SafeGroup
Darmowe AV dla szkoły...plus może jakieś dodatki? - Wersja do druku

+- SafeGroup (https://safegroup.pl)
+-- Dział: Bezpieczeństwo (https://safegroup.pl/forum-10.html)
+--- Dział: Dobór zestawu zabezpieczającego (https://safegroup.pl/forum-19.html)
+--- Wątek: Darmowe AV dla szkoły...plus może jakieś dodatki? (/thread-11323.html)

Strony: 1 2


Darmowe AV dla szkoły...plus może jakieś dodatki? - ichito - 21.01.2018

System Win 8.1. 64-bit
Komputer szkolny (Lenovo) z preinstalpowanym oprogramowaniem oprogramowaniem oraz aplikacjami specjalistycznymi - podręczniki i atlasy, programy do obsługi multimediów typu tablice, projektory
Zainstalowany licencjonowany AVG Business

Czego oczekuję? - AVG jest strasznie ciężki, powoli się wczytuje i choć ma wiele fajnych funkcji jako pełny komercyjny IS, to chyba mam już dość tego programu. Wiem, że jest trochę darmowych AV do wykorzystania komercyjnego czy non-profit, ale nie mam teraz żadnego w tym doświadczenia. Komputer jest używany w szkole, jak i w domu...korzysta z różnych sieci i połączeń (kabel, wi-fi), więc niekoniecznie musi to być "chmurka", choć Panda narzuca mi się od razu. To, co miało by być nie powinno być zbyt gadatliwe, bo może nie być po prostu dobrze zrozumiane i obsłużone.
Macie jakieś pomysły...własne doświadczenia...co w takich czy podobnych układach się sprawdza? Może coś dodatkowego...może EMET?


RE: Darmowe AV dla szkoły...plus może jakieś dodatki? - bluszcz - 21.01.2018

W szkole czyli podstawowe założenie, że sami użytkownicy są niezaufani i mogą szkodzić. Niekoniecznie są w szkodzeniu zaawansowani i nie będą się fizycznie brać za rozbieranie komputerów itp, ale w systemie mogą robić psikusy jak usuwanie plików systemowych, zmiana ustawień systemowych na uszkadzające system, instalowanie keyloggerów.

Na pewno podstawową warstwą powinno być konto z ograniczonymi uprawnieniami i nigdy nie dawać administratora uczniom.
Dopiero do tego dokładać antywirusy itp. Antywirusy też lepiej chronić hasłem przed głębszymi zmianami w ustawieniach.

Edit, aktualizacja, dodane:
Nie wiem jak w Windowsie zrobić, ale dobrze by było mieć logi co robi dana osoba. W szczególności usuwanie, tworzenie plików, godzina tych zdarzeń. Wtedy można by ucznia postraszyć wezwaniem rodziców czy coś, gdyby usuwał innym pliki, chociaż oczywiście ideałem jest oddzielne konto dla każdego ucznia.


RE: Darmowe AV dla szkoły...plus może jakieś dodatki? - Tibu 11 - 21.01.2018

Arcabit + crystal security


RE: Darmowe AV dla szkoły...plus może jakieś dodatki? - ichito - 22.01.2018

Nie Tibu...Arca nie jest darmowy, a CS wymaga czasem interakcji. Aha...to jest komputer, do którego uczniowie nie mają dostępu, jeśli już to raczej...choć sporadycznie...inni nauczyciele.
@bluszcz...aplikacja zbierająca dane o czynnościach to niezły pomysł. Dzięki Smile


RE: Darmowe AV dla szkoły...plus może jakieś dodatki? - neon - 22.01.2018

Ichito to może Windows Defender i do tego jakieś inny soft.


RE: Darmowe AV dla szkoły...plus może jakieś dodatki? - ichito - 22.01.2018

Też myślałem tylko o WD, ale środowisko szkolne to wylęgarnia szkodników...i nie chodzi mi jakoś szczególnie o uczniów Smile WD nie będzie wystarczający na pewno i dlatego szkoła zakupiła AVG...przedtem był Avast IS, ale zapewne w związku z przejęciem przez AVG i jakimiś promocjami,to zakupili większą ilość właśnie tego AV.


RE: Darmowe AV dla szkoły...plus może jakieś dodatki? - neon - 22.01.2018

A myślałeś o Avira ? Może by na tym sprzęcie i tym środowisku dała radę Smile


RE: Darmowe AV dla szkoły...plus może jakieś dodatki? - ichito - 22.01.2018

Avira nie ma licencji "free for non-profit/school"...odpada Smile


RE: Darmowe AV dla szkoły...plus może jakieś dodatki? - Tibu 11 - 22.01.2018

oj sorry .. - chyba że kacper free.


RE: Darmowe AV dla szkoły...plus może jakieś dodatki? - Apocalypse - 23.01.2018

Ja bym spróbował inaczej. Bitdefender free + windows firewall + jakiś skaner online za każdym razem gdy komp wraca do domu. Powinno wystarczyć. Skaner behawioralny Bitdefendera też powinien wyłapać wszystko w locie...


RE: Darmowe AV dla szkoły...plus może jakieś dodatki? - neon - 23.01.2018

Ja ogólnie jestem zdziwiony, że Avira Free nie może być używana w szkole. Ostatnio widziałem zainstalowaną ver. free w jednej kancelarii prawnej Smile


RE: Darmowe AV dla szkoły...plus może jakieś dodatki? - M'cin - 24.01.2018

A kiedy ostatnio kancelaria miała kontrolę z urzędu? Suspicious


RE: Darmowe AV dla szkoły...plus może jakieś dodatki? - neon - 24.01.2018

to trzeba by było ich zapytać Smile


RE: Darmowe AV dla szkoły...plus może jakieś dodatki? - morphiusz - 24.01.2018

CIS wg tej konfiguracji jest darmowy, zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa i nie wymaga interakcji:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]




RE: Darmowe AV dla szkoły...plus może jakieś dodatki? - neon - 24.01.2018

Ichito tylko nie zapomnij napisać co wybrałeś Smile
Z tego wszystkiego to jestem za Comodo Smile

Pozdrawiam


RE: Darmowe AV dla szkoły...plus może jakieś dodatki? - Quassar - 24.01.2018

No comodo było by najlepszym wyjściem w tej sytuacji Grin


RE: Darmowe AV dla szkoły...plus może jakieś dodatki? - ichito - 24.01.2018

Kurde...o Comodo jakoś nie pomyślałem Smile...ale mogę pomyśleć Grin
Morphiusz...a czy ta konfiguracja nie spowoduje kłopotów w ustawieniu powiązań z zewnętrznymi urządzeniami typu drukarka, skaner, tablica multimedialna, rzutnik? Tablica ma swoje własne oprogramowanie i obawiam się, że nie mając jej u siebie w domu, narobię kłopotów z jej używaniem w szkole.


RE: Darmowe AV dla szkoły...plus może jakieś dodatki? - Tibu 11 - 24.01.2018

pewnie czesć programów comodo wyrzuci do izolacji ...


RE: Darmowe AV dla szkoły...plus może jakieś dodatki? - ichito - 25.01.2018

I właśnie to mnie niepokoi, bo takie branżowe programy nie są szeroko znane. Jeśli by tak się okazało np. w trakcie lekcji, to komputer byłby bezużyteczny i wszystko przepada. Takich właśnie sytuacji chciałbym uniknąć.


RE: Darmowe AV dla szkoły...plus może jakieś dodatki? - morphiusz - 25.01.2018

Nie powinno być problemów z oprogramowaniem już zainstalowanym na systemie przed instalacją Comodo ani z drukarkami/skanerami/rzutnikami itd.
W razie co można zostawić Firewall na ustawieniach domyślnych (pominąć punkty 2 i 3 z mojego poradnika). Jeśli uznasz, że nie chcesz instalować CIS jako anti-exe (a tak będzie się zachowywał, jeśli zastosujesz punkt 4b z mojego poradnika) to możesz go zostawić na ustawieniach domyślnych - wtedy nieznane pliki będą po prostu uruchamiane w wirtualnym środowisku*.
Ponadto, jeżeli wystąpi jakikolwiek problem, to Comodo od kilku wersji ułatwia ich szybkie rozwiązanie - w głównym oknie masz duży przycisk "Odblokuj aplikacje":

[Obrazek: Comodo_10_5.png]

Po kliknięciu wygląda to tak:

[Obrazek: XIebz86.png]

Dobrym rozwiązaniem dla programu zabezpieczającego jest też możliwość ustawienia hasła. Bez jego podania nie da się wyłączyć ani zmienić ustawień CIS:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Na koniec dodam, że istnieje możliwość ustawienia uruchamiania przeglądarek internetowych w piaskownicy - tutaj stworzyłem taką regułę dla chrome:

[Obrazek: M5if1jW.png]

A tak wygląda efekt za każdym uruchomieniem przeglądarki:

[Obrazek: pZGt2a0.png]




* jeśli kogoś to interesuje, to mogę wyjaśnić jak działa każda z tych reguł automatycznej izolacji:

[Obrazek: kR1U2sD.png]