SafeGroup
FortiClient Lite - Wersja do druku

+- SafeGroup (https://safegroup.pl)
+-- Dział: Bezpieczeństwo (https://safegroup.pl/forum-10.html)
+--- Dział: Pakiety Internet Security (https://safegroup.pl/forum-11.html)
+--- Wątek: FortiClient Lite (/thread-3241.html)



FortiClient Lite - AgataS - 01.08.2011

Pojawiła się wersja Forticlienta oznaczona numerkiem 4.3.0.0408 pod nową nazwą -> FortiClient Lite - pierwsze co rzuca się w oczy to zupełnie nowy interface (jak dla mnie to wygląda jak rebrandowany Microsoft Security EssentialsNone ),niestety o ile poprzednie wersje można było nazwać pakietem IS to w przypadku 4.3wycięto praktycznie wszystko poza AV (który jest chyba najsłabszym elementem tego pakietu)

instalka do pobrania na:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

dostepna jest wersja 64-bitowa, link do wersji 32-bitowej niestety przenosi nas do starszej wersji 4.2

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]




Re: FortiClient Lite - morphiusz - 01.08.2011

webguard to bylo jedyne co trzymalo poziom, tutaj jest? Smile bo nie widze.


Re: FortiClient Lite - AgataS - 01.08.2011

WebFilter teraz dostępny jest tylko dla wersji FortiClient Premium, w Lite został sam moduł AV i skaner poczty - wyleciał między innymi VPN, firewall, antispam , webfilter i cała reszta

Dla porównania:

FortiClient Premium

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

FortiClient

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

FortiClient Lite

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]




Re: FortiClient Lite - Ambient - 01.08.2011

Zostawili to co najlepsze w pakiecie Smile


Re: FortiClient Lite - nikita - 01.08.2011

Wykrywalność i szybkość w jakimś stopniu porównywalna z MSE? Wink


Re: FortiClient Lite - ichito - 01.08.2011

Wcale ta zmiana mi się nie podoba, bo jeden z niewielu pełnych pakietów wypada z listy całkowicie darmowych. FortiClent może nie był żadnym "cudem", ale był alternatywą i to dość dobrze spełniającą swoje zadania. Dobrze, że mam jeszcze zachowana instalkę 4.2 w razie czego Smile


Re: FortiClient Lite - AgataS - 01.08.2011

więc w tej chwili z darmowych pakietów IS pozostaje już tylko Comodo, Outpost i Rising (aby na pewno za free? i czy nadal rozwijany bo ostatni update to chyba październik 2010)


Re: FortiClient Lite - Eugeniusz - 01.08.2011

AgataS napisał(a):Rising

Tak, jest już na zawsze za darmo.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

(po chińsku, ale można ogarnąć)


Re: FortiClient Lite - ichito - 02.08.2011

Zainstalowałem na próbę wersję Lite...właściwie to jestem nieco głupi, bo ten program nie daje się praktycznie w niczym ustawić...nie znalazłem i chyba nie ma dostępu do żadnych opcji, ustawień, a jedyne co użytkownik może, to wykonać aktualizacje programu i skanowanie - szybkie, pełne i wybrany obszar. Zastanawia mnie jednak komunikat u góry okna programu, że program jest włączony ze wszystkimi optymalnymi ustawieniami...widać są ustawieniami fabrycznymi i niezmiennymi.
FortiClient Lite podczas skanowania

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


a tu zużycie zasobów w trakcie skanowania...te trzy procesy są stałe
Nazwa procesu/% CPU/czas CPU/wykorzystanie RAM/maks. wyk. RAM/pamięć wirtualna

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Uaktywnienie pomocy prowadzi do strony

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

a jedyną narzucającą się możliwością jest skorzystanie z linku do pomocy dla FortiClient AntiMalware Free Edition ...po otworzeniu pdf-a wygląda na to, że są to te same programyNone


Re: FortiClient Lite - ichito - 14.08.2011

Sprawa z nazewnictwem się wyjaśniła po kilku dniach...to ten sam produkt, a w tej chwili jest już jedna oficjalna nazwa czyli FortiClient Lite. Poniekąd "wyjaśniła" się też sprawa zużycia zasobów... jest jeszcze gorzej , niż wskazywałem kilka dni temu, a to dlatego, że część procesów nie była oznakowana nazwą producenta w menadżerze procesów. Sięgnąłem do innego...AnVir Task Manager...i prawda wyszła na jaw.
FC Lite po zainstalowaniu uruchamia 6 stałych procesów(ciemniejsze linie), a otwarcie okna programu dodaje jeszcze jeden FortiClient Consolei mamy zużycie na poziomie 70-73 MB RAM

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Nietypowe jest zachowanie dwóch procesów FCWscD7 - WSC Helperoraz FortiScand - Scan Server , które od czasu do czasu pojawiają się na kilka sekund i znikają...czasem osobno, czasem razem. Te dwa procesy aktywują się również podczas aktualizacji...i tu zagadka ich pojawiania się wyjaśnia...są związane z aktualizacjami, również automatycznymi. Tak więc podczas aktualizacji pracuje nam 10 procesów- dochodzi " update task " a zużycie sięga do 120 MB RAM.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Jak widać zużycie zasobów drastycznie wzrasta, ale to nie koniec...również 10 procesów , choć kilka innych niż wyżej stale pracuje podczas skanowania ...zasoby jakie zużywają waha się w dość sporych granicach, ale i tak sumarycznie mój laptok został mocno obciążony zużyciem jakiś 130-135 MB RAM

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Niestety to nie wszystko, bo zauważyłem że przecież może być tych procesów 11 Idea

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Jakie refleksje?...jak na tak ograniczony funkcjonalnie program...jak na program tak bardzo "niedostępny" w ustawieniach dla użytkownika...jak na program tak naprawdę mało zrozumiały, choć prosty na pozór jak budowa cepa, to takie obciążenie systemu jest niedopuszczalne. FortiClient zlikwidował przyzwoity produkt jakim był darmowy pakiet, a z aserwował wszystkim AV niedoróbkę ...żeby nie powiedzieć bubel. Niezmiernie rzadko używam takiego sformułowania, ale to wszystko wygląda mi na kroki bardzo nieprzemyślane, choć ponoć wykrywalność FCL jest dość przyzwoita.


Re: FortiClient Lite - AgataS - 04.10.2011

pojawiła się wersja FortiClient Lite 4.3.2 ze zmienionym GUI, modułem VPN i kontrolą rodzicielską (Malicious Website Protection - czyżby powrót Web Filtering do wersja free? ) niestety program nadal ma praktycznie zerowe możliwości konfiguracyjne

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]




Re: FortiClient Lite - ichito - 04.10.2011

Mam wrażenie, że producent wziął sobie do serca krytyczne uwagi użytkowników i w końcu dodał coś nowego...wykrywalność skanera to nie wszystko przecież. Dobrze, że program się rozwija, ale wciąż jest zbyt "zjadliwy" dla zasobów porównując to z oferowaną ochroną. W tej chwili bez jakichkolwiek możliwości konfiguracyjnych jest softem dla raczej absolutnego nowicjusza lub kogoś, kto chce mieć AV tylko pro-forma dla uspokojenia własnego sumienia.


Re: FortiClient Lite - PrzemvelBenny - 19.01.2012

A mi się podoba Smile


Re: FortiClient Lite - zord - 09.08.2012

Właśnie testuje bete oprócz zmiany wyglądu doszły nowe funkcje Application Firewall i Vulnerability Scan

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Download
32 bit

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

64 bit

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]




Re: FortiClient Lite - McAlex - 09.08.2012

Zordzie , a jak ze zużyciem pamięci?


Re: FortiClient Lite - zord - 09.08.2012

Z pamięcią tak średnio i dużo procesów uruchamia

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]




Re: FortiClient Lite - ichito - 10.08.2012

Czyli nic się nie zmieniło w sprawie wydajności...szkoda, vo ta Beta wygląda zachęcająco. Choć z drugiej strony wychodzi sumarycznie około 90-100 MB RAM, co na pakiet nie jest wygórowanym zużyciem. Nie pamiętam jak jest z Endpoint Security...


Re: FortiClient Lite - lukmaciej - 10.08.2012

a kiedy wersja stabilna jest planowana?? i czy to też będzie za free ?


Re: FortiClient Lite - Galactico - 30.08.2012

Ja też dołączam do pytania kolegi szanownego. I dodatkowo pytam z jakich silników to korzysta?


Re: FortiClient Lite - zord - 30.08.2012

Kiedy będzie stabilna na razie nie wiadomo, program nadal będzie darmowy. Silnik i bazy mają swoje własne.