SafeGroup
Backup 15 komputerów w firmie. - Wersja do druku

+- SafeGroup (https://safegroup.pl)
+-- Dział: Bezpieczeństwo (https://safegroup.pl/forum-10.html)
+--- Dział: Backup danych (https://safegroup.pl/forum-13.html)
+--- Wątek: Backup 15 komputerów w firmie. (/thread-9638.html)



Backup 15 komputerów w firmie. - mzjr - 02.09.2015

Cześć,
w firmie mam następującą konfigurację:
- serwer na Ubuntu do plików (dwa dyski 1TB w raidzie "logicznym")
- serwer Windows Serwer 2008 do programu księgowego i kadrowego (backup cobianem danych tych programów na zewnętrznym dysku w nieznanej mi na razie częstotliwosci)
- stacjonarne DELL Optiplex 760 z Windows 7 64 bit - backup Windowsowy codziennie na tej samej partycji co system
- laptopy z win 7, 8.1 i 10 - backup Windowsowy codziennie na tej samej partycji co system

Prezes poprosił o przyjrzenie się kwestii backupu. Może polecicie coś z doświadczenia, którego ja nie posiadam.
Mi przychodzi do głowy codzienne tworzenie backupu, o zadanej godzinie, na specjalnie do tego celu zakupionych dyskach WD z oprogramowaniem SmartWare, podłączanych tylko na czas backupu, a potem do sejfu.


RE: Backup 15 komputerów w firmie. - nikita - 02.09.2015

A mają być backupowane same dane, czy oprogramowanie/kopia całościowa? Gonienie z dyskiem po firmie to średnia frajda, więc lepiej chyba byłoby zaplanować cos w sieci.

PS
Przy niektórych zastosowaniach bardzo dobrze sprawdza się trywialnie proste narzędzie Microsoftu - SyncToy. Jeśli udałoby się wydzielić w sieci jakiś zasób, gdzie można będzie gromadzić kopie danych, to być może warto przyjrzeć się temu małemu programikowi? Z tym, że to synchronizacja jedynie plików/katalogów.


RE: Backup 15 komputerów w firmie. - ichito - 02.09.2015

To nie mój temat, ale może ten zbiór programów coś Ci podpowie

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Albo coś w tym stylu

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]




RE: Backup 15 komputerów w firmie. - mzjr - 03.09.2015

Dzięki Panowie.
@nikita Backup ma być samych danych. Wydaje mi się, że całościowe będą robione rzadziej i Windowsowym backupem. Tylko czy to ma sens..
Faktycznie coś w sieci było by wielkim uproszczeniem, ale SyncToy ma bardzo kiepskie komentarze na dobreprogramy i jest nieaktualizowany od 2009 roku.
@ichito Rozwiązania w obcej chmurze są nie do przyjęcia przez szefostwo, a własnej nie posiadamy.


RE: Backup 15 komputerów w firmie. - nikita - 03.09.2015

(03.09.2015, 10:05)mzjr napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

SyncToy ma bardzo kiepskie komentarze na dobreprogramy i jest nieaktualizowany od 2009 roku.

Komentarzami na DP przejmowałbym się najmniej Wink Ostatnia wersja ma już swoje 6 latek, ale jednak dalej bardzo dobrze spisuje się w kilku znanych mi dość sporych środowiskach. Jeśli masz czas, to nie zaszkodzi przetestować jego możliwości nawet w sieci domowej - wystarczy, że skonfigurujesz dwa komputery. Niektórzy ponoć cieszą się też z działania Cobian Backup, ale tego oprogramowania nie znam, nie miałem z nim styczności i nie mogę się obiektywnie wypowiedzieć.

EDIT: Poruszając już temat oprogramowania do synchronizacji danych, możesz również poczytać o FreeFileSync.


RE: Backup 15 komputerów w firmie. - M'cin - 03.09.2015

Dane danymi, tu się nie wtrącam, ale co do backupu systemu zastanawiam się, czy zamiast robić kopie wszystkiego nie opłacałoby się skonfigurować czegoś pokroju Unattended Windows - konfigurujesz instalator Windowsa zawierający Twoje poprawki, programy, ustawienia itp.

Uprzedzam, znam tylko z opinii i opisów, nie korzystałem...


RE: Backup 15 komputerów w firmie. - wacek_1984 - 09.09.2015

Ja napiszę jak kiedyś ogarnąłem backup w pewnej firmie Wink

Zakup NAS 2TB
Ustawienie kont dla każdego usera
Backup danych za pomocą Cobiana na NAS
Do każdego komputerka był przygotowany wim z odpowiednim softem który sam się instaluje, po prostu dorzucane były aktualne programy i poprawiki.

Łatwo, tanio, problemów nie było.
=


RE: Backup 15 komputerów w firmie. - mzjr - 26.11.2015

Poszedłem za radą wacka i planuję zakup:
1. Synology DS414 (1 489,00 zł)
2. HDD WD Red 2TB WD20EFRX 4 szt (380,00 zł)
3. Router Mikrotik RB951G-2HnD (272,00 zł) lub Mikrotik RB951Ui-2HnD (206,00 zł)
4. Switch TP-LINK TL-SG1024 (24port 1Gb/s) (385,00 zł)

Backup będzie się robił następująco:
1. Windowsowy obraz systemu każdego komputera raz na miesiąc.
2. Kopia różnicowa Cobianem raz dziennie (wysyłanie maila do mnie w przypadku jakiegoś błędu).

Czy dobrze wybrałem? Może coś jeszcze podpowiecie?


RE: Backup 15 komputerów w firmie. - wacek_1984 - 26.11.2015

Nieźle, niestety z sieci ja Ci nie pomogę bo się nie znam, ale wygląda nieźle.


RE: Backup 15 komputerów w firmie. - neon - 26.11.2015

Synology super ustawiasz cloud station i wtedy wszystkie dane userów są aktualizowane.

bez zbędnych programów innych firm. dodatkowo jak chcesz obrazy systemów itp. nie wiem tylko czy kopia cobianem tu jest wtedy potrzebna Smile