SafeGroup
Szyfrowanie dysku z dwoma systemami - Wersja do druku

+- SafeGroup (https://safegroup.pl)
+-- Dział: Bezpieczeństwo (https://safegroup.pl/forum-10.html)
+--- Dział: Dobór zestawu zabezpieczającego (https://safegroup.pl/forum-19.html)
+--- Wątek: Szyfrowanie dysku z dwoma systemami (/thread-10827.html)Szyfrowanie dysku z dwoma systemami - swietymikolaj - 05.11.2016

Cześć,

co polecacie w sytuacji, gdy chciałbym zaszyfrować cały dysk tak, aby później móc na nim zainstalować kilka systemów operacyjnych, a w miarę potrzeby łatwo przeinstalować w przyszłości? Mam laptopa Lenovo IdeaPad Y580 z dyskiem SSD Crucial MX300.

Próbowałem się zorientować w tych dwóch miejscach, ale póki co niezbyt mi one pomogły:
http://forum.crucial.com/t5/Crucial-SSDs/Multiple-operating-system-and-full-disk-encryption/m-p/176741#M52850
https://sourceforge.net/p/veracrypt/discussion/general/thread/a26db51c/?limit=25

Z góry dzięki!


RE: Szyfrowanie dysku z dwoma systemami - Tibu 11 - 05.11.2016

no cześć Smile

Polecę Ci ten programik http://www.dobreprogramy.pl/CloudFogger,Program,Windows,35139.html i myślę że będziesz z niego zadowolony Smile


RE: Szyfrowanie dysku z dwoma systemami - swietymikolaj - 05.11.2016

Cześć, dzięki za odpowiedź. Niestety, według opisu na dobreprogramy.pl, CloudFogger to tylko aplikacja na Windowsa umożliwiająca szyfrowanie pojedynczych plików i katalogów z poziomu eksploratora Windows, a nie program umożliwiający szyfrowanie całego dysku przed uruchomieniem właściwego systemu operacyjnego.


RE: Szyfrowanie dysku z dwoma systemami - Tibu 11 - 05.11.2016

a racja Grin

Zainteresuj się tym programem : https://veracrypt.codeplex.com/

Ma lepsze zabezpieczenie Twoich danych 9 oraz robi to szybko - co istotne program dalej jest rozwijany.


RE: Szyfrowanie dysku z dwoma systemami - swietymikolaj - 05.11.2016

Dzięki za odpowiedź. Tym właśnie programem zainteresowałem się na początku - link do tematu związanego z Vera Crypt jest w moim pierwszym poście. Niestety, wydaje mi się, że nie posiada on takiej funkcjonalności, chociaż może dałoby się go wykorzystać w jakiś kreatywny sposób, aby uzyskać taki efekt.


RE: Szyfrowanie dysku z dwoma systemami - zord - 05.11.2016

Raczej żaden program nie posiada takiej funkcjonalności o ile da się w prosty sposób zaszyfrować kilka partycji z systemami to w monecie ponownej instalacji któregokolwiek systemu będzie problem.
Oczywiście da się to w pewien sposób obejść przez zrobienie kopii zapasowej i jej przywrócenia zamiast ponownej instalacji


RE: Szyfrowanie dysku z dwoma systemami - swietymikolaj - 05.11.2016

Dzięki, takie ograniczenie mógłbym zaakceptować, ale jak to zrobić? Najpierw instalacja Windows, potem Linux, następnie instalacja VeraCrypt na którymkolwiek systemie i pełne szyfrowanie? Czy umożliwi to wtedy utworzenie partycji startowej VeraCrypt i będzie możliwość zaszyfrowania wszytkich pozostałych partycji? Czy też jakiś całkiem inny sposób?


RE: Szyfrowanie dysku z dwoma systemami - zord - 05.11.2016

Instalujesz VeraCrypt czy inny szyfrujesz partycje systemową w tym momencie program doda swoją konsole do bootloadera.
Potem wystarczy zaszyfrować pozostałe partycje i ewentualnie zainstalować apke na innych systemach żeby na każdym mieć dostęp do wszystkich dysków.

Kopie wykonujesz na odszyfrowanym dysku np. w działającym systemie, a po przywróceniu oczywiście trzeba zaszyfrować ponownie.