SafeGroup
Linuks - główny temat. - Wersja do druku

+- SafeGroup (https://safegroup.pl)
+-- Dział: Forum ogólne (https://safegroup.pl/forum-6.html)
+--- Dział: Linux (https://safegroup.pl/forum-17.html)
+--- Wątek: Linuks - główny temat. (/thread-1041.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 28.04.2012

(simply)Mepis - to świeżo zainstalowana na moim laptopie dystrybucja z kernelem 2.6.36-1-mepis-smp oraz KDE 4.5.3, więc to stosunkowo stare oprogramowanie.
Potężny plus w moim przypadku to możliwość uruchomienia systemu bezpośrednio z pliku ISO. Znacie moją starą historyjkę o uszkodzonym wbudowanym napędzie i nowym zewnętrznym, więc nie będę was tym zanudzał Tongue.

KDE działa całkiem nieźle, chyba nawet lepiej niż PCLOS-ie. Podczas instalacji nie można wybrać języka - po restarcie i zalogowaniu się do Mepisa trzeba ręcznie pobrać paczki językowe (za pomocą Synaptica). W starszej wersji było trochę lepiej - był skrypt pobierający i instalujący wymagane pakiety. Teraz zniknął? Szkoda Sad

Mepis jest oparty na stabilnym Debianie + własne poprawki i usprawnienia. Działa dobrze Smile
Zajefajny system - ma potencjał. Na razie zostaje u mnie - tu nic nie da się zepsuć Tongue.


Re: Linuks - główny temat. - buri - 28.04.2012

Jak będziesz chciał nowości to dodaj sobie repozytoria stable backport i będzie gitara. Sam widzę teraz zalety nie biegania za nowościami, wszystko działa tak jak należy i spełnia moje oczekiwania w 100%, dlatego stable+backport to jedno z lepszych rozwiązań jednak.


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 29.04.2012

Nie wiem jak Mepis na to zareaguje. Trzeba trochę żonglować repozytoriami: standardowe Debiana, standardowe Mepisa, społecznościowe Mepisa. Wolę zostawić to w spokoju, i tak w community znajdę aktualne rzeczy. Dzisiaj np. pobrałem z sekcji testowej tego repozytorium Firefoxa 12.


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 30.04.2012

Próbowałem w południe zaktualizować KDE do 4.6.5, ale po zaktualizowaniu stwierdziłem że lepiej będzie wrócić do KDE 4.5.5, czyli domyślnego dla systemu. Dlatego znowu mam starsze KDE.


Re: Linuks - główny temat. - JarekMk - 02.05.2012

@buri - jak w #! wygląda kwestia podłączenia zew. monitora? Wykrywa poprawnie i da się używać?
ACPI w lapku też nie sprawia kłopotów? Wiatraki nie ''lecą'' pełną mocą?


Re: Linuks - główny temat. - buri - 02.05.2012

JarekMk napisał(a):@buri - jak w #! wygląda kwestia podłączenia zew. monitora? Wykrywa poprawnie i da się używać?
ACPI w lapku też nie sprawia kłopotów? Wiatraki nie ''lecą'' pełną mocą?

Nie wiem nie miałem okazji nic podłączać, poczekaj na wieczór to może zejdę z lapkiem i podłącze pod telewizor, a później sprawdzę monitor.

Odnośnie wiatraczka, to ostatnio zauważyłem, że chodzi non-stop, ale na minimum, więc dysk go zagłusza. Rzadko mi wchodzi na wyższe obroty (filmiki we flashu 720p, filmy 720p sporadycznie), nie obciążam tak kompa aby się rozpędzał wiatrak. Wiem jak chodzi głośniej bo pod Win7 gram, a tam wchodzi na średni bieg, a czasem wysoki, ale wiem, że to nie maks jego możliwości, które kiedyś sprawdzałem. Możliwe, że na linuksie nie wyłącza się z uwagi na takie ustawienia zarządzania zasilaniem. Sprawdzę jeszcze wyłączając zarządzanie zasilaniem przez xfce-power-manager. Ostatnio doinstalowałem acpi, więc sprawdzę bez niego jak jest również.

---Edytka---
Nie będę nic sprawdzał jednak. Wyłączył się przed chwilą, ciepło w pokoju to pewnie wchodzi sobie na minimalny bieg co jakiś czas, nawet nie widać różnicy jak włączony, czy wyłączony - dysk robi swojeLol

---Edytka2---
Musisz wziąć pod uwagę, że ja nie miałem nigdy problemu z chłodzeniem w laptopie. Mam dobre wsparcie dla swojego sprzętu, chyba, że sam coś popsuje z ustawieniami. Wiem, że na otwartych sterach mi się karta grzeje, dlatego mam zamknięte od nvidi, bo to zawsze te 10 stopni mniej oraz cisza. Teraz karta ma 58 stopni, średnio bez obciążenia 54-57 stopni. Głupie reklamy we flashu jednak potrafią ją podgrzać, a teraz jeszcze w pokoju ciepło to nie ma jak się schłodzić. Pewnie ona mi załącza wiatraczek bo mam łączony system chłodzenia.


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 02.05.2012

Dziwna sprawa, Mepis bez efektów KWin działa całkiem nieźle, tak samo dobrze jak PCLinuxOS z włączonymi efektami. Najdziwniejsze jest to, że nowsze KDE w PCLOSIE działa gorzej bez efektów niż z efektami.
Nie wiem co lepsze, PCLOS czy Mepis Sad.


Re: Linuks - główny temat. - nikita - 17.05.2012

Nie interesowałem się wcześniej Fedorą w kwestiach zmian i nowości w kolejnych wersjach, ale ostatnio trochę poczytałem i mam wrażenie, że ta dystrybucja rozwija się bardzo prężnie na tle innych. Może jest to odczucie subiektywne, bo nie szukam specjalnie informacji o nowościach technologicznych w Debianie, Susie, Ubuntu, itp., ale jednocześnie nie rzucają mi się one w oczy tak jak rozsiane w sieci artykuły dotyczące Fedory - w tym oczekiwanej wersji 17. Polecam lekturę:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]




Re: Linuks - główny temat. - preter - 17.05.2012

Masz rację nikitagorbaczow, Fedora to chyba najszybciej rozwijająca się dystrybucja. Dystrybucja jest na bieżąco z jądrem, cały czas testuje nowe technologie i wprowadza nowe funkcje: Documents, Box etc.
Osobiście uważam Gnome 3 za najbardziej przyszłościowe środowisko graficzne, gdzie dostęp do wszystkiego masz po wciśnięciu jednego klawisza. Oczywiście muszą jeszcze dopracować, ale i tak w obecnej wersji prezentuje się rewelacyjnie.
Na wersję 17 strasznie nie mogę się doczekać.


Re: Linuks - główny temat. - raider21 - 18.05.2012

Fedorę wspiera Red hat ma wparcie finansowe na rozwój dystrybucji i fedora jak piszą w internecie jest poligonem doświadczalnym red hat.


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 18.05.2012

Z ćwiczeń na tym poligonie korzystają inne dystrybucje. Problem w tym że jedna bezczelnie przywłaszcza sobie zmiany. Zgadnijcie jaka Tongue?


Re: Linuks - główny temat. - Waves - 18.05.2012

@up
Debian?


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 18.05.2012

Nie.
Oczywiście że Ubuntu.


Re: Linuks - główny temat. - nikita - 18.05.2012

raider21 napisał(a):Fedorę wspiera Red hat ma wparcie finansowe na rozwój dystrybucji i fedora jak piszą w internecie jest poligonem doświadczalnym red hat.

I dobrze że jest poligonem, kto nie ryzykuje nie pije szampana Smile


Re: Linuks - główny temat. - preter - 18.05.2012

Powstała nowa, bardzo ciekawa z pewnego względu dystrybucja:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]




Re: Linuks - główny temat. - nikita - 18.05.2012

preter_m napisał(a):Powstała nowa, bardzo ciekawa z pewnego względu dystrybucja:

Z tego "artykuły" nie wyciągnąłem żadnej ciekawej informacji Sad

Kiepski ten artykuł. Mogliby napisać co jeszcze charakteryzuje tą dystrybucje.


Re: Linuks - główny temat. - Konto usunięte - 18.05.2012

Bazuje na łubudubu, czyli nie mam co próbować :/


Re: Linuks - główny temat. - preter - 18.05.2012

Na pewno jest dobrym wyborem dla kogoś, kto chciałby przetestować różne środowiska graficzne, a jednocześnie nie ma chęci ani czasu na pobranie pięciu różnych dystrybucji.


Re: Linuks - główny temat. - JarekMk - 18.05.2012

Ktoś używa Crunchbang''a 11?


Re: Linuks - główny temat. - buri - 30.05.2012

Zainstalowałem i będę chyba używał dłużej z repozytoriami testing aby mieć dystrybucję ciągłą.

---edytka--

Pierwszy dzień za mną. Początek był ciężki z uwagi na sporo programów jakich używam standardowo i trza było sporo pozmieniać. Widać świeżość oprogramowania i to bardzo - najbardziej mnie cieszy GIMP 2.8, którego nie mogłem osiągnąć na stable (za dużo zależności było). Trochę błędów na starcie mnie przywitało, ale udało się większość rozwiązać na całe szczęście, ale z paroma jeszcze walczę.

Zużycie ramu po ustawieniu wszystkiego jak było jest podobne 216 MB (203 MB) i możliwe, że to wina paru procesów nowych, nie wiem czy bezpiecznie wyłączyć. Pulseaudio wyleciało bardzo szybko, bo nie lubię tego wynalazku (ciągle z nim jakieś problemy mam). Bez większych problemów udało się zainstalować kernel od Liquarix co mnie cieszy również.

Chyba pozostanie u mnie na stałe, choć mam ciągle kopię starszej wersji. Kwestią będzie rozwiązanie paru problemów (nie przeszkadzają, ale nie lubię jak coś sypie błędami).