SafeGroup
Bezpieczeństwo mojego PC - Wersja do druku

+- SafeGroup (https://safegroup.pl)
+-- Dział: Bezpieczeństwo (https://safegroup.pl/forum-10.html)
+--- Dział: Dobór zestawu zabezpieczającego (https://safegroup.pl/forum-19.html)
+--- Wątek: Bezpieczeństwo mojego PC (/thread-3521.html)

Strony: 1 2


Bezpieczeństwo mojego PC - Tomasz - 28.09.2011

Witam.

Nie do końca wiem, gdzie powinienem wrzucić ten wątek - wierzę jednak, że jeśli będzie on w złym miejscu to moderatorzy go przeniosą.

Pozwolę sobie napisać czym się zajmuje i do czego używam komputera... Głównym moim zajęciem jest grafika komputerowa, a konkretnie projektowanie wizualnej warstwy stron internetowych. W gry nie gram, nie korzystam też raczej z sieci P2P czy torrent. Chciałbym w optymalny sposób zabezpieczyć swój komputer przed wszelkiego rodzaju atakami czy szkodliwym oprogramowaniem. Niestety nie mam większego pojęcia na temat technicznej strony zabezpieczania PC.

Czy mógłbym prosić o pomoc w tym względzie? np. dobór odpowiedniego softu? Płatnego lub darmowego?

Generalnie nie wędruje po podejrzanych witrynach, więc nie łapie na dysk "syfu", ale profilaktycznie chciałbym mieć zabezpieczony komputer. Do tej pory korzystałem z takich pakietów jak KIS i NIS - z KIS''a musiałem zrezygnować, odczuwałem obciążenie komputera, NIS moim zdaniem jest ok, ale nie wiem czy rzeczywiście jest to pakiet warty polecenia.

Z rzeczy istotnych przy doborze oprogramowania podam może najważniejsze elementy konfiguracji PC

Procesor AMD Phenom II x6 1100T (KIS mulił na dwurdzeniowym phenomie i 4 GB ram)
8 GB RAM DDR3

Jestem w stanie poświęcić swoje zdrowie Smile oraz czas na odpowiednią konfigurację w celu optymalnego zabezpieczenia.

Reasumując - jakiego oprogramowania używać, i jak je skonfigurować by PC stał się bezpieczną twierdzą Wink

A na marginesie skąd radzicie czerpać wiedzę właśnie na temat bezpieczeństwa?


Re: Bezpieczeństwo mojego PC - Konto usunięte - 28.09.2011

Tomasz napisał(a):NIS moim zdaniem jest ok, ale nie wiem czy rzeczywiście jest to pakiet warty polecenia.


Moim zdaniem warto. Nie zasypuje komunikatami, nie angażuje naszej uwagi, w wersji 2012 działa naprawdę lekko (a już na pewno na takim procesorze i takiej ilości pamięci).
Jest to pakiet typowo konsumencki, dla osób, które nie chcą poświęcać choćby trochę więcej czasu niż to niezbędne na dylemat zabezpieczeń. Jeżeli nie korzystasz z P2P i nie grasz, moim zdaniem z pewnością wystarczy.

Z darmowych niezłym rozwiązaniem będzie Avast, który znacznie poprawił się od wersji 4 i teraz cechuje się dużą szybkością oraz niezłą wykrywalnością. Zapraszam zresztą do naszej

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

, w której możesz dowiedzieć się o nim nieco więcej. Jeżeli chciałbyś wiedzieć więcej o tym co się dzieje i mieć większą kontrolę nad aplikacjami, dobrym wyborem będzie Comodo Internet Security, który również jest dosyć lekki (chociaż antywirus w stabilnej wersji 5.5 potrafi czasami nieco przymrozić komputer), no ale będzie Cię angażował w większy sposób.

Polecam Ci raczej sprawdzone i proste w użytku rozwiązania - trzeba pamiętać o tym, że żadne zabezpieczenie nie pozwala w 100% uchronić nas przed szkodnikami, acz myślę że w Twoim wypadku za mocne kombinowanie nie jest potrzebne Wink

Tomasz napisał(a):A na marginesie skąd radzicie czerpać wiedzę właśnie na temat bezpieczeństwa?


Z forum SafeGroup Grin


Re: Bezpieczeństwo mojego PC - Tomasz - 28.09.2011

Cytat: Moim zdaniem warto. Nie zasypuje komunikatami, nie angażuje naszej uwagi, w wersji 2012 działa naprawdę lekko (a już na pewno na takim procesorze i takiej ilości pamięci).
Jest to pakiet typowo konsumencki, dla osób, które nie chcą poświęcać choćby trochę więcej czasu niż to niezbędne na dylemat zabezpieczeń.


Jak wygląda kwestia działania NIS np. jeśli chodzi o wykrywalność keyloggerów? Domyślne ustawienia NIS są wystarczające do szczelnej ochrony? Czy lepiej coś skonfigurować?

Tak jak napisałem nie jest dla mnie problemem poświęcenie większej ilości czasu na konfigurację zabezpieczeń. Czy do NISa dodać jakiś inny soft? - Widziałem, że wiele osób korzysta z komercyjnych rozwiązań np. NIS + jakiś zewnętrzny keylogger czy zewnętrzna zapora (przykład teoretyczny, może nie do końca trafiony z doborem pakietów)

Cytat: Z darmowych niezłym rozwiązaniem będzie Avast, który znacznie poprawił się od wersji 4 i teraz cechuje się dużą szybkością oraz niezłą wykrywalnością. Zapraszam zresztą do naszej recenzji avasta, w której możesz dowiedzieć się o nim nieco więcej. Jeżeli chciałbyś wiedzieć więcej o tym co się dzieje i mieć większą kontrolę nad aplikacjami, dobrym wyborem będzie Comodo Internet Security, który również jest dosyć lekki (chociaż antywirus w stabilnej wersji 5.5 potrafi czasami nieco przymrozić komputer), no ale będzie Cię angażował w większy sposób.


Do Avasta jestem uprzedzony - na komputerze dziewczyny był przez długi okres czasu i było tam pełno syfu - inna rzecz, że z PC korzystali jej bracia, dla których pojęcie używania mózgu podczas pracy z komputerem jest obce.

CIS - zachęcony opiniami wypróbowałem u siebie na laptopie i komputerze dziewczyny (po reinstalacji systemu). Zamrażał komputer, pierwsza aktualizacja programu u dziewczyny trwałą bardzo długo, u mnie potrzebne były dwa podejścia, by została pomyślnie ukończona. Jednak na tym nie koniec problemów, bardzo obciążał łącze, a także utrudniał instalację aktualizacji Windowsa (któregoś dnia po prostu aktualizację Windowsa stanęły w miejscu i nie dało się ich posunąć na przód). W ten sposób przygoda z CIS została zakończona - korzystam jedynie z ich przeglądarki, która jest świetna, moim zdaniem.

Cytat: Polecam Ci raczej sprawdzone i proste w użytku rozwiązania - trzeba pamiętać o tym, że żadne zabezpieczenie nie pozwala w 100% uchronić nas przed szkodnikami, acz myślę że w Twoim wypadku za mocne kombinowanie nie jest potrzebne Wink


Pewnie masz rację - nie jest potrzebne, ale może by warto? Tak jak napisałem, na 99,99% jestem pewien, że i bez pakietu zabezpieczającego mój komputer byłby bezpieczny przynajmniej jeśli chodzi o szkodliwe oprogramowanie, bo nie jest mi obce myślenie podczas używania PC. Także nie łatwo mnie nabrać na AVpro2040 - jedyny skuteczny antywirus za darmo, a potem okazuje się, że soft zainfekował nasz komputer i aby usunąć infekcję należy pobrać wersję PRO PRO , która oczywiście kosztuje Tongue

Cytat: Z forum SafeGroup Grin


Sugerujesz przeglądanie zawartości forum czy jakieś konkretne wątki?

Obce mi np. takie pojęcia jak SONAR czy HIPS ... Gdzie szukać wiedzy na ten temat? Smile

Przy okazji, co do przeglądarki COMODO - widziałem, że zabierałeś głos w temacie dotyczącym ich DNS - warto z nich korzystać tzn z tej opcji Comodo secure DNS ? Przy instalacji sobie to wyłączyłem, bo obawiałem się spowolnienia...


Re: Bezpieczeństwo mojego PC - bardok206 - 28.09.2011

Po części tu

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]




Re: Bezpieczeństwo mojego PC - ichito - 28.09.2011

Temat jak rzeka i właściwie można by tu bez końca coś proponować...a pole do popisu spore, bo zarówno możliwości sprzętowe jak i finansowe raczej nie stanowią bariery Smile. Propozycja Lukasa...jak najbardziej. Ale pozwolę sobie wrzucić inne, a przy tym darmowe rozwiązanie pod uwagę:
- zapora - Online Armor Free(jest o jej ostatniej wersji niej recenzja na forum w tym dziale

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

). Czemu ta?...bo lubię ją...to raz Smile, a bardziej merytorycznie - posiada spore możliwości (m.in. najlepszy wg mnie moduł HIPS spośród wszystkich zapór i pakietów), kilka ciekawych i przydatnych funkcji, jest darmowa, nie sprawia kłopotów z konfiguracją i jest lekka dla systemu.
- wirtualizacja systemu + AV + ochrona wrażliwych danych - Returnil System Safe 2011- ten program swoimi możliwościami pozwala na zastosowanie kilku dodatkowych poza zaporą i HIPSem warstw ochrony, a tylko ochrona wielowarstwowa daje nam w miarę sensowną i dobrą skuteczność. Poza tym posiada wersję darmową, w zupełności wystarczającą no i jest po polsku Smile
- ochrona przed loggerami - KeyScrambler(może być darmowy "Personal" jeśli używasz IE, Firefoxa lub Flock) - to program, który losowo szyfruje w locie wszystkie znaki wpisywane do przeglądarki...teksty, loginy, hasła...tym samym czyniąc je nieczytelnym dla ewentualnego szkodnika lub kogoś, kto chciałby te dane przechwycić.
- i oczywiście kopia zapasowa- do wyboru kilka softów np. Macrium Reflect, EaseUS Todo Backup, Paragon, Keriver 1-Clicki kilka innych mniej lub bardziej znanych, działających na zasadzie kopii folderów, dysków, obrazów dysków, migawek systemu, itp. Konieczności wykonywania backupu danych nie będę wyjaśniał, bo są oczywiste, a jeśli nie przekanują Cie te oficjalne, to poczytaj sobie o moich doświadczeniach...bardzo przykrych dla mnie zresztą (

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

))
Jakby jakieś szczegóły - pytaj na forum, na pewno ktos udzieli pomocy Smile


Re: Bezpieczeństwo mojego PC - adrian1877 - 28.09.2011

Tomasz napisał(a):Witam.
Generalnie nie wędruje po podejrzanych witrynach, więc nie łapie na dysk "syfu",

Kiedy się wreszcie zmieni rozumowanie Polaków. Nie trzeba łazić po rzekomych podejrzanych stronach aby coś załapać.

Cytat: Czy jesteśmy bezpieczni w sieci?

Statystyczny Polak czuje się bezpieczny w sieci
Internet to skarbnica wiedzy, ale także gigantyczny śmietnik. Trzeba walczyć o bezpieczne korzystanie z sieci. Im większa samoświadomość, tym mniej zagrożeń w około .Miliony Polaków korzystających z internetu narażonych jest na wiele niebezpieczeństw. Strata cennych dokumentów, uszkodzenie programów, a nawet konto w internetowym banku wyczyszczone z pieniędzy. Dziś dostęp do internetu ma prawie każdy. Jeśli nie posiadamy go w domu, to są miejsca wi-fi, gdzie możemy połączyć się ze światem, czy to w kafejce internetowej, czy to w parku. Łatwość dostępu jest nieograniczona. Możemy czerpać informacje na każdy temat, na każde zagadnienie. W tym momencie, trzeba zdać sobie sprawę, że pod słowem każde, kryje się także przemoc, agresja, pornografia, informacje o narkotykach. Bezpieczeństwo w internecie, to także świadomość jak uchronić się przed wirusami komputerowymi, robakami itp. Infekcja komputera może być na tyle duża, że pochłania całe GB danych z naszych komputerów. Wirusy mogą się kopiować i infekować twardy dysk.

Na początku swojego istnienia, Internet, służył do działań wojskowych, a potem miał swoje zastosowanie w szkolnictwie. Jego komercyjny rozwój sprawił, że powstało bardzo dużo witryn o olbrzymim zróżnicowaniu tematycznym. W USA działa organizacja CERT, której celem jest wydawanie biuletynów elektronicznych, wysyłanych do użytkowników. Informacje w tych biuletynach zawierają treści o zagrożeniach sieci i sposoby ochrony przed tymi zagrożeniami. Jak na razie, w Polsce, nie mamy takiego odpowiednika organizacji CERT. Największym zagrożeniem jest pozyskanie danych do cudzego konta, czy to w dużych korporacjach, czy mniejszych firmach. Częstym wykroczeniem jest usuwanie danych bez wiedzy użytkownika lub fałszowanie danych, które prowadzą na drogę sądową.

Czy w internecie jesteśmy bezpieczni?
Ostatnio zainteresowałem się tematem bezpieczeństwa w sieci. Tak naprawdę to w ogóle nie jesteśmy bezpieczni. Nawet używając programy antywirusowe z zaporą jesteśmy łatwym kąskiem do łyknięcia. Twórcy złośliwego oprogramowania wykazują się coraz większą aktywnością i pomysłowością. Jeśli spojrzymy na tempo pojawiania się złośliwego oprogramowania, to mamy jakieś 80 000 nowych przypadków dziennie. To jest poziom, który możemy zaobserwować, jeśli przyjrzymy się statystykom wykrywania nowych podejrzanych plików. Otrzymujemy dziennie około 300 000 plików, ale są wśród nich duplikaty i takie, które otrzymaliśmy już wcześniej. Innym dużym problemem jest to, że w dzisiejszych czasach najprostszą drogą zainfekowania własnego komputera jest używanie starych wersji oprogramowania, np. nie zaktualizowanego Flash Playera czy Adobe Acrobat Reader. Następnym pod względem popularności źródłem infekcji jest klikanie otrzymanych linków, np. w wiadomościach e-mail czy komunikatorze internetowym. Niestety, większość komputerów domowych nie jest chroniona. W najlepszym wypadku użytkownicy mają antywirusa, który był dołączony do komputera w momencie zakupu i który dawno jest nieaktualny. Nie ma więc niczego na ich komputerze, co tak naprawdę dawałoby ochronę. Taka niestety jest rzeczywistość.

Odwiedzam tylko pewne strony, nie złapie wirusów
Czasy gdy głównym źródłem zakażenia są strony pornograficzne już dawno minęły. Owszem, zdarzają się witryny atakujące "widza", ale są to głównie młode, mało popularne serwisy. Większości administratorom tego typu stron zależy na odwiedzających. Dzięki temu mogą więcej zarobić na reklamach a infekowanie potencjalnego użytkownika nie jest dobrym pomysłem. Do infekcji może dojść nawet na bezpiecznych (teoretycznie) stronach. Chociażby Facebook, niby serwis społecznościowy. Tak naprawdę czai się tam ogromna liczba atakujących. Wystarczy kliknąć w czyiś profil by pobrać spreparowane zdjęcie, a tak naprawdę złośliwą aplikację. Proszę spojrzeć na publikację firmy Emsisoft, krok po kroku przedstawiono sposób infekcji przez serwis Facebook.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Wystarczy że atakujący dotrze do plików serwisu, jak chociażby NK.pl czy Onet.pl. Setki tysięcy odwiedzających, to ogromne pole do popisu i niezłe źródło dochodu.

Mam konto internetowe, ale są na nim grosze, nikt się nie skusi, więc jestem bezpieczny
Kolejna fałszywa opinia. Jeśli ktoś tak uważa, niech się ma na baczności. Niektórzy atakujący stawiają na cel ogromne korporacje, ale tak naprawdę zależy im najczęściej na rozgłosie i sławie (ośmieszenie firmy, pokazanie słabych punktów zabezpieczeń, próba zdobycia popularności). Reszta atakuje rzekome małe rybki, które na koncie czy komputerze trzymają w ich odczuciu mało warte dane czy niewielką sumę pieniędzy. Wydaje Ci się że na 300zł nikt się nie połasi? To żart, haker zawsze bierze wszystko, nawet jeśli to są marne pieniądze. Większość działa na szeroką skalę, więc ogołocenie 10 kont z chociażby 300zł daje 3000zł czystego, nieopodatkowanego zysku. A co jeśli ktoś miał większą sumę lub udało się okraść więcej kont? To chyba daje do myślenia.

Komputer chociażby zwykłego Kowalskiego można wykorzystać do bardziej niecnych celów. Można go podpiąć do sieci zainfekowanych komputerów (botnet), które pracują pod kontrolą hakera. Taką sieć można wykorzystać do rozsyłania spamu (wykorzystując książkę adresową napastnik może zainfekować twoich znajomych), infekowania sieci robakami czy po prostu do pobierania plików niezgodnych z prawem.

Portale społecznościowe - czyli mania ludzkości
Największym zagrożeniem są skradzione hasła i ataki poprzez konta Facebook, Twitter, LinkedIn. Można by zapytać, po co komu czyjeś konto? To jest coś, co będziemy coraz częściej spotykać. Ze skradzionych kont Facebook wysyłane są wiadomości z wpisem „Hej sprawdź/obejrzyj to:” z podanym linkiem do strony, która wygląda jak Youtube, a tak naprawdę ma możliwość skrytego ściągania danych.

Po co mi antywirus?
Wielu ludzi uważa, że nie potrzebują ochrony antywirusowej, albo sądzą, że darmowy antywirus wystarczy, ponieważ są ostrożni. Często nawet profesjonaliści tak mówią, ale ilu z nich korzysta z Facebooka. Czy będą tak ostrożni, gdy dostaną wiadomość od najbliższego znajomego z treścią „Hej Sprawdź ten świetny nowy filmik na Youtube”? Czy będą dość sprytni, żeby nie klikać dołączonego linka?

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Tutaj pomaga ochrona przeglądarek. Jeśli klikniesz podejrzany link, otrzymasz ostrzeżenie. A jeśli jeszcze nie mamy takiej strony w naszym rejestrze, to po odwiedzeniu jej przez użytkownika otrzymamy powiadomienie o zainfekowaniu i o tym, że URL jest niebezpieczny. Wtedy możemy rozesłać ostrzeżenie do naszych użytkowników, by ich systemy ostrzegały przed tym linkiem. To w pewien sposób pomaga zabezpieczyć system.

Jaki antywirus najlepszy?
Często się zadaje to pytanie. Tak naprawdę nie ma na to pytanie odpowiedzi. Jedni mówią, że X czy Y inni, że A i B a jeszcze inni, że ściągnęli jakiś darmowy i działa, aktualizuje się, wszystko jest w porządku. Są w błędzie.

Czy wierzyć w skuteczność darmowego antywirusa?
Lepszy taki, niż żaden. W podstawowych zadaniach spełniają one w pewien sposób swoje zadania, ale nie pokrywają wszystkich obszarów. Jak się dobrze poszuka, to jest jeden produkt, który dość dobrze działa i można wokół niego zbudować dobry system ochronny. To jest dobre dla kogoś, kto może poświęcić dużo czasu, by oszczędzić pieniądze. Więcej jednak jest chyba użytkowników, którzy wolą poświęcić pieniądze, by oszczędzić czas.

Kilka ciekawych informacji
Słynna afera jaka wybuchła wokół Facebooka, a która niestety nie była zbyt mocno poruszana w polskich mediach (w Polsce królują informacje tylko z kraju) daje nam do myślenia. Najpopularniejszy bowiem portal społecznościowy, którym zachłysnął się cały świat teraz ukazuje swoje nowe oblicze. Jednak problemy z wyciekami informacji jakie miały na Facebooku to chyba nie koniec rewelacji.

Kolejny potentat jakiego warto wziąć pod lupę to słynne Google i jej funkcja Google Street View, która zapewnia 360° panoramiczne widoki z poziomu ulicy i pozwala użytkownikom na wyświetlanie wybranych części miasta. Jak się okazało, podczas prac przy Google Street View wyciekały informacje o naszych sieciach WiFi, hasłach do nich i loginach.

Schodząc wreszcie na nasze rodzime podwórko, może warto byłoby się przyjrzeć Polskim portalom społecznościowym. Ciekawe czy pod hasłem: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych” nie kryje się coś więcej? Jak myślicie, czy jesteście bezpieczni w Internecie i czemu Polskie portale medialne nie rozpisują się wokół tego tematu a informują np. o wynikach oglądalności stacji telewizyjnych?

Już prawie koniec:
Warto pamiętać, że nawet najbardziej zaawansowany program antywirusowy nie zabezpieczy nas w odpowiednim stopniu, jeśli nie dokonamy co jakiś czas jego aktualizacji. Wszystkie szkodliwe aplikacje, wirusy i trojany stale ewoluują, przez co stają się mniej wykrywalne dla oprogramowania antywirusowego. Dlatego jak najczęściej trzeba aktualizować poprzez Internet zarówno swój program zabezpieczający, przeglądarki, programy pocztowe, a także system operacyjny. Pomoże to zapewnić użytkownikom maksimum dostępnego bezpieczeństwa.


//tekst pochodzi z mojego forum.


Re: Bezpieczeństwo mojego PC - Tomasz - 28.09.2011

Podczas oceny mojego rzekomo niewłaściwego rozumowania - popełniłeś jeden istotny błąd. Przyjąłeś, że serwisy społecznościowe uznaje za bezpieczne ...

Facebook, NK, twitter czy inne tego typu twory są dla mnie stronami potencjalnie niebezpiecznymi. Na żadnym z nich konta nie posiadam. Dawno minęły czasy, gdy klikałem na linki, które ktoś obcy wrzucał nawet jeśli lądowały one na onecie.

Kwestia aktualizacji software także nie jest mi obca - od dawna na dysku mam Secunia PSI, który mam nadzieję rzetelnie informuje mnie o nowych wersjach zainstalowanego oprogramowania.

A tak poza tym dobry artykuł, ale mówi o tym, o czym ja wiem od dawna. Smile


Re: Bezpieczeństwo mojego PC - SE7EN - 28.09.2011

Napisz jeszcze czy system którego używasz jest 32 czy 64 bitowy. Zakładam że x64, ale wolę się upewnić Smile


Re: Bezpieczeństwo mojego PC - Tomasz - 28.09.2011

Nie sądzisz chyba, że obsłużyłbym 8 GB na 32bit Wink
64 oczywiście.


Re: Bezpieczeństwo mojego PC - SE7EN - 28.09.2011

Zawsze możesz jechać z jakimś PAE. Z mojej strony polecam Ci program

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

, do tego jakiś skaner na żądanie do skanowania programów przed instalacją i okresowego skanu systemu np. Hitman Pro.


Re: Bezpieczeństwo mojego PC - Eru - 28.09.2011

Żeby nie było - do AppGuarda trzeba się przyzwyczaić bo jego sposób działania jest dosyć specyficzny Grin


Re: Bezpieczeństwo mojego PC - Tomasz - 28.09.2011

Po rozmowie z ichito mocno zastanawiam się nad rozważeniem zestawu Online Armor Free + MSE/Avast + SpyShelter Premium...

Mam takie wrażenie, może mylne, że NIS 2012 choć dobry, to jako automat może kiedyś zawieść.


Re: Bezpieczeństwo mojego PC - ananael - 28.09.2011

Tomasz, zastanawiam czy troszeczkę nie przesadzasz. Jesteś rozgarniętym użytkownikiem komputera i masz prawidłowe podejście do spraw bezpieczeństwa. Po co Ci tyle programów? Zainstaluj jeden ale porządny pakiet internet security i powinieneś spać spokojnie.
Ja używam NODa/ESS od lat, jestem z niego bardzo zadowolony i mogę go szczerze polecić. Na pewno nie zmieniłbym go na żaden z innych płatnych pakietów. Jeżeli potrzebujesz coś darmowego - pomyślałbym o Avascie albo Avirze i wypróbowałbym jeden z często polecanych firewalli (Online Armor albo Comodo).

@SE7EN: w czym AppGuard przewyższa HIPSy AV?


Re: Bezpieczeństwo mojego PC - morphiusz - 28.09.2011

OA jest specyficzny.. nie mówię, że zły, ale porównałbym go do nadgorliwego lekarza.
Do tego SS - powielanie tych samych warstw ochrony.

Jakiś pakiet IS ewentualnie lekki AV + Firewall.


Re: Bezpieczeństwo mojego PC - SE7EN - 28.09.2011

ananael napisał(a):@SE7EN: w czym AppGuard przewyższa HIPSy AV?


W przeciwieństwie do HIPSa AppGuard nie zadaje pytań, nie używa też sygnatur jak to mają w zwyczaju AV, przez co nie ma luki związanej z brakiem definicji dla nowego złośliwego oprogramowania.


Re: Bezpieczeństwo mojego PC - ananael - 28.09.2011

No nie do końcaWink
HIPSa też możesz skonfigurować tak, żeby nie zadawał pytań (no przynajmniej w NODzie).
A brak definicji oznacza, że AV ewentualnie nie wykryje złośliwego oprogramowania przed uruchomieniem. Ewentualnie. W przypadku braku definicji (albo nawet jeśli są sygnatury ale ochrona jest wyłączona) jest właśnie HIPS.
Z opisu AppGuarda wynika dla mnie, że jest to zwyczajny HIPS bez antywirusa.


Re: Bezpieczeństwo mojego PC - SE7EN - 28.09.2011

Często tych nowych szkodników AV nie wykryje ani przed, ani po uruchomieniu, a dla HIPS może nie być odpowiedniej reguły lub po prostu użytkownik może źle kliknąć Wink


Re: Bezpieczeństwo mojego PC - ananael - 28.09.2011

HIPS w NODzie blokuje po prostu konkretne akcje i nie ma to nic wspólnego z sygnaturami Smile
Jeśli chcesz możesz ustawić HIPSa żeby pytał o pozwolenie na tworzenie procesu albo nawet nie pytał a blokował takie, dla których nie ma reguły zezwól i żaden malware przez przypadek się nie uruchomi..


Re: Bezpieczeństwo mojego PC - Eru - 28.09.2011

Widzę fanboy Eset''a nam na forum się trafił Wink


Re: Bezpieczeństwo mojego PC - ananael - 28.09.2011

Nie funboy tylko użytkownik, który wie do czego służą zaawansowane opcje (no przynajmniej niektóre Grin)