SafeGroup
Linuks - główny temat. - Wersja do druku

+- SafeGroup (https://safegroup.pl)
+-- Dział: Forum ogólne (https://safegroup.pl/forum-6.html)
+--- Dział: Linux (https://safegroup.pl/forum-17.html)
+--- Wątek: Linuks - główny temat. (/thread-1041.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50


Re: Linuks - główny temat. - raider21 - 28.04.2011

Przy Fedorze bardziej dopracowane jest środowisko gnome np. w Open Suse lepiej dopracowane jest kde


Re: Linuks - główny temat. - shinjiru - 28.04.2011

yhm ok, teraz tak mi pomóżcie bo zainstalowałem co prawda ubuntu,ale mi bootuje domyślnie windowsa...ściągnąłem programik easy BCD i dodałem do Boot menu partycje z ubuntu... i teraz nie wiem za bardzo jak to ustawić by mi wyświetlało oba systemy w boot menu po uruchomieniu kompa... czy usunąć winde i ubuntu z boot menu [na razie winda jest defaul -yes a ubuntu -no :p]czy może zrobić coś jeszcze innego, ktoś wie co tam ustawić by mi nie bootowało z automatu windy?


Re: Linuks - główny temat. - Piotrex44 - 28.04.2011

zobacz może tutaj

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]




Re: Linuks - główny temat. - shinjiru - 29.04.2011

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

znalazłem coś takiego to o to chodzi? [btw. coś mi błedem wywaliło jak chciałem zainstalować na partycji z linuxem BCD coś,że partycja musi być primary... no nic zobaczymy co to dało dodałem linuxa do listy jak się uda to napisze z linuxa już ;p

@up zaraz zerkne też


Dodano: 29 kwi 2011 01:33

ok pisze z ubuntu, zainstalowałem go jeszcze raz i działa, moge wybierać systemy przez boot menu ubuntu Grin kurde jak zmienić słownik w ff bo wszystko co pl mi podkreśla hm...


Dodano: 29 kwi 2011 01:41

no i jak czcionki zmienić nie jestem przekonany do tej ubuntu ff :S


Re: Linuks - główny temat. - Konto usunięte - 29.04.2011

Z czcionkami na Linuksie jest niestety biednie - jest wygładzanie, ale nie daje takiego efektu jak ClearType w Vista/Win7.
Pocieszyć mogę tym, że ta czcionka Ubuntu to jedna z lepszych, tylko w ustawieniach wyglądu warto nieco ja zmniejszyć (polecam light na 10px).


Re: Linuks - główny temat. - shinjiru - 29.04.2011

heh dzięki,dalej jestem ciekawy czy wirusy na winde mogą mi z Ubuntu uciec na partycje z windą ;p heh to by było nie fajneGrin


Dodano: 29 kwi 2011 08:29

jest jedna rzecz która uwielbiam w ubuntu; pasek menu, gotowe programy oraz ten 4 częściowy obszar roboczy ^^ windows nie odważy sie pewnie na to nie wcześniej niż za pare lat


Dodano: 29 kwi 2011 08:30

Na windowsie to w sumie będę korzystałtylko z paru programów Ubuntu rządzi Wink


Re: Linuks - główny temat. - Konto usunięte - 29.04.2011

shinjiru napisał(a):jest jedna rzecz która uwielbiam w ubuntu; pasek menu, gotowe programy oraz ten 4 częściowy obszar roboczy ^^ windows nie odważy sie pewnie na to nie wcześniej niż za pare lat


Zobacz ile Vista dawała na starcie. No ale ktoś krzyczał no i musieli się nieco pozbyć, za to za free można użyć MS Live Essentials 2011, całkiem ładny pakiecik Smile
A co do wielu pulpitów, co prawda nie wbudowane, ale też jest dostępne i działa nieźle:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]




Re: Linuks - główny temat. - VenomX - 29.04.2011

shinjiru napisał(a):tylko,że nie każdy może sobie pozwolić na takie wydatki, ja poczekam z pół roku jeszcze zanim kupie nowego laptopa, pewnie wyjdą jakieś "nowe" a te "starsze" sprzęty za 2000-3000zł zdąża jeszcze zejść do 1500-2000zł Lol

Myślę, że nie zdajesz sobie sprawy ile kosztowały dawniej laptopy ? Były cholerycznie drogie, teraz większość może sobie pozwolić na laptopa, tak samo jeżeli chodzi o komputery typu desktop. Pamięć ram w tych czasach jest tania jak barszcz , dlatego nie rozumiem tych którzy wciąż mają jej za mało. Pięć lat temu żeby mieć 2 GB szybkiej pamięci ram musiałbyś wydać ponad 400 zł, teraz można kupić 2 GB za niecałe 100 zł .

EDIT

Nie rozumiem dziwnej mentalności ludzi... Kiedy powstał Winsows Vista ludzie bulwersowali się na to, że system pobiera więcej pamięci niż Windows XP. Pytanie które się nasuwa: Czemu tu się dziwić ? Jest to nowy system z nowym środowiskiem graficznym, logiczne jest to, że system ten pobiera więcej pamięci...Tyczy się to każdego systemu operacyjnego w tym linuksa...Jest to rzecz normalna .


Re: Linuks - główny temat. - shinjiru - 29.04.2011

Hm... wie ktoś jak w ogóle można do pidgina kontakty gg dodawać bo nie kapuje tego... :S


Dodano: 29 kwi 2011 09:28

EDIT ok już chyba mam


Re: Linuks - główny temat. - zord - 29.04.2011

VenomX napisał(a):Myślę, że nie zdajesz sobie sprawy ile kosztowały dawniej laptopy ? Były cholerycznie drogie, teraz większość może sobie pozwolić na laptopa, tak samo jeżeli chodzi o komputery typu desktop. Pamięć ram w tych czasach jest tania jak barszcz , dlatego nie rozumiem tych którzy wciąż mają jej za mało. Pięć lat temu żeby mieć 2 GB szybkiej pamięci ram musiałbyś wydać ponad 400 zł, teraz można kupić 2 GB za niecałe 100 zł .

EDIT

Nie rozumiem dziwnej mentalności ludzi... Kiedy powstał Winsows Vista ludzie bulwersowali się na to, że system pobiera więcej pamięci niż Windows XP. Pytanie które się nasuwa: Czemu tu się dziwić ? Jest to nowy system z nowym środowiskiem graficznym, logiczne jest to, że system ten pobiera więcej pamięci...Tyczy się to każdego systemu operacyjnego w tym linuksa...Jest to rzecz normalna .


jak byś się bardziej zainteresował wiedział byś ze przed wistą był Longhorn także miał Aero i funkcjonalność zbliżoną do windows7/8 przy apetycie na zasoby nieco tylko większym od xp z jakiegoś powodu (zapewne pod naciskiem producentów sprzętu) projekt został porzucony i powstał twór o nazwie Vista który nie dość że nie posiadał funkcjonalność Longhorna to jeszcze potrzebował kilkakrotnie więcej zasobów do działania
Linux od pewnego czasu idzie tą samą drogą


Re: Linuks - główny temat. - shinjiru - 29.04.2011

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

;)


Re: Linuks - główny temat. - VenomX - 29.04.2011

Cytat: jak byś się bardziej zainteresował wiedział byś ze przed wistą był Longhorn

Nie ma sensu pisać/rozmawiać na temat systemu który nigdy nie powstał, nie ujrzał światła dziennego .

Cytat: (zapewne pod naciskiem producentów sprzętu) projekt został porzucony i powstał twór o nazwie Vista który nie dość że nie posiadał funkcjonalność Longhorna to jeszcze potrzebował kilkakrotnie więcej zasobów do działania

Każdy nowy systemMS potrzebuje znacznie więcej pamięci...Normalna sprawa.

Cytat: Linux od pewnego czasu idzie tą samą drogą

W poprzednim poście pisałem, że nie rozumie mentalności ludzi... Naprawdę tak cię dziwi fakt, że każde nowe środowisko graficzne( efekciarskie ) ma większe zapotrzebowanie na pamięć ?Mnie to w żaden sposób nie dziwi. Pamiętaj również, że w przypadku linuxa masz wybór :możesz korzystać z najnowszego GNOME 3/UNITY lub standardowe GNOME 2 .

Parę dni temu wydano GNOME 3.

Pożera tyle pamięci:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Porównaj to do systemu MS : Vista/Windows7 i zastanów się dobrze kto, jaką drogą kroczy ?


Re: Linuks - główny temat. - shinjiru - 29.04.2011

Jak nie ujrzał światła dziennego jak na yt są filmy z prezentacjami :S CO prawda są to yyy buildy? ale są!

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


ITD.

Temat o LInuxie jest...może jakiś oddzielny temat by się przydał? Nie wiem, jak narazie szkoda, że longhorna nie było jak na niego patrze to czuje dziwną nostalgię i smutek, że go nie wypuścili [zupełnie jakby w jakimś innym czasie / wymiarze był on wypuszczony i był lepszy od xpGrin tego typu nostalgia-wspomnienia z kądś tam]


Dodano: 29 kwi 2011 10:45

Coś mi się wydaje, że longhorn we wczesnej postaci wraz z userbarem [?]i jakimis lepszymi rzeczami kupiłby uzytkowników bardziej niż 7mka Wink chociaz kto ich tam wie....


Dodano: 29 kwi 2011 10:48

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

tutaj foldery się ciekawie prezentowały tak sądzę...


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 29.04.2011

lukasamd napisał(a):@Eugeniusz:
Pozwolę sobie zapytać, jakie środowisko przy instalacji Fedory polecasz bardziej - Gnome czy KDE?

Wiesz co, stosunkowo Fedora z KDE wydaje się łatwiejsza i przyjemniejsza dla oka, GNOME jest odrobinę lepiej wspierane.

Kiedyś Fedora była ładniejsza, był taki zajefajny temat, aurora czy nodoka się nazywał. Fajny, fajny był. No i te efekciarskie płynne przechodzenie plymouth->ekran logowania -> pulpit użytkownika. Teraz jest trochę skromniej Smile

raider, to jest Fedora 14 z GNOME Shell czy rawhide z GNOME 3 + GNOME Shell?


Re: Linuks - główny temat. - Konto usunięte - 29.04.2011

Hm... może to jednak nie winda samego Ubuntu to co się dzieje u mnie z wentylatorkiem w lapie:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


To samo mam na Kubuntu, a nawet Mint 10 po wszystkich aktualkach (acz chodzi szybciej).


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 29.04.2011

Pewnie producent przesadził Wink


Re: Linuks - główny temat. - shinjiru - 29.04.2011

hm... zawiesił mi się komputer podczas odinstalowywania niepotrzebnych mi programów [jakieś gry, jakieś społecznościowe itd. do tego pewnie przez flash playera bo dużo filmów na yt miałem otwartych :\]no to wyłaczyłem przyciskiem zasilania, włączam i mi się pojawia jakiś komunikat,że coś tam źle zainstalowano gnome [albo coś innego]no i nie za bardzo mi się chciał normalnie ubuntu uruchomić [chyba, że tak długo się włączał bo zalogowałem się...]w każdymbądź razie teraz pisze z trybu awaryjnego ...zastanawiam się czy spróbować uruchomić jakieś sprawdzanie błedów czy coś... ?


Dodano: 29 kwi 2011 22:58

EDIT; włączyło się normalnie...nie wiem :S problem w takim razie nieważny


Dodano: 29 kwi 2011 23:01

polecacie jakiś dobry komunikator pod linuxa który obsługuje gg? :S


Re: Linuks - główny temat. - andrzej76 - 29.04.2011

Kadu jest prosty i działa jak należy,( na GG), tylko we wtyczkach dodaj jedną na dźwięk, bo go nie będziesz miał jak przyjdzie wiadomość, jest to w ustawieniach programu.


Re: Linuks - główny temat. - Konto usunięte - 29.04.2011

Nie ma WTW na Linuksa, więc polecam tylko jedno: Pidgin.


Re: Linuks - główny temat. - shinjiru - 30.04.2011

spróbuje kadu , może dam szansę pidginowi,ale go nie ogarniam...dodałem kontakt a nie pojawia się żadna lista