SafeGroup
Czyszczenie i montaż komputera - Wersja do druku

+- SafeGroup (https://safegroup.pl)
+-- Dział: Forum ogólne (https://safegroup.pl/forum-6.html)
+--- Dział: Sprzęt (https://safegroup.pl/forum-21.html)
+--- Wątek: Czyszczenie i montaż komputera (/thread-5184.html)



Czyszczenie i montaż komputera - Tomasz - 20.07.2012

Zabieram się powoli do wymiany pasty termoprzewodzącej i przy okazji chciałbym zrobić porządek z całą resztą. Naczytałem się o możliwości uszkodzenia elektroniki w wyniku działania ładunków elektrycznych.

Czu warto zainwestować w matę antystatyczną, albo opaskę antystatyczną? Gdzie coś takiego podpiąć w przypadku, gdy nie ma się w pokoju uziemienia? Do żeliwnego kaloryfera?

Co z pędzlem antystatycznym? Warto?

Umówmy się w ten sposób, że nie chcę tu postów typu ''grzebałem w środku 1 500 190 razy i nic się nie stało, szkoda kasy'', bo za 1 500 191 razem może się stać.

Dodano: 20 lip 2012, 7:42

Może ktoś z Was zajmuje się serwisem elektroniki i ma coś do powiedzenia w tym temacie.


Re: Czyszczenie i montaż komputera - tommyklab - 20.07.2012

Wymiana pasty termoprzewodzącej w kompie to zajęcie dla serwisu komputerowego a nie elektronicznego, tudzież można samemu to zrobić mając odrobinę pojęcia o tym (jak ściągnąć i założyć radiator, jak i czym wyczyścić starą pastę, jaką i ile i jak nałożyć nową pastę).
Pędzle, maty i opaski przydadzą się elektronikom.

Coś mi się zdaje, że chcesz to zrobić w "paranoic mode"Wink


Re: Czyszczenie i montaż komputera - Apocalypse - 20.07.2012

Jeśli już się martwisz o przepięcia to może warto po prostu zaopatrzyć się w ściereczkę antystatyczną - są takie do czyszczenia ekranów, i przez tą ściereczkę dotykać podzespołów.
Kiedyś widziałem jak koleś montował kompa i się uziemiał do kaloryfera - czy trzeba to już nie wiem ale jak bym za dużo w to nie inwestował.
Takie moje zdanie.


Re: Czyszczenie i montaż komputera - buri - 20.07.2012

Paranoic mode ON. Nie przesadzaj podstawowe zasady bezpieczeństwa zachować i nic nie powinno się wydarzyć. Od elektryzuj siebie, nie kładź na wełnianym kocu, najlepiej wszystko przeprowadź na zwykłym stole/biurku. Najważniejsze to mieć pewną rękę bo prędzej wahając się coś popsujesz niż normalnie to robiąc.


Re: Czyszczenie i montaż komputera - funky_koval - 20.07.2012

Raz miałem okazję składać papiery do pewnej większej (swego czasu) firmy komputerowej, która składała desktopy pod swoją nazwą. Ludkowie składający sprzęt mieli nawet specjalne fartuchy antystatyczne i...czepki.


Re: Czyszczenie i montaż komputera - grzechu1999 - 20.07.2012

Najważniejsze byś nie dotykał styków łączących komponent z płyta główną, wtedy jest największe ryzyko uszkodzenia.

Co do pędzla antystatycznego, jeśli często czyścisz tym sposobem z kurzu to warto.


Re: Czyszczenie i montaż komputera - Eru - 20.07.2012

Bez przesady z matami i pędzelkami i innymi tego typu rzeczami... One są dla paranoików...
Sam kilka razy już modyfikowałem swojego kompa (wymiana kilku części, wymiana chłodzenia) i nigdy nie używałem takich rzeczy jak antystatyczne maty czy pędzelki i wszystko działa...
BTW. na tym kanale masz kilka porad o wymianie pasty/chłodzenia/części:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]




Re: Czyszczenie i montaż komputera - funky_koval - 20.07.2012

Sama wymiana pasty to pikuś.. Mnie zawsze męczyła walka z odczepieniem i późniejszym doczepieniem radiatora.