całkiem niezłą też PCTools FW (jest po polsku i posiada moduł HIPS)
- do zapory Seconfig XP do zamknięcia newralgicznych portów i usług
- teraz mamy 2 drogi...pierwsza to restrykcje na aplikacje - tu polecam GeSWall Free (na XP wciąż dobrze się sprawdza), bo program lekki i właściwie bezobsługowy i jego opis jest u nas na forum...druga do rozwiązanie anty-exe czyli uruchamianie tylko zezwolonych aplikacji...najlepsze rozwiązanie tu to Exe RadarPro, który w wersji beta jest właściwie darmowy
- ponieważ bankowość online to krytyczna działalność konieczna jest jakaś ochrona...nie proponuję SS Free, ale Zemana Free będzie tu chyba najlepszym dodatkiem, który zabezpieczy przepływ danych wpisywanych m.in. w przeglądarkę internetową
- teraz AV...360 TSE (wersja "zubożona") lub AVira, bo to wystarczająco podstawowy nadzór...można spróbować też Fortinet, choć ten nieco zasobów potrzebuje, ale jest bardziej wszechstronny
- na koniec backup systemu...tu XP jest dość ubogi w funcke systemowe, więc polecam to, co sam od lat używam czyli Keriver 1-Clik Free (opis też u nas).
Aktualizacje bezpieczeństwa można otrzymywać do roku 2019 - wystarczy wprowadzić 4 wpisy rejestru, dzięki którym system będzie rozpoznawany jako edycja POSReady:
Kod:
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\WindowsEmbedded\ProductVersion]

"FeaturePackVersion"="SP3"



[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\WPA\WEPOS]

"Installed"=dword:00000000



[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\WPA\WES]

"Installed"=dword:00000000



[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\WPA\PosReady]

"Installed"=dword:00000001

Jest to średnio legalne, ale edycje WePOS i POSReady nie były oferowane użytkownikom indywidualnym (siedzą np. w bankomatach, ponoć około 1/4 maszyn an świecie), a sam M$ zapowiedział, że nie będzie za to ścigał użytkowników.
Aktualizacje do środowiska .NET Framework trzeba pobierać ręcznie, ale jeśli nie korzystasz z aplikacji, które go używają, można odinstalować.

Sam mam XP i moje kombo to Avira Free + Comodo Firewall + Defense+ + Malwarebytes Anti-Exploit Free.

Straszą, że XP taki niebezpieczny, ale malware'okalipsa dopada raczej androida niż starego XPka, ja jestem zdania że rozsądek i dobre zabezpieczenia zapewnią temu systemowi jeszcze parę lat stabilnej pracy Wink
Te dwa artykuły przeczytałem i zastosowałem się do nich jeszcze przed założeniem tematu - ale dzięki za linki Smile

Wracając do tematu soft jaki zainstalowałem:
Firewall - PCTools FW + Seconfig XP
Restrykcje - GeSWall Free
Antywirus - Zemana Free + 360 TSE ( z Avirą miałem problem podczas instalacji)

Do tego backup systemu już się robi Smile

Wielkie dzięki za pomoc w temacie Smile

@M'cin Ja jednak zostane przy opcji wyłączonego WU - troche zasobów dla komputera więcej Smile
Meh ja to robię tylko ręcznie raz na miesiąc, WU śpi resztę czasu Tongue
Zemana Free...jeśli myślimy o tym samym...nie jest programem AV, to program do szyfrowania sygnałów z klawiatury (podczas pisania na przykład) i sprawdza się podczas logowania/korzystania z różnych kont czy pisania korespondencji. Niemniej dobrze, że go dodałeś Smile