SafeGroup
Latarka na Androida podejrzy co robisz i wykradnie Ci hasła! - Wersja do druku

+- SafeGroup (https://safegroup.pl)
+-- Dział: Publikacje (https://safegroup.pl/forum-27.html)
+--- Dział: Aktualności (https://safegroup.pl/forum-28.html)
+--- Wątek: Latarka na Androida podejrzy co robisz i wykradnie Ci hasła! (/thread-11053.html)



Latarka na Androida podejrzy co robisz i wykradnie Ci hasła! - Mikołaj - 03.05.2017

Użytkownicy urządzeń z systemem Android po raz kolejny znaleźli się na celowniku cyberprzestępców. Tym razem atakuje ich zagrożenie, podszywające się pod pozornie niegroźną aplikację, zamieniającą telefon w latarkę (Flashlight LED Widget). Z analizy ekspertów z firmy ESET wynika, że celem złośliwej aplikacji jest kradzież danych do logowania się m.in. do aplikacji bankowej Commbank, Facebooka, Instagrama czy WhatsAppa. Dodatkowo aplikacja potrafi podglądać użytkownika i rejestrować to co robi w postaci zdjęć. 

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Zagrożenie wykrywane przez ESET jako Trojan.Android/Charger.B, oprócz dostarczania obiecanej funkcji latarki, posiada dodatkowe możliwości - kradnie dane logowania do aplikacji bankowych np. Commbank, NAB i Westpac Mobile Banking czy portali społecznościowych, w tym Facebooka i Instagrama. Zagrożenie może wyświetlać użytkownikowi ekrany wyglądające niemal identycznie jak oryginalne ekrany startowe aplikacji do bankowości elektronicznej. Następnie złośliwa aplikacja potrafi blokować zainfekowane urządzenia, aby ukryć złośliwą działalność, przechwytywać SMS-y służące do autoryzacji transakcji i wyświetlać fałszywe powiadomienia w celu omijania dwuskładnikowego uwierzytelniania. Wszystkie te działania mają służyć kradzieży pieniędzy z kont użytkowników. Zagrożenie może infekować wszystkie wersje systemu Android. 

Działanie złośliwej aplikacji

Po zainstalowaniu i uruchomieniu, aplikacja żąda przyznania uprawnień administratora. Dzięki temu potrafi ukryć swoją ikonę i pojawiać się na ekranie urządzenia wyłącznie jako widget latarki. Po uruchomieniu aplikacji jej złośliwe funkcje są rozszyfrowywane i uruchamiane w tle – użytkownik nawet nie wie, że na jego smartfonie zaczyna właśnie działać bardzo sprytny szpieg. Następnie trojan rejestruje urządzenie na serwerze cyberprzestępców i wysyła informacje o urządzeniu oraz robi zdjęcia właściciela przy użyciu aparatu, zamontowanego z przodu telefonu. Ciekawym jest fakt, że w razie zainfekowania urządzenia, którego lokalizacja wskazuje na Rosję, Ukrainę lub Białoruś, serwer zarządzający dezaktywuje zagrożenie. Prawdopodobnie cyberprzestępcy stojący za tą aplikacją, pochodzą właśnie z tych krajów i w ten sposób chcą uniknąć działań tamtejszych organów ścigania. 

Jak mogę usunąć złośliwą aplikację? 

Jeśli niedawno pobrałeś aplikację Flashlight z Google Play, możesz sprawdzić, czy urządzenie nie zostało zainfekowane. W tym celu należy wejść w Ustawienia> Menedżer aplikacji> Widget latarki.
Odnalezienie aplikacji jest proste. Niestety jej dezinstalacja już nie. Trojan próbuje zapobiec usunięciu, nie pozwalając użytkownikowi na wyłączenie uprawnień administratora – to niezbędne do usunięcia tej aplikacji.  Aplikację można usunąć wyłącznie uruchamiając urządzenie w trybie awaryjnym. 

Źródło: ESET


RE: Latarka na Androida podejrzy co robisz i wykradnie Ci hasła! - Konto usunięte - 03.05.2017

(03.05.2017, 19:41)Mikołaj napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Jeśli niedawno pobrałeś aplikację Flashlight z Google Play

I tu pytanie w stronę Google: jak to się dzieje, że aplikacja która wg. opisów itp. ma być latarką ma bankowo w manifeście bardzo szerokie uprawnienia, w tym także prośbę o zostanie administratorem urządzenia (bo jak rozumiem, to jest wykorzystywane, tu potrzeba interakcji użytkownika) a przechodzi to testy przed dodaniem do sklepu? Ja wiem, że testy są zautomatyzowane i tylko w nielicznych przypadkach robią coś ludzie ale... połączenie słowa "flashlight" w tytule z szerokimi uprawnieniami powinno wymagać ręcznego sprawdzania.


RE: Latarka na Androida podejrzy co robisz i wykradnie Ci hasła! - rogacz - 05.05.2017

Google ma chyba ten sam problem co Apple - myślą że ich systemy są z założenia bezpieczne.
@lukasamd twoje pytanie ma jedną odpowiedz: Logika, najwyraźniej ich systemy weryfikacyjne jeszcze jej nie znają Wink


RE: Latarka na Androida podejrzy co robisz i wykradnie Ci hasła! - Tajny Współpracownik - 05.05.2017

Obawiam się jednak, że na iOS lepiej to wygląda. Ale podejdę do tego z drugiej strony - jeśli w iOS 10 będzie jakiś wadliwy, dziurawy mechanizm, a łata pojawi się dopiero w iOS 11, to jestem pewny że dostanę tę aktualizację w kilka godzin po notatce prasowej o udostępnieniu nowej wersji. Owszem, po 5 latach od premiery telefonu mogę nie dostać nowej wersji systemu, ale przez 3 spokojnie mogę się bawić nowym oprogramowaniem.

Natomiast na Androidzie takiej pewności nie ma. Jak miałem Lumię, to harmonogram wprowadzania aktualizacji zależał od kraju, modelu telefonu i operatora Grin, bo pamiętam przepastną tabelę z podziałem.

Znalazłem dość konkretną listę "Malware for iOS":

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Problem jednak w tym, że:
- prawie wszystkie zagrożenia dotykają telefonów z jailbreak (więc Apple jest tutaj siłą rzeczy niewinne)
- jedno zagrożenie dotyczyło śmiesznego komunikaciku w Safari (a na Andku fałszywe komunikaty na stronach są bardzo popularne - i to jeszcze potrafi śmieć wibrować), ale wystarczy zamknąć kartę, bo strona nie zawiesza całej przeglądarki
- kilka zagrożeń potrzebowało obfuskacji kodu i dodatkowego API żeby ominąć procedury filtrowania w AppStore (

A na Andku latarka to spore zagrożenie...
Ale żeby było miło, to powiem że Windows Mobile pewnie będzie najbezpieczniejszy. Ciekawe dlaczego.


RE: Latarka na Androida podejrzy co robisz i wykradnie Ci hasła! - rogacz - 05.05.2017

Jaką Lumię miałeś?
Bo teraz to w nich zmienili.

Odnośnie ajklocków - w komputerach znajomi używają bitdefendera - o dziwo po pół roku mają w kwarantannie po kilka ransomów. Może jak mi się uda to je wyciągnę od nich do testów.
Telefony - tam chyba po 2 latach aktualizacje zostają sztucznie uszkodzone i model 2 letni dostaje nagle lagi w systemie. Przynajmniej tak było na tych jakie mi wpadły w ręce.

WM? Bo jest zamknięty Smile


RE: Latarka na Androida podejrzy co robisz i wykradnie Ci hasła! - Tajny Współpracownik - 05.05.2017

(05.05.2017, 15:11)rogacz napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Jaką Lumię miałeś?
520->820->920
(05.05.2017, 15:11)rogacz napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Bo teraz to w nich zmienili.
No, na jeszcze gorzej Grin
(05.05.2017, 15:11)rogacz napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Telefony - tam chyba po 2 latach aktualizacje zostają sztucznie uszkodzone i model 2 letni dostaje nagle lagi w systemie. Przynajmniej tak było na tych jakie mi wpadły w ręce.
Tam. Chyba. Nagle. Przynajmniej. Jakie. Wpadły. Kurde nie wiem co ma zrobić kumpel, któremu działa 5S z 2013 roku z iOS 10. Owszem potrafi się przydusić przy mocnych apkach, ale to jednak 2013 rok - czasy Galaxy S4 i Lumii 925.
(05.05.2017, 15:11)rogacz napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

WM? Bo jest zamknięty
To jaki jest iOS?
Ciekawe co będzie z wirusami jak będzie można odpalać apki Win32 na mitycznym Surface Phone Grin. Miazga.


RE: Latarka na Androida podejrzy co robisz i wykradnie Ci hasła! - Konto usunięte - 05.05.2017

(05.05.2017, 14:23)Tajny Współpracownik napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

- jedno zagrożenie dotyczyło śmiesznego komunikaciku w Safari (a na Andku fałszywe komunikaty na stronach są bardzo popularne - i to jeszcze potrafi śmieć wibrować), ale wystarczy zamknąć kartę, bo strona nie zawiesza całej przeglądarki

Obawiam się, że jak Apple zajmie się lepszą implementacją API z HTML5 (bo na razie jest z tym u nich słabo) to też będzie to możliwe:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

To nie kwestia Androida, ale raczej przeglądarki. Chrome to wspiera, Firefox też.. no i mogą wibrować. Inna sprawa, że przeglądarka powinna mieć możliwość odgórnej blokady, tak samo jak możemy odrzucać prośby z notification API. Tutaj twórców przeglądarek nie ogarniam - np. chrome (mowa o wersji desktop) potrzebuje rozszerzenia aby blokować autoplay na elementach HTML5. W Safari można to wyłączyć na poziomie jednej z flag przeglądarki.

(05.05.2017, 15:11)rogacz napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odnośnie ajklocków - w komputerach znajomi używają bitdefendera - o dziwo po pół roku mają w kwarantannie po kilka ransomów. Może jak mi się uda to je wyciągnę od nich do testów.

Ja miałem go na chwilę, ale potem, aż po dziś dzień, zupełnie nic - raz na miech skan MBAM i też nic. Ale to też kwestia użytkowania, na Windows też jakoś nie natrafiłem na szkodniki.

(05.05.2017, 16:14)Tajny Współpracownik napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Ciekawe co będzie z wirusami jak będzie można odpalać apki Win32 na mitycznym Surface Phone

Będzie się działo <3


RE: Latarka na Androida podejrzy co robisz i wykradnie Ci hasła! - M'cin - 07.05.2017

(05.05.2017, 22:37)lukasamd napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Tutaj twórców przeglądarek nie ogarniam - np. chrome (mowa o wersji desktop) potrzebuje rozszerzenia aby blokować autoplay na elementach HTML5. W Safari można to wyłączyć na poziomie jednej z flag przeglądarki.

Bo człowiek (zwykły człowiek, nie nerdy z forów komputerowych) prędzej ściągnie 'apkę' lub dodatek z ładnym UI, niż wyedytuje plik konfiguracyjny - stara się uniknąć tego, co wygląda na zaawansowane i profesjonalne, jak edycja plików konfiguracyjnych.


RE: Latarka na Androida podejrzy co robisz i wykradnie Ci hasła! - Konto usunięte - 08.05.2017

Ale czemu edycja plików? Nie dałoby się w ustawieniach zaawansowanych tak jak jest np. wstrzymywanie flasha?


RE: Latarka na Androida podejrzy co robisz i wykradnie Ci hasła! - M'cin - 08.05.2017

Jak jest tych ustawień za dużo, ludzie też się w nich gubią.


RE: Latarka na Androida podejrzy co robisz i wykradnie Ci hasła! - Konto usunięte - 09.05.2017

W te zaawansowane to pewnie i tak niewiele osób zagląda, grunt, aby się dało.


RE: Latarka na Androida podejrzy co robisz i wykradnie Ci hasła! - M'cin - 09.05.2017

Może by się dało Tongue Ale niestety taka jest polityka systemów mobilnych - użytkownik ma mieć jak najmniej władzy nad swoim urządzeniem Tongue