SafeGroup
Pogaduchy...już otwarte :) - Wersja do druku

+- SafeGroup (https://safegroup.pl)
+-- Dział: Forum ogólne (https://safegroup.pl/forum-6.html)
+--- Dział: Pogaduchy (https://safegroup.pl/forum-4.html)
+--- Wątek: Pogaduchy...już otwarte :) (/thread-9011.html)



RE: Pogaduchy...już otwarte :) - rogacz - 25.05.2019

Na czym polega to męczenie się?
Pobierasz obraz.
W rufusie dopasowujesz opcje albo do eufi, albo do biosu.
Przygotowany pen wpinasz do laptopa
Ustawiasz boot z usb
Instalujesz.


RE: Pogaduchy...już otwarte :) - bluszcz - 25.05.2019

Po pierwsze rufus jest tylko na Windowsa. Zgrałem więc po prostu pliki na sformatowanego pendrive'a. Na początku kombinowałem coś z 2 partycjami na pendrive, bo gdzieś przczytałem i nie sprawdziłem, że jeden z plików jest większy niż 4GB, więc nie może zostać zapisany na partycji fat32. Teraz widzę, że jednak w polskiej wersji 1903 ma 3,9GB, więc się jeszcze mieści.

Niestety instalator Windowsa się gubi. Mam w laptopie 2 dyski (pierwszy SSD, drugi HDD). Chcę zainstalować na 2-gim. Wybieram partycję na 2-gim, ale instalator robi do tego różne rzeczy. Czasem robi partycje dodatkowe partycje EFI i recovery na dysku pierwszym (gdzie jest już jedna partycja efi stworzona przez Debiana). Czasami na drugim, ale rzuca błędem, że nie mógł ustawić, by system po restarcie zabootował się do Windowsa i kończy instalację...


RE: Pogaduchy...już otwarte :) - rogacz - 25.05.2019

Nie prościej będzie wyjąć na chwilę SSD? Wink


RE: Pogaduchy...już otwarte :) - bluszcz - 26.05.2019

UEFI w moim laptopie jest takie, że gdybym wyjął SSD to by nie ruszył boot z pendrive'a. Musiałbym rozmontować laptopa by dostać się do HDD (do SSD dostęp jest łatwy, ale do HDD więcej roboty), wyjąć SSD, a HDD przełożyć w miejsce SSD. Po instalacji znowu rozmontowywanie laptopa i przekładanie... Teraz widzę, że mimo wszystko byłoby szybciej, ale nie spodziewałem się, że w czasach Windows 10 instalacja tego systemu na pustym dysku może sprawiać tyle problemów...

Udało mi się zainstalować Windows. Potrzebowałem do tego dwa pendrive'y z Windowsem... Oba z tą samą zawartością - plikami skopiowanymi z ISO Windows 10 1903. Nie wiem czy to konieczne, ale jeden jest sformatowany w fat32, drugi ntfs. Moje UEFI nie umie zabootować z ntfs, więc zabootowałem z fat32. Wyjąłem pendrive z fat32 po tym jak rzucił błędami o tym, że nie może znaleźć sterowników. Podłączyłem pendrive ntfs, który ma tą samą zawartość co pierwszy. Instalacja poszła krok dalej, ale instalator ciągle się gubił. Z jakiegoś powodu musiałem usunąć

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

partycje pod EFI i Recovery na dysku HDD. Po instalacji okazało się, że i tak nie skorzystał ze zwolnionego miejsca, tylko dorzucił swój bootloader na partycję EFI na SSD...

Na Gnu/Linuksie nawet instalując najbardziej pracochłonną metodą instalacja zajęłaby mniej czasu. Zwyczajnie bym sobie utworzył partycje z użyciem gdisk. Utworzył na nich systemy plików używając mkfs.*. Podmontował. Wrzucił pliki systemu za pomocą debootstrap. Po drobnych zmianach z zewnątrz (edycja sources.list.d itd) zchrootował bym się, zmienił kilka ustawień dotyczących lokalizacji itp, zaktualizował, doinstalował bootloader Grub i wszystko by działało... Z Windowsem niestety trzeba przeżyć wiele godzin frustrującego wracania do punktu wyjścia, by coś ruszyło...


RE: Pogaduchy...już otwarte :) - Quassar - 26.05.2019

Mam uefi na Kompie ale to stacjonarka i instalacja zajmuje mi okolo 4min
Ale jak sie ma jakieś ruskie laptopty to potem sie ludzie dziwią czemu nie idzie systemu zainstalować do kompa, a potem jeszcze większa jazda ze sterownikami dlatego omijam laptopy i wole stacjonarki.


RE: Pogaduchy...już otwarte :) - Tajny Współpracownik - 26.05.2019

Quassar Ty to jesteś gość Cool


RE: Pogaduchy...już otwarte :) - rogacz - 26.05.2019

@bluszcz Podaj może markę i model laptopa, bo też ciekaw jestem twoich problemów.


RE: Pogaduchy...już otwarte :) - Quassar - 26.05.2019

(26.05.2019, 16:09)Tajny Współpracownik napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Quassar Ty to jesteś gość Cool

No taka prawda do mojego moba moge po 7 latach dalej stery na stronie znaleźć

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]




RE: Pogaduchy...już otwarte :) - M'cin - 26.05.2019

@bluszcz a próbowałeś exFAT?

Aha i zgodze się, że to bardziej brzmi jak problem laptopa, niż Windowsa. Dlaczego? dlatego:
(26.05.2019, 07:26)bluszcz napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

UEFI w moim laptopie jest takie, że gdybym wyjął SSD to by nie ruszył boot z pendrive'a. Musiałbym rozmontować laptopa by dostać się do HDD (do SSD dostęp jest łatwy, ale do HDD więcej roboty), wyjąć SSD, a HDD przełożyć w miejsce SSD. Po instalacji znowu rozmontowywanie laptopa i przekładanie...
(26.05.2019, 07:26)bluszcz napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Moje UEFI nie umie zabootować z ntfs, więc zabootowałem z fat32.

Osobiście zawsze instalowałem Windowsa z płyty CD/DVD albo z ISO na VM Tongue


RE: Pogaduchy...już otwarte :) - Tajny Współpracownik - 26.05.2019

Tylko dyskietki Cool


RE: Pogaduchy...już otwarte :) - bluszcz - 27.05.2019

(26.05.2019, 20:46)Quassar napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

(26.05.2019, 16:09)Tajny Współpracownik napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Quassar Ty to jesteś gość Cool

No taka prawda do mojego moba moge po 7 latach dalej stery na stronie znaleźć

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Ciekawy jestem czy na Twoim sprzęcie byłyby problemy. Mógłbyś sprawdzić taką konfigurację:
1. Co najmniej 2 dyski twarde (obojętne czy SSD, HDD). Oczywiście oba wewnątrz obudowy podpięte do płyty po SATA lub NVMe.
2. Najpierw zainstalowany Gnu/Linux, bootowalny pod UEFI, zajmujący sumując wszystkie partycje ok 90% dysku. W końcu to SSD, zostawiam trochę miejsca na overprovisioning.
3. Na drugim dysku próba instalacji Windowsa 10, oczywiście bez nadpisywania bootloadera z Gnu/Linuksa i tym bardziej sformatowania jakiejkolwiek partycji stworzonej podczas instalacji Gnu/Linuksa.


RE: Pogaduchy...już otwarte :) - Quassar - 27.05.2019

Miałem tak tylko na 2 dyskach osobno miałem pingwina i linuxa
Cały wic w tym aby wyczyścić plik rozruchowy przed instalacją ja dysk formatowałem w Paragon więc nie musze używac tego windosowego menedźara chociaż i on nie powinien mieć problemu z tym..

Obecnie mam 2 SSD i 2 HDD


RE: Pogaduchy...już otwarte :) - bluszcz - 27.05.2019

(27.05.2019, 13:25)Quassar napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Miałem tak tylko na 2 dyskach osobno miałem pingwina i linuxa
Cały wic w tym aby wyczyścić plik rozruchowy przed instalacją ja dysk formatowałem w Paragon więc nie musze używac tego windosowego menedźara chociaż i on nie powinien mieć problemu z tym..

Obecnie mam 2 SSD i 2 HDD
Nie rozumiem. Miałeś 2 Gnu/Linuksy? Bo nie wiem czy tak interpretować "miałem pingwina i linuxa". Jeśli tak to mnie nie dziwi - instalatory Gnu/Linuksa nie mają takich problemów jak Windowsowy. Bardziej mi chodzi o to czy sobie poradzi Windowsowy na Twoim sprzęcie.

Plik rozruchowy? Też nie do końca rozumiem. W UEFI jest partycja i może tam być kilka plików różnych bootloaderów. Nie trzeba żadnego z nich usuwać.


RE: Pogaduchy...już otwarte :) - Quassar - 27.05.2019

Sry źle sie wypowiedziałem
BSD i Slackware troche 2 inne systemy z windowsem i wszystko chodziło normalne tylko gruba musiałem skonfigurować bo to LILO beznadziejne było wtedy..


RE: Pogaduchy...już otwarte :) - Tajny Współpracownik - 27.05.2019

Jak zwykle xd


RE: Pogaduchy...już otwarte :) - M'cin - 29.05.2019

jeden z forumowoczów trafił na z3s w roli przypadkowego bohatera Wink

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]




RE: Pogaduchy...już otwarte :) - ichito - 29.05.2019

Wow 
Na szczęście nie jest odpowiedzialny za wykorzystanie takiej wtyczki. Ciekawe, czy naświetli nam tutaj nieco temat Smile


RE: Pogaduchy...już otwarte :) - Tajny Współpracownik - 29.05.2019

Chyba zerżnęli templatkę Cool. I to jeszcze zrobił 18 latek, cóż, żeżuncja.


RE: Pogaduchy...już otwarte :) - Quassar - 29.05.2019

tak ja na DP napisałem tak i napisze tutaj... nie jesteś księdzem ani znanym aktorem to nie będziesz bzykać bezkarnie młodych chłopców i panienek....


RE: Pogaduchy...już otwarte :) - Tajny Współpracownik - 29.05.2019

Kolejny niesmaczny popis kultury.